سه شنبه, 26 شهريور 1398 :: Tuesday, 17 September 2019
 
کد خبر: 69355

عراق یک گذرگاه مرزی با ایران را بست

عراق یک گذرگاه مرزی با ایران را بست
پس از اینکه گزارشاتی از فساد و سوء مدیریت به دفتر نخست وزیری عراق رسید، مرز مندلی بین ایران و عراق طی یک دستور رسمی از طرف عادل عبدالمهدی بسته شد.
پایگاه خبری ریشه

مرز مندلی بین ایران و عراق طی یک دستور رسمی  از طرف نخست وزیر عادل عبدالمهدی  بسته شده است.

 پس از اینکه گزارشاتی از فساد و سوء مدیریت  به دفتر نخست وزیری رسید، این مرز که از استان دیاله در عراق می گذرد در روز چهارشنبه بسته شد.

 طبق این دستور از تمام کارکنانی که در این مرز مشغول به کار هستند خواسته شده به سایر مرزهای عراق منتقل شوند. 

قاسم المأموری، یک عضو شورای استانی دیاله ضمن تایید مشکلات موجود در این مرز، گفت نخست وزیر باید قبل از صدور این دستور با مقامات محلی مشورت می کرد. این گذرگاه مرزی برای مردم دیاله سود دهی دارد.

 وی گفت:« نخست وزیر باید تمام گروه های حاکم بر مرز را بردارد و در عوض حضور مقامات دولتی را در این منطقه تقویت کند». در حال حاضر سازمان بدر امنیت استان دیاله را بر عهده دارد.

وی هم چنین این مرز را یک قطب اقتصادی برای منطقه نامید.

 مرز مندلی یکی از 10  گذرگاه مرزی بین ایران و عراق است. ایران یک شریک تجاری مهم برای عراق است که میلیاردها دلار کالا به بازارهای عراق صادر می کند. عراق سعی دارد پس از سالها بی ثباتی و جنگ اقتصاد خود را بهبود بخشد.

 حسن روحانی رئیس جمهور ایران طی سفرش به بغداد گفت که هدف تهران افزایش تجارت با عراق تا 20 میلیارد دلار است. در حال حاضر تجارت بین ایران و عراق 12 میلیارد دلار است.

 واشنگتن پس از خروج از معاهده برجام ، تحریم های علیه ایران را دوباره وضع کرد و عراق را تحت فشار گذاشت تا روابط خود با ایران را قطع کند ولی از 2018 تا حالا 4 معافیت انرژی به بغداد داده شده تا گاز طبیعی و برق از ایران وارد کند.

 آخرین معافیتی که آمریکا به عراق داد در ماه ژوئن بود که 90 روز اعتبار دارد. ولی عراق به طور واضح سعی دارد وابستگی خود به ایران را کاهش دهد و جایگزین های بیشتری برای تامین انرژی خود داشته باشد تا تاثیر تحریم های آمریکا در صورت عدم اعطای معافیت های بعدی را پایین بیاورد.

 

منبع : روداو

انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.