يكشنبه, 26 ارديبهشت 1400 :: Sunday, 16 May 2021
 
کد خبر: 70235

جمع آوری گاندو‌ها در دست انجام است

جمع آوری گاندو‌ها در دست انجام است
استاندار سیستان و بلوچستان گفت: بحث جمع آوری گاندو‌ها در منطقه حفاظت شده پرورشی با همکاری سازمان محیط زیست در دست انجام است. البته می‌توان آنها را در محوطه اصلی سد نگهداری کرد.
پایگاه خبری ریشه

احمد موهبتی با اشاره به اخبار منتشره مبنی بر حمله گاندو (یک نوع تمساح پوز کوتاه) به برخی مردم در جنوب استان سیستان و بلوچستان، گفت: زیستگاه گاندو یا تمساح پوزه کوتاه ایرانی بیشتر در محدوده شهرستان‌های چابهار، سرباز و بخش‌هایی از شهرستان نیکشهر است.

وی ادامه داد: از قدیم الایام آب رودخانه کاجور در شهر سرباز به هوتک‌ها یا همان برکه‌های آبی منتقل می‌شد و آب جمع شده در این برکه‌ها مورد استفاده‌های مختلف مردم قرار می‌گرفت. استفاده از آب برکه‌ها در آینده هم قابل تغییر نیست، زیرا آب رایگانی است که در دسترس است.
استاندار سیستان و بلوچستان افزود: جایی که در آن تمساح پوزه کوتاه ایرانی و یا همان گاندو عبور می‌کند در باب الصلاه است که ادامه رودخانه سرباز می‌شود، در آنجا برکه‌های آبی هست و تمساح‌ها در آنجا جمع می‌شوند و بچه‌ها نیز در این مسیر شنا و آب بازی می‌کنند.
موهبتی خاطرنشان کرد: در طول تاریخ این اتفاق نیفتاده بود که گاندو به مردم محلی حمله کرده و صدمات جسمانی وارد کند، مردم این منطقه علاقه فراوانی به گاندو دارند و آن‌ها را برکت این منطقه می‌دانند و با وجود اینکه دست بچه‌ای را قطع کرده به سمت اش سنگ هم پرتاب نکرده و نمی‌کنند.
وی خاطرنشان کرد: بحث جمع آوری گاندو‌ها در منطقه حفاظت شده پرورشی با همکاری سازمان محیط زیست در دست انجام است. البته می‌توان آنها را در محوطه اصلی سد نگهداری کرد. از سوی دیگر اقدامات مربوط به تامین آب در روستا‌ها را نیز به طور جد در دست انجام داریم تا شاهد بروز چنین اتفاقات تلخی در آینده نباشیم.
استاندار سیستان و بلوچستان عنوان کرد: وقتی که سیل می‌آید گاندو‌ها را با خود به برکه‌های پایین دست منتقل می‌کند؛ لذا در حال برنامه ریزی هستیم تا با فرهنگسازی، کمک مردم و سازمان‌های مردمی شاهد بروز چنین اتفاقات تلخی در آینده نباشیم.
 
منبع: خبرگزاری میزان
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.