چهارشنبه, 22 مرداد 1399 :: Wednesday, 12 August 2020
 
کد خبر: 69532

پیامدهای اظهارات خطرناک وزیر امنیت رژیم صهیونیستی درباره مسجدالاقصی

پیامدهای اظهارات خطرناک وزیر امنیت رژیم صهیونیستی درباره مسجدالاقصی
اظهارات وزیر موسوم به امنیت داخلی رژیم صهیونیستی درباره تغییر وضعیت موجود در قدس برای اینکه به زعم وی، یهودیان بتوانند در مسجدالاقصی مراسم خاص خود را برگزار کنند، از نظر مردم فلسطین به ویژه ساکنان قدس اشغالی، اظهاراتی خطرناک قلمداد شده است.
پایگاه خبری ریشه

از نظر مردم فلسطین به ویژه ساکنان قدس اشغالی، اظهارات «گلعاد آردان» وزیر امنیت داخلی رژیم صهیونیستی درباره قدس و مسجدالاقصی خطرناک قلمداد شده است، آنها این اظهارات را اولین اظهارنظر یک مقام رسمی رژیم صهیونیستی درباره وضعیت قدس از سال 1948 تا کنون و چالشی برای قیمومیت اردن بر مقدسات اسلامی قدس قلمداد می‌کنند.

حاتم عبدالقادر مسئول جنبش فتح در قدس اشغالی در واکنش به اظهارات وزیر امنیت داخلی رژیم صهیونیستی گفت اشغالگران برای تغییر وضعیت موجود در قدس اشغالی تلاش می‌کنند و اینکه در شرایط کنونی، چنین اظهاراتی از سوی یک مسئول رژیم اشغالگر از سال 1948 تا کنون مطرح می‌شود، مسئله بسیار خطرناکی است.

عبدالقادر در گفت‌وگو با فلسطین الیوم خاطر نشان کرد اظهارات اردان، اهداف دیگری را دنبال می‌کند که یکی از آنها سلب وصایت اردنی و از بین بردن توافق صلح اردنی فلسطینی معروف به وادی عربی است.

عبدالقادر بر ضرورت مقابله با اظهارات اردن در تمام سطوح اسلامی و عربی تاکید کرد به ویژه با توجه به اینکه اشغالگران برای تبدیل نزاع به نزاع دینی تلاش می‌کنند.

وی افزود ما اکنون از تقدس مسجدالاقصی دفاع می‌کنیم، اما اکنون باید اردن دست به تحرک سیاسی بزند.

احمد مجدلانی عضو کمیته اجرایی سازمان آزادیبخش فلسطین(ساف) اظهارات وزیر امنیت داخلی رژیم صهیونیستی را در چارچوب رقابت انتخاباتی و با حمایت دولت ترامپ و مسئله‌ای خطرناک دانسته که هشداری برای انفجار اوضاع است.

مجدلانی تصریح کرد تلاش‌های اشغالگران برای تحمیل طرح خود بر مسجدالاقصی و تقسیم مکانی و زمانی آن برای یهودی سازی این مکان مقدس از طریق تحکیم سیاست یورش به مسجد و تجاوز به مدافعان داخل آن و در نهایت سیطره کامل بر آن و تغییر هویت آن ادامه دارد.

وی خاطر نشان کرد اظهارات نژادپرستانه و فاشیستی وزیر امنیت داخلی رژیم اشغالگر فراخوان برای تشدید تنش است و جامعه بین المللی باید وی را مورد بازخواست و محاکمه قرار دهد و سازمان ملل هم باید تمام قطعنامه های صادره مربوط به شهر قدس به ویژه قطعنامه 271 مصوب سال 1969 را اجرا کرده و تمام اقداماتی که می‌تواند منجر به تغییر وضعیت قدس شود،‌نیز لغو شود.

مجدلانی همچنین از سازمان همکاری اسلامی و اتحادیه عرب خواست برای توقف اقدامات اشغالگران فورا دست به تحرک بزنند، زیرا دولت اشغالگر اسرائیل همچنان به شعله ور کردن آتش در پایتخت دولت فلسطین یعنی قدس از طریق شهرک سازی مستمر و عملیات یهودی سازی و سیاست تنگ کردن عرصه بر مردم ما در این شهر ادامه می دهد.

عضو ساف خاطر نشان کرد دولت شهرک نشینی اسرائیل با همکاری و مشارکت آشکار آمریکا و حمایت کامل این کشور در حال اجرای بزرگترین طرح هایش برای سیطره بر قدس در سایه اقدامات پرشتاب تا رسیدن به تقسیم زمانی و مکانی است، وی در عین حال از ایستادگی و مقاومت مردم قدس در برابر این تحرکات خطرناک اشغالگران تمجید کرد.

محمود الهباش مشاور امور دینی و روابط اسلامی ابومازن گفته است اظهارات آردان، نفرت‌انگیز و در عین حال نفرت‌انگیز است.

وی این اظهارات را نژادپرستانه و بیانگر نگرشی دانست که جنایت و تجاوزگری به حقوق دیگران و سرزمین و مقدساتشان را ترویج می‌کند.

الهباش خاطر نشان کرد رهبری و ملت فلسطین هرگز اجازه نخواهند داد به تقدس مسجدالاقصی و حرمت آن خدشه‌ای وارد شود، قدس و مقدسات آن، صرفا فلسطینی اسلامی باقی خواهد ماند و غیر مسلمانان هیچ حقی در آن ندارند و در برابر هرگونه تعدی به آن سکوت نخواهیم کرد و در برابر هرگونه تلاش برای تحمیل واقعیت جدید در شهر مقدس تسلیم نخواهیم شد و از قدس و مسجدالاقصی با تمام قدرت و اراده دفاع خواهیم کرد و از بذل جان خود در راه دفاع از حرم قدسی شریف دریغ نخواهیم کرد.

موضع ضعیف اردن در برابر اظهارات مقام امنیتی رژیم صهیونیستی

وزارت خارجه اردن، تنها به محکوم کردن اظهارات گلعاد اردان وزیر امنیت داخلی رژیم صهیونیستی درباره وضعیت موجود در قدس بسنده کرد. سفیان القضات سخنگوی رسمی وزارت خارجه اردن در یک موضع ضعیف گفت پادشاهی اردن چنین اظهاراتی را رد کرده و درباره پیامدهای هرگونه تلاش برای خدشه وارد کردن به وضعیت تاریخی و قانونی موجود و پیامدهای خطرناک آن هشدار می‌دهد.

وی از رژیم صهیونیستی خواست به تعهدات خود درباره وضعیت موجود کاملا پایبند بوده و به آن احترام بگذارد و تمام تلاش‌ها برای تغییر وضعیت موجود در مسجدالاقصی را متوقف کند.

وی افزود وزارت خارجه اردن از طریق کانال‌های دیپلماتیک یادداشت اعتراضی را در واکنش به اظهارات وزیر اسرائیلی ارسال کرده است.

این در حالی است که احمد الطیبی رئیس گروه تغییر عربی در واکنش به اظهارات وزیر امنیت رژیم صهیونیستی گفت وضعیت موجود، وضعیت اشغالگری از روز زور و اجبار است و مسجدالاقصی باتمام صحن‌هایش مکانی برای نماز خواندن مسلمانان است و اردان و نتانیاهو و شهرک نشینان از دین برای تغییر واقعیت سیاسی و تعمیق اشغالگری از طریق تحکیم سیطره بر اولین قبله و قدس شریف سوء استفاده می‌کنند، ولی ما هرگز اجازه چنین کاری را به آنها نخواهیم داد.

منبع: خبرگزاری میزان
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.