پنجشنبه, 28 شهريور 1398 :: Thursday, 19 September 2019
 
کد خبر: 69740

بانک مرکزی در انتظار زمان مناسب برای راه اندازی بازار متشکل ارزی است

بانک مرکزی در انتظار زمان مناسب برای راه اندازی بازار متشکل ارزی است
یک کارشناس اقتصادی گفت: به نظر می‌رسد با راه اندازی بازار متشکل ارزی به تک نرخی شدن ارز در بازار کمک شایانی شود، هم اکنون بانک مرکزی به دنبال بهترین فرصت برای اجرایی کردن آن است.
پایگاه خبری ریشه
بیش از یک سال است که از آغاز روند صعودی قیمت دلار می گذرد تا جایی که نرخ این ارز تا کانال ۱۸ هزار تومان نیز وارد شد اما پس از آن تا حدود ۱۴هزار تومان فروکش کرد.
 
قیمت دلار و ارز های دیگر از ابتدای سال جاری تا حدود دو ماه گذشته با نوسان قیمت همراه بود تا جایی که بانک مرکزی برای کنترل و کاهش این نرخ در بازار طرح هایی را به دولت پیشنهاد داد، اقدامات بانک مرکزی در راستای کنترل نرخ ارز موفقیت آمیز بود و هم اکنون نرخ ارز وارد کانال ۱۱هزار تومان شده و در این روزها با قیمت ۱۱ هزارو ۶۰۰ تا  ۱۱ هزارو ۹۰۰ به فروش می رسد.
 
یکی از طرح های بانک مرکزی برای کنترل نرخ ارز، راه‌اندازی بازار متشکل ارزی است که طبق نظریات اولیه قرار بود در همین روزها اجرایی شود اما به دلایلی به تعویق افتاده است.
 
در همین راستا میرمحمد حشمتی کارشناس اقتصادی در خصوص دلیل به تعویق افتادن راه اندازی بازار متشکل ارزی اظهار کرد: مسئولین بانک مرکزی به دنبال بهترین فرصت برای افتتاح بازار متشکل ارزی هستند که علت به تعویق افتادن این طرح نیز همین موضوع است و ظاهرا تمام ساختار‌های این طرح تکمیل شده اند.
وی در ادامه افزود: بانک مرکزی اقدامات موثری را برای کنترل و ثبات بازار ارز انجام داده و نتایج مثبتی از این اقدامات دریافت کرده است.
این کارشناس اقتصادی خاطرنشان کرد: در حال حاضر تک نرخی شدن ارز یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های دولت و مسئولان اقتصادی به شمار می آید که کاهش تدریجی قیمت ارز از حدود یک ماه گذشته و اجرایی شدن طرح بازار متشکل ارزی دو عامل امیدوار کننده برای تک نرخی کردن نرخ ارز در کشور است.
حشمتی تصریح کرد: نباید در راستای تک نرخی کردن ارز به بازار متشکل ارزی متکی بود، اقدامات و سیاست‌های دیگر باید به عنوان مکمل این طرح، در بازار اجرایی شوند.
وی با ذکر این مطلب که دولت باید به تک نرخی شدن ارز باور داشته باشد، بیان کرد: یعنی در صورتی که دولت به دو نرخی یا سه نرخی بودن ارز اعتقاد داشته باشد، نه بازار متشکل ارزی و نه ابزار‌های دیگر نمی‌توانند ارز را در کشور تک نرخی کنند.
این کارشناس اقتصادی عنوان کرد: دولت باید برای راه اندازی بازار متشکل ارزی، پشتوانه ارزی کافی داشته و همچنین ساختار‌های آن در بازار‌های سرمایه گذاری نیز فراهم باشد در غیر این صورت این طرح با مشکل مواجه خواهد شد.
حشمتی در رابطه با تاثیر سرمایه گذاران خارجی بر تک نرخی کردن ارز گفت: سرمایه گذاران خارجی می‌تواند در کاهش و کنترل نرخ ارز و نهایتا تک نرخی کردن آن در کوتاه مدت و حفظ و ثبت آن در بلند مدت تاثیر گذار باشند.
وی اظهار کرد: به نظر می‌رسد هم اکنون زمان مناسبی برای تک نرخی کردن ارز باشد به این دلیل که تعداد سفته باز‌ها در بازار ارز به حداقل خود رسیده است.
منبع: خبرگزاری میزان
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.