سه شنبه, 26 شهريور 1398 :: Tuesday, 17 September 2019
 
کد خبر: 70345

نعل وارونه آمریکا در اعمال تحریم‎های جدید علیه ایران

نعل وارونه آمریکا در اعمال تحریم‎های جدید علیه ایران
دونالد ترامپ از زمان خروج آمریکا از توافق هسته‌ای، تحریم‌ها علیه ایران را احیا کرده و با راه‌اندازی کمپین موسوم به فشار حداکثری سعی در اعمال فشار به ایران داشته است، اما با گذشت چندین ماه از آغاز این کمپین اکنون بسیاری از تحلیلگران و همچنین مقام‎های آمریکایی و اروپایی به شکست این تحرکات اذعان کرده‌اند.
پایگاه خبری ریشه

 روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه وزارت خزانه‌داری آمریکا تحریم‌های جدیدی علیه نهاد‌های ایرانی اعمال کرد که برخی از این تحریم‌ها شامل سازمان هوافضا و مرکز پژوهش‌های فضایی ایران می‌شود.

این تحریم‌ها در حالی اعمال می‌شود که پیش از این واشنگتن «محمد جواد ظریف»، وزیر امور خارجه ایران را نیز تحریم کرد.

از زمان جنگ جهانی اول، کشور‌ها به طور فزاینده‌ای از تحریم‌های اقتصادی برای دستیابی به اهداف سیاسی بین‌المللی خود استفاده کرده‌اند، اما با وجود بیش از یک قرن تجربه در این زمینه، اما منطق چنین اقدامی بسیار دورتر از آن است که کشور‌ها را وادار به پذیرفتن امری کند.

آمریکا طی سالیان اخیر از این اقدام برای وادار کردن دیگر کشور‌ها به پذیرفتن سیاست‌های این کشور استفاده کرده، اما به ندرت چنین تحریم‌هایی به نتیجه مطلوب دست یافته‌اند.

دولت آمریکا نیز ماه می‌ سال گذشته به صورت یکجانبه از توافق هسته‌ای خارج شده و تحریم‌ها علیه ایران را احیا کرد. علاوه بر این کمپین فشار حداکثری را علیه ایران به راه انداخت و طی چند نوبت تحریم‌های بیشتری علیه نهاد‌ها و اشخاص ایرانی اعمال کرده است.

اما اکنون و با گذشت چندین ماه از آغاز این کمپین، نتیجه مورد نظر کاخ سفید از آن حاصل نشده است؛ موضوعی که بسیاری از تحلیلگران و کارشناسان و همچنین مقام‎های اروپایی و آمریکایی به آن اذعان کرده‌اند.

پایگاه «امریکن کانزرویتیو» در گزارشی به اقدامات دولت آمریکا در قبال ایران پرداخته و می‌نویسد که سیاست خارجی ترامپ در قبال ایران با شکست مواجه شده است.

این گزارش می‎گوید: هیچ امکانی برای پیشرفت در دیپلماسی وجود ندارد در حالی که ترامپ و شخصیت‎های اطراف او در پاسخ به هر موضوعی، به اعمال فشار بیشتر متوسل می‌شوند. خواه این فشار بیشتر تحریم باشد، تعرفه باشد و یا هر دوی این موارد. تمامی این موارد در سیاست ترامپ در قبال ایران وجود دارد که این امر موجب شکست عهد‌های آمریکا، خیانت به اعتماد ایران، و به راه افتادن جنگ‌های اقتصادی غیر قابل توجیه شده است.

این پایگاه می‌نویسد: ایرانی‎ها تمایلی به مذاکره با یک دولت عهد شکن، غیر قابل اعتماد و متخاصم ندارند.

همچنین پایگاه «نشنال اینترست» نیز با اشاره به تحریم‌های آمریکا علیه ایران می‌نویسد که این تحریم‌ها تاکنون با شکست مواجه شده‌اند.

پایگاه آمریکایی واشنگتن مانثلی نیز به راهبرد ترامپ در زمینه سیاست خارجی اشاره کرده و می‌نویسد: تقریبا تمامی ابتکارات ترامپ در زمینه سیاست خارجی در حال شکست هستند.

علاوه بر رسانه‌ها و تحلیلگران کشور‌های اروپایی و آمریکا، بسیاری از مقامات نیز بر این شکست اذعان کرده و می‌گویند که سیاست خارجی دولت آمریکا در زمینه‌های گوناگون و به خصوص در قبال ایران نه تنها اهداف مورد نظر را در پی نداشته بلکه موجب انزوای بیشتر آمریکا در جامعه جهانی شده است.

منبع: خبرگزاری میزان
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.