دوشنبه, 30 دى 1398 :: Monday, 20 January 2020
 
کد خبر: 69734

تیراندازی‎های جمعی نتیجه وضعیت نابسامان جامعه آمریکا

تیراندازی‎های جمعی نتیجه وضعیت نابسامان جامعه آمریکا
پس از تیراندازی‌های مرگبار اخیر در آمریکا تحلیلگران بر این باورند که معضل تیراندازی‌های جمعی در این کشور همچنان باقی خواهد ماند و رفع نخواهد شد.
پایگاه خبری ریشه
پس از تیراندازی‌های مرگبار اخیر در تگزاس و اوهایو که جان ۳۱ شهروند آمریکایی را گرفت دموکرات‌ها شعار قوانین سختگیرانه‌تر برای کنترل سلاح سر دادند، اما مذاکرات در خصوص این موضوع پیچیده‌تر از آن چیزی است که شعار‌های سیاسی در ظاهر نشان می‌دهند.
شکی نیست که تیراندازی‌های جمعی در آمریکا همچنان معضلی مداوم باقی مانده است. مردم آمریکا در مقایسه با سایر کشور‌های جهان به طور متوسط بیشترین سلاح را در اختیار دارند و میزان مرگ و میر ناشی از حمل سلاح تقریباً ۲۵ برابر بیشتر از کشور‌های سرمایه دار است.
ر حالی که موسسه تحقیقاتی پیو در گزارشی می‎گوید از سال ۱۹۹۳ نرخ قتل با اسلحه در آمریکا کاهش یافته، اما از سال ۲۰۱۵ روند تیراندازی جمعی روند صعودی به خود گرفته و موجب نگرانی مقام‎های آمریکایی شده است.
تیراندازی‌های ال پاسو و دیتون موجی از انتقادات بسیاری را به سمت رئیس جمهور آمریکا روانه کرد چرا که اظهارات ضد مهاجراتی ترامپ باعث تحریک عاملان این حملات مرگبار شده بود.
 
آمریکا اسلحه

اندیشکده Heritage Foundation اصرار دارد که گسترده‌تر کردن قوانین حمل سلاح نوش دارویی برای حل این معضل در جامعه آمریکا به شمار نمی‌آید. از سال ۲۰۰۰ تقریباً ۱۷ درصد از تیراندازی‌های جمعی در کالیفرنیا رخ داده است این در حالی است که این ایالت سخت‌ترین قوانین مربوط به حمل سلاح را به خود اختصاص داده و رتبه‌ A را دریافت کرده، در حالی که تگزاس در همان بازه زمانی رتبه F را داشته و نرخ تیراندازی‌های جمعی ۶.۶ درصد است.

 
یکی از نیرو‌های سازمان سیا می‌گوید، در حالی که ۳۵۰ میلیون قبضه سلاح ثبت نشده در دست شهروندان آمریکایی وجود دارد دیگر خیلی دیر است تا برای ممنوعیت دسترسی به سلاح گرم اقدامی صورت بگیرد.
او معتقد است که کنترل سختگیرانه‌تر در آینده باید بررسی سوء پیشینه خریدار در سراسر این کشور را شامل شود و همچنین افرادی که سوء پیشینه دارند برای خرید سلاح مجوزی دریافت نکنند.
او در ادامه می‌گوید، اصولاً ترامپ اقدامی برای کنترل فروش سلاح انجام نخواهد داد چرا که به اعتقاد ترامپ طرفداران او خواستار اعمال محدودیت برای حمل سلاح نیستند.
یک تحلیلگر امور بین‎الملل می‌گوید قوانین سختگیرانه‌تر کنترل سلاح که از سوی دموکرات‌ها پیشنهاد شده نمی‎تواند از تیراندازی‌های مرگبار در آمریکا جلوگیری کند.
 
این تحلیلگر دلیل اصلی تیراندازی‌های اخیر آمریکا را آسیب دیدن و نابسامانی جامعه می‎داند که خود را در خشونت‌های خیابانی و شلیک به سمت دیگران نشان داده است.

 

منبع: خبرگزاری میزان
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.