چهارشنبه, 14 خرداد 1399 :: Wednesday, 3 June 2020
 
کد خبر: 69579

از «گریس 1» تا «آدریان دریا»

از «گریس 1» تا «آدریان دریا»
نیروی دریایی انگلیس روز چهارم ژوئیه، یعنی بیش از یک ماه پیش نفت‌کش ایرانی را با طرح ادعای واهی که مقصد آن سوریه است، در منطقه جبل‌الطارق توقیف کرد.
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ریشه

 نفت‌کش گریس 1 در آب‌های بین‌المللی توسط نیروی دریایی انگلیس توقیف شد. اصولاً بازرسی از نفت‌کش‌ها و کشتی‌های تجاری در محدوده آب‌های سرزمینی یک موضوع عادی است اما صاحبان آب‌ها زمانی می‌تواند کشتی را توقیف کند که مشکلات زیست‌محیطی، گواهینامه و... وجود داشته باشد، توقیف اخیر به هیچ‌یک از دلایل ذکرشده نیست.

نیروهای انگلیس با بازرسی این کشتی و ملاحظه بارنامه و مدارک آن، کشتی را توقیف می‌کنند که به گفته کارشناسان و متخصصین این اقدام آن‌ها، کاملاً سیاسی بوده و شامل قوانین بین‌المللی دریانوردی نمی‌شود. انگلیس با این استدلال که مقصد نفت‌کش، سوریه بوده و این کشور تحریم نفتی است، آن را متوقف میکند.

واکنش‌ها به توقیف محموله نفت ایران

وزیر امور خارجه اسپانیا در راستای توقیف نفت ایران اعلام کرد: «توقیف یک ابرنفتکش ایرانی در منطقه جبل‌الطارق توسط نیروهای انگلیس و به درخواست آمریکا صورت گرفته است.»

جوزپ بورل وزیر امور خارجه اسپانیا تأکید کرد که کشورش در حال بررسی محل دقیق این توقیف است تا معلوم شود آیا این اتفاق در آب‌های سرزمینی اسپانیا رخ‌داده یا آن‌طور که مقامات جبل‌الطارق ادعا دارند در آب‌های متعلق به خود جبل‌الطارق صورت گرفته است.

همچنین روزنامه رأی الیوم در گزارشی نوشت توقیف غیرقانونی نفتکش ایرانی به تنش در خلیج فارس دامن می‌زند.

محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در واکنش به توقیف محموله نفتی ایران از سوی انگلیس گفت: انگلیس اگر ‎نفتکش حامل نفت ایران را رفع توقیف نکند، وظیفه دستگاه‌های مسئول، اقدام متقابل است.

مازنی نماینده مردم تهران در مجلس نیز گفت: توقیف نفتکش ایرانی در آبهای بین‌المللی توسط انگلیس دنباله‌روی استعمار پیر از سیاست‌های خصمانه آمریکاست.

تلاش های آمریکا برای ادامه توقیف کشتی:

دولت جبل الطارق در بیانیه ای اعلام کرد: وزارت دادگستری آمریکا به طور جداگانه درخواست کرد فرآیند حقوقی جدیدی برای توقیف این نفتکش آغاز شود.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا خدمه این نفتکش را تهدید و اعلام کرده است که روادید آنان را باطل می‌کند. روزنامه "گیبرالتار کرونیکل" گزارش داد: چند ساعت پیش از آزادی نفتکش گریس-1 وزارت دادگستری آمریکا راسا درخواست توقیف این نفتکش را داده است.
 

با این حال عصر پنجشنبه، دیوان عالی جبل الطارق، به‌رغم فشارها و مخالفت‌های بسیار آمریکا، کشتی گریس 1 حامل نفت ایران را آزاد و اعلام کرد این کشتی به همراه خدمه خود می‌تواند هر جا که بخواهد، نقل مکان کند.

آمریکا و حکم توقیف «گریس 1»!

آمریکایی ها پس از آزادی«گریس 1» اقدام به دخالت در این موضوع کرد و درصدد توقیف این کشتی توسط نیروهای خودشان بر آمدند. در همین راستا دادگاهی در واشنگتن پس از آنکه دولت جبل الطارق به درخواست وزارت دادگستری آمریکا برای ادامه توقیف نفتکش گریس ۱ جواب مثبت نداد، به مصادره نفت این کشتی رای داد. آمریکا به دنبال توقیف نفتکش و محموله نفت آن است و ایران را متهم کرده که برای فرستادن نفت به سوریه از نظام مالی آمریکا به صورت غیرقانونی استفاده کرده است.
 

پایان توقیف غیرقانونی نفتکش حامل محموله نفتی ایران توسط انگلیس، بازتاب‌ زیادی در داخل و خارج از کشور به همراه داشت:

محمدجواد ظریف، وزیر امورخارجه کشورمان پس از خبر آزادی نفتکش گریس 1،در توئیتر نوشت:آمریکا که در تحقق اهدافش از طریق تروریسم اقتصادی ازجمله با محروم کردن بیماران سرطانی از دارو، شکست خورده است، از نظام قضایی سوء استفاده کرده تا به اموال ما در آب‌های آزاد دستبرد بزند. این تلاش برای دزدی دریایی، نشانگر بی‌اعتنایی دولت ترامپ به قوانین است.

حمید بعیدی‌نژاد، سفیر کشورمان در انگلیس نیز در واکنش به این خبر در توییتی نوشت: «لحظاتی پیش با تصمیم مقامات جبل الطارق و تایید دادگاه،نفتکش حامل نفت ایران از توقیف غیرقانونی آزاد گردید. کشورمان در تمامی40 روز گذشته با مشارکت نهادهای ذیربط داخلی تحت مدیریت وزارت خارجه گفتگوهای مستمری در سطح سیاسی، حقوقی و فنی با طرف انگلیسی برای رفع این اقدام غیرقانونی انجام داد. آمریکا با تلاشهای مذبوحانه آخرین لحظه خود قصد داشت مانع رفع توقیف نفتکش شود که با شکست تحقیرآمیزی مواجه شد. با تلاش‌های روزهای گذشته تمام مقدمات و تمهیدات فنی لازم برای حرکت نفتکش به دریای آزاد نیز تامین شده است و کشتی بزودی منطقه جبل‌الطارق را ترک خواهد کرد

علی ربیعی سخنگوی دولت هم در واکنش به آزادی نفتکش ایرانی گفت:«رفع توقیف نفتکش گریس1 بدون هیچ تعهدی ثمره اقتدار، دیپلماسی فعال و کوتاه نیامدن از حقوق ملت است

 واعظی رئیس دفتر رئیس‌جمهور هم گفت: «آزادی نفتکش گریس 1 با حمایت دولت و پشتیبانی همه ارکان نظام از حقوقدانان و دیپلمات‌های کشور، یک پیروزی دیپلماتیک برای کل نظام است

محمود واعظی درباره ماجرای نفتکش گریس1 گفت:« توقیف نفتکش گریس 1 یک رهگیری دریایی بود که با دستور آمریکا انجام شد و با عکس العمل کل کشور و نظام مواجه شد».

وی با ابراز خرسندی از آزادی نفتکش گریس 1 اظهارداشت: «کاری که حقوقدانان ما انجام دادند ثابت کرد تحریم‌هایی که اتحادیه اروپا بر علیه ایران گذاشته بر ضد خود آنها خواهد بود نه برای ایرانی که می‌خواهد در آبهای آزاد کشتیرانی داشته باشد

واکنش انگلیس به آزادی نفتکش «گریس 1»
وزارت خارجه انگلیس هم در بیانیه‌ای که به آزادی ابرنفتکش «گریس 1» توسط دولت جبل‌الطارق واکنش نشان داده، مدعی شد دولت‌ جبل‌الطارق از ایران ضمانت گرفته که این کشتی به سوی سوریه حرکت نکند.

وزارت امور خارجه انگیس نوشت: انگلیس نتیجه اقدامات و فرایندهای قانونی مقامات جبل‌الطارق که برای جلوگیری از رسیدن محموله این کشتی به سوریه در راستای تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه سوریه اتخاذ کرده را در نظر دارد.

در ادامه بیانیه آمده است: ما در نظر داریم که دولت جبل‌الطارق از ایران ضمانت گرفته که کشتی گریس 1 به سوی سوریه حرکت نکند. ایران باید به ضمانتی که داده پایبند بماند. ما یه گوشه نمی‌ایستیم و نمی‌گذاریم که ایران یا هرکشور دیگری تحریم‌های حیاتی اتحادیه اروپا علیه کشوری که از سلاح‌های شیمیایی عیله مردم خودش استفاده کرده را دور بزند.

وزارت خارجه انگلیس در آخر نوشت: هیچگونه قیاس یا شباهتی میان حملات و توقیف غیرقانونی و غیرقابل قبول کشتی‌های تجاری در تنگه هرمز توسط ایران و اجرای تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه سوریه توسط دولت جبل‌الطارق وجود ندارد. به آزادی کشتیرانی و تجارت دریایی باید احترام گذاشته شود و قوانین بین‌المللی بایست حفظ گردند.

*پاسخ وزارت خارجه ایران به انگلیس
سخنگوی وزارت خارجه کشورمان در واکنش به بیانیه انگلیس تاکید کرد: ایران هیچ تعهدی مبنی بر نرفتن نفت کش گریس-1به سوریه نداده است.
سید عباس موسوی در پاسخ به سوالی مبنی براینکه آیا ایران برای آزادی نفتکش گریس-1 ضمانتی به انگلیس یا دولت جبل الطارق داده است؟ گفت: از سوریه در همه حوزه‌ها از جمله نفت و انرژی حمایت می‌کنیم.
او ادامه داد: این کار قانونی است و به هیچ کشور ثالثی ربط ندارد. جمهوری اسلامی ایران به هر مشتری قدیمی و تازه‌ای که بخواهد، نفت خود را می‌فروشد.
موسوی با اشاره به توییت وزیر امور خارجه و سفیر کشورمان در لندن عنوان کرد: آنچه علنا اعلام کردیم صرف بیان واقعیت در مورد مقصد کشتی گریس یک بود که از ابتدا هم قرار نبود به سوریه برود.
او تاکید کرد: ایران برای آزادی نفتکش گریس-1 هیچ تعهدی مبنی براینکه به سوریه نرود نداده است، زیرا از ساعات اولیه توقیف نفتکش اعلام کردیم که مقصد نفتکش سوریه نبوده و تا انتها هم بر سر همین حرف باقی مانده و تاکید کردیم که اگر هم مقصد نفتکش سوریه بود بازهم‌هم به کسی ربطی نداشت.
سخنگوی دستگاه دیپلماسی ایران در پایان خاطرنشان کرد: درحقیقت آنها بخاطر خروج آبرومندانه از این اقدام غیر قانونی و دزدی دریایی، بحث تعهد را مطرح کردند.

*بازتاب آزادی نفتکش ایرانی در رسانه‌های بین المللی
خبرگزاری رویترز با اطلاع‌رسانی اینکه دادگاه جبل‌الطارق به آزادسازی ابرنفتکش گریس 1 رای داده است، اعلام کرد که این دادگاه، در زمان صدور حکم، هیچ درخواستی از طرف آمریکا مبنی بر تمدید توقیف این ابرنفتکش دریافت نکرده بود.

شبکه رادیو تلویزیون "سی بی‌اس" با اعلام خبر آزادسازی این نفتکش در سایت خود نوشت :«دولت جبل‌الطارق پیش از آنکه آمریکا بتواند کشتی ایرانی را به اختیار خود درآورد، ابرنفتکش گریس 1 را آزاد کرد. این شبکه همچنین اعلام کرد که دولت جبل‌الطارق تقاضای آمریکا برای تمدید توقیف این نفتکش را رد و مجوز آزادی آن را صادر کرده است

خبرگزاری فرانسه 24،با اعلام آزادی نفتکش ایرانی، اعلام کرد:«اگر به خاطر اقدام دولت آمریکا برای تمدید توقیف نفتکش گریس 1 نبود، این ابرنفتکش می‌توانست زودتر به سوی آب‌های آزاد روانه شود».

روزنامه نیویورک تایمز در گزارشی نوشت :«دولت جبل‌الطارق چندین ساعت پس از آنکه آمریکا درخواست خود مبنی بر تمدید توقیف این کشتی را به دست‌شان رسانده، تصمیم به آزادسازی ابرنفتکش ایرانی و 24 تن از خدمه این کشتی گرفتند. این روزنامه اقدام دولت جبل‌الطارق را عقب‌نشینی انگلیس از تشدید تنش میان ایران و غرب تحلیل کرده است
رسانه‌های اسپانیا هم در بازتاب آزاد شدن کشتی "گریس 1" ازسوی جبل الطارق نوشتند :«این کشور به‌رغم آنکه آمریکا در ادامه توقیف آن فشار آورده بود، این کشتی را آزاد کرد».
روزنامه ال پاییس در گزارش خود با عنوان "جبل الطارق به کشتی ایرانی اجازه حرکت داد"، نوشتدادگاه دیوان عالی‌ جبل الطارق بر خلاف درخواست آمریکا مبنی بر اینکه کشتی حامل نفت ایران در آبهایش همچنان توقیف بماند، به گریس 1 اجازه خروج داد
این نشریه با اشاره به درخواست آمریکا از جبل الطارق در ادامه توقیف نفتکش، خاطرنشان کرد:« این درخواست آخرین مورد از سلسله اقدام‌های تهاجمی علیه ایران در ماه‌های اخیر است که خطر تشدید جنگ در خلیج فارس را افزایش داده است
خبرگزاری افه نیز در گزارشی با تیتر "ایران از تلاش دزدی دریایی آمریکا برای جلوگیری از آزادی نفتکش اعتراض کرد"، نوشت:«گریس 1 که از روز 4 ژوئیه (13 تیر) در جبل الطارق توقیف بود، به‌رغم استدلال‌های ارائه شده وزارت دادگستری آمریکا، روز پنجشنبه آزاد شد
 

شکست انگلیس در برابر ایران و اثبات خوش خدمتی به امریکا

انگلیس همیشه سعی می‌کند در برخورد با این‌گونه مسائل کنار هم پیمان قدیمی خود، آمریکا قرار گیرد. حالا که این دو کشور به خاطر وجود دونالد ترامپ در رأس دولت آمریکا، در برخی امور اختلاف دارند همراه کردن واشنگتن برای لندن کار دشواری به نظر می‌رسید.

اما حتما یکی از مشکلات مشترک آن ها استقلال ایران باشد. تمام کارشکنی‌ها و اقدامات منفی آمریکا در خصوص آزادسازی نفت‌کش ایرانی، نشان دهنده دشمنی دیرینه این کشور با ایران است هرچند گه گاهی با سیاست کثیف خود به نشان دوستی دست‌های چدنی پوشیده با دستکش مخملی را به‌سوی ایران دراز می‌کند. و رئیس جمهور این کشور در حمایت از مردم ایران توئیت حمایت، منتشر می‌کند.

اما در عمل در هر موقعیتی که بتواند زهر خود را میرزد و برایش فرقی نمی‌کند چیزی که تحریم شده داروی بیماران خاص است یا مسائل اقتصادی یک کشور. بااین‌حال آزادی گریس 1 صرفاً به‌عنوان «پیروزی حقوقی ایران علیه بریتانیا» ثبت می‌شود. ودرخواست بی‌جای واشنگتن در لحظه آخر یک «نمایش انزوا» و یک «پیروزی سیاسی علیه آمریکا» است! دولت ترامپ دولت گاف‌ها و محاسبات اشتباه است.

 

انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.