سه شنبه, 12 فروردين 1399 :: Tuesday, 31 March 2020
 
کد خبر: 69541

عطوان: آزادی گریس۱ پیروزی بزرگی برای ایران و شکستی برای آمریکاست

عطوان: آزادی گریس۱ پیروزی بزرگی برای ایران و شکستی برای آمریکاست
«عبدالباری عطوان» نویسنده و تحلیلگر مشهور جهان عرب آزادی نفت کش ایرانی «گریس ۱» را یک پیروزی بزرگ برای ایران و شکستی برای آمریکا دانست.
پایگاه خبری ریشه

 عبدالباری عطوان نویسنده و تحلیلگر مشهور عرب به موضوع آزادی نفت کش ایرانی در جبل طارق پرداخت و نوشت: آزادی نفتکش گریس 1 که از چهارم ماه ژوئیه گذشته در توقف مسئولان جبل طارق بود، نه تنها یک پیروزی بزرگ برای رهبران ایران بود، بلکه شکستی نیز برای آمریکا بود. رهبران ایران این بحران را با قدرت و صلابت و زیرکی مدیریت کردند. آمریکا تلاش کرد که جلوی آزادی این کشتی را بگیرد و برای همین منظور درخواست رسمی برای توقف آن داد اما این درخواست با تحقیر و بی توجهی نزدیکترین هم پیمانش روبرو شد.

جان بولتون مشاور امنیت ملی دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا سه روز پیش به لندن رفت و با بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس دیدار و فشار زیادی وارد کرد تا برای حفظ آبروی ترامپ و دولتش جلوی آزادی نفتکش گرفته شود، اما همه این تلاش ها به شکست انجامید زیرا دولت انگلیس تلاش کرد که هر چند جزئی خود را از این سیاست های برخورد احمقانه و ماجراجویانه آمریکا دور نگه دارد و از منافع خودش در منطقه طرفداری کند و آزادی نفتکش توقیف شده خودش در بندر عباس را سرعت بخشد که این امر، عین تعقل و درایت بود.

توقیف نفتکش ایرانی با تحریک دولت ترامپ و به دلایل تحریک آمیز و غیر قانع کننده، اشتباه بزرگ دولت انگلیس بود که این اشتباه خود را در ارزیابی نادرست از واکنش ایران نشان داد، زیرا لندن فکر می کرد که مسئولان ایرانی با التماس خواهند آمد و طلب عذر و بخشش خواهند کرد.

مسئولان انگلیس دوبار اشتباه کردند. یک بار وقتی که به دستورات آمریکا تن دادند و نفتکش را توقیف کردند و بار دوم وقتی که این اشتباه را اصلاح نکردند و تهدیدهای ایران را به اندازه کافی جدی نگرفتند. اما فکر می کنم که آنها بعدا با رد درخواست بولتون به سرعت درصدد اصلاح اشتباه خود برآمدند و یک نوع استقلال را در قبال دولت سردرگم و کودن آمریکا نشان دادند. دولتی که به عروسکی در دستان لابی های اسرائیل تبدیل شده است.

امر بر رئیس جمهور آمریکا مشتبه شد زیرا فکر می کرد که ایران نظیر هم پیمانان عربش در حوزه خلیج فارس رفتار خواهد کرد؛ یعنی به درخواست هایش تن خواهد داد و همه دیکته هایش را اجرا خواهد کرد و خزانه های خود را به روی باج خواهی مالی او بدون هرگونه بحث و حدیثی باز خواهند کرد. چقدر ترامپ در محاسباتش اشتباه رد.

نفتکش های ایران از امروز به بعد در تنگه های بین المللی از جمله تنگه جبل طارق با آزادی کامل تردد خواهند کرد، زیرا هیچ کشوری از جمله آمریکا جرات توقیف آن را نخواهد داشت، زیرا می داند که پاسخ ایران آماده خواهد بود، همانطور که برای انگلیس و برزیل روی داد. ذکر این نکته مفید است که برزیل با تن دادن به خواست آمریکا برای سوخت ندادن به کشتی های ایرانی بعد از تخلیه بار آنها تلاش کرد که به کشتی ها و کرامت ملی ایران آسیب بزند، اما پاسخ ایران گزنده بود و در مقابل، واردات گوشت و نظایر آن را از برزیل متوقف کرد.

دولت ترامپ دور اول جنگ را از جنبه نظامی و روحی باخت و خود را ناتوان از گرفتن انتقاد سرنگونی پهپاد خود دید و وقتی مدعی سرنگونی یک پهپاد ایرانی شد و گفت که ویدئوی آن را منتشر خواهد کرد، اعتبار خود را از دست داد، زیرا ما یک ماه است که منتظر انتشار این ویدئو هستیم و به نظر می رسد که این انتظار طول خواهد کشید.

چشم در برابر چشم، این تنها زبانی است که دولت ترامپ و هم پیمانانش می فهمند. ایرانی ها تن به محاصره و مرگ از روی گرسنگی نخواهند داد و در نتیجه از حق مشروع خود در برخورداری از زندگی کریمانه و ابزارهای قدرت برای دفاع از خود در برابر این تجاوزگری استکباری آشکار آمریکا دست برنخواهند داشت.

انگلیس جدی بودن هشدارها را درک کرده و و کار خوبی کرد و نفتکش ایرانی را آزاد کرد. مطمئن هستیم که دولت ترامپ در نهایت امر تن خواهد داد و به توافق هسته ای بازخواهد گشت و تحریمهای ظالمانه اقتصادی را برخواهد داشت، زیرا گزینه های دیگر برای واشنگتن و هم پیمانان و پایگاه هایش - نه فقط در منطقه بلکه در سراسر جهان- ویرانگر و پرهزینه خواهد بود.

ترامپ چیزی از کرامت ملی نمی داند و آگاه نیست که ملت هایی هستند که جان و خون خود را برای دفاع از خودشان می دهند که در صدر این ملت ها، ملت ایران و هم پیمانانش در محور مقاومت هستند.

این پیروزی ایران درخصوص نفتکش گریس 1، پیامی برای اسرائیل و هم پیمانان جدید سازشکار عربش است و امیدوارم که محتوای آن را حرف به حرف درک کرده باشند.

این یک پیروزی برای محور مقاومت و سرآغاز بامداد جدیدی برای امت اسلامی و نقطه پایانی بر دوران شکست ها در برابر آمریکا و اسرائیل و پاپان سلطه‌طلی آنها است و آینده عظیم تر است و زمان این را نشان خواهد داد.

 

منبع : روزنامه رای الیوم

انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.