• افزایش ناآرامی در عراق؛ نتیجه سفر مقامات آمریکا

    افزایش ناآرامی در عراق؛ نتیجه سفر مقامات آمریکا

    پس از سفرهای اخیر دو مقام عالی رتبه آمریکا به عراق شاهد شدت پیدا کردن ناآرامی‌ها در عراق و حمله به کنسولگری ایران در نجف بودیم که قطعاً یکی دیگر از قطعات پازل توطئه آمریکا و متحدان منطقه‌ای آن در راستای تخریب روابط میان ایران و عراق بود.
شنبه, 16 آذر 1398 :: Saturday, 7 December 2019
 
کد خبر: 69202

به بهانه‌ی هفدهم مردادماه، «روز خبرنگار»

به بهانه‌ی هفدهم مردادماه، «روز خبرنگار»
جمله‌ی انبیاء (ص) که نوع بشر مرهون آنان است، درواقع پیام‌آوران و خبرنگاران الهی بوده‌اند. بلی، شیرین‌ترین تاریخ‌ساز مکتب ما امام حسین (ع) و بهترین خبرنگار دین ما حضرت زینب (س) و مستندترین دفتر مکتوب اسلام ما «عاشورا» است.
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ریشه

در سال ۱۴۵۰ میلادی گوتنبرگ آلمانی دستگاه چاپ را اختراع کرد و همان زمان روزنامه متولد شد؛با تولد روزنامه خبر و خبرنگاری شکل گرفت، و اکنون بیش از پنج قرن است که خبرنگاران اطلاع‌رسانی و آگاهی بخشی را رسالت و وظیفه‌ی خویش می‌دانند و همواره تلاش می‌کنند تا در آگاهی بخشی حوزه‌های مختلف سیاسی، اجتماعی، اقتصادی  و فرهنگی به بهترین نحو ممکن نقش خود را ایفا نمایند.

خبرنگاری، حرفه‌ای که شب و روز ندارد، عصر ارتباطات به او نیاز وافر دارد و در اطلاع‌رسانی نقشش انکار شدنی نیست، باید همواره در پی خبر باشد و باخبر، باید با قبول خطرهای فراوان، از مرزها نیز گذر کرده و به‌واقع «خبرنگاری» کند.

اولين درسي كه يك خبرنگار مي‌آموزد حفظ منافع ملي است و اين شتاب در ارسال خبر نبايد خبر را به سويي سوق دهد كه منافع ملي با خطر مواجه شود. همچنین خبرگزارها بايد از مشاوران امين و مطلع بهره‌ برند و تلاش كنند در انتخاب موضوعات، اهم را بر مهم ترجيح دهند. يكي از ويژگي‌هاي خبرنگار رعايت امانت است، اين امانتداري جنبه‌هايي دارد كه يكي از آنها رعايت انتقال دقيق كلمات است، نكته ديگر خبرنگار بايد در حوزه كاري خود فعالانه تلاش كند چون او چشم بيناي حوزه موضوعي خود است.

خبرنگاران انسانهایی هستند که همواره از دغدغه ها و مشکلات مردم می گویند اما زمانی که مشکلات یا دشواری‌هایی برای خودشان ایجاد شود، مشکلات آنها همیشه در اولویت‌های آخر قرار می‌گیرد،  گاهی هم آن‌قدر دغدغه‌های کاری و مسائل مادی گریبانگیر این قشر می‌شود که شاید اصلاً هیچ وقت نوبت به بیان و پیگیری مسائل خودشان نرسد.

آن ها پیام آوران حقیقت و دیده بانان بصیرت و هوشیاری در جامعه هستند، و بدون شک اطلاع رسانی آثار و تبعات گرانبها و در عین حال پر خطری  دارد به همین علت مسئولیت یک خبرنگار به گونه ای است که تعهد خود را نسبت به جامعه و اتفاقات اطرافش آن گونه كه شايسته است انجام دهد، بنابراين رفتن به سوي اين كسوت براي بسياري از افراد عادي نيست؛ به همين دليل اصولا مباني اين كار ايجاب مي‌كند نوعي تعهد نسبت به جامعه براي خبرنگار پديد آيد.

هفدهم مردادماه هر سال روز خبرنگار و سالروز شهادت شهيد محمود صارمی

«مزار شریف سقوط کرد. هفدهم مرداد ماه ۱۳۷۷، اینجا محل کنسولگری ایران در مزار شریف است، من محمود صارمی خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران هستم، گروه طالبان چند ساعت پیش وارد مزار شریف شدند. خبر فوری، فوری .مزار شریف به دست طالبان سقوط کرد، عده‌ای از افراد طالبان در محوطه کنسولگری دیده می‌شوند به من بگویید که چه وظیفه‌ای ...»

این آخرین گزارش خبری شهید محمود صارمی خبرنگار اعزامی جمهوری اسلامی ایران بود؛ او که در خرداد سال ۱۳۴۷ در شهرستان بروجرد متولد شد بعد از اخذ دیپلم و شرکت در کنکور سراسری و پذیرفته شدن در رشته جغرافیا به تهران مهاجرت کرد بعد از گذراندن چندترم از طریق بسیج دانشجویی دانشگاه تهران راهی جبهه‌های نبرد شد و مدت ۱۷ ماه را در آنجا گذراند،  مجدداً به دانشگاه بازگشت و به ادامه تحصیل پرداخت.

وی در سال ۱۳۷۰ مشغول به همکاری با خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران گردید،  در سال ۱۳۷۱ درحالی‌که به تحصیلات خود در مقطع کارشناسی ارشد ادامه می‌داد، ازدواج نمود. محمود صارمی در تاریخ ۱۳۷۵ به‌عنوان مسئول دفتر خبرگزاری جمهوری اسلامی در مزار شریف افغانستان انتخاب شد و ۲ سال بعد در تاریخ ۱۳۷۷/۵/۱۷ در شهر مزار شریف به‌دست گروه طالبان کشته شد.
۱۷ مرداد ۱۳۷۷، محمود صارمی خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی مستقر در مزار شریف افغانستان، به همراه هشت نفر از کارکنان سرکنسولگری ایران در این شهر توسط عوامل گروه طالبان به شهادت رسیدند.  شورای فرهنگ عمومی کشور در اولین سالگرد این رخداد، هفده مرداد را به‌پاس قدردانی از این مقام «روز خبرنگار» نامید.

جامعه ایران از صد سال پیش نام‌هایی نظیر ملک المتکلمین، میرزا جهانگیرخان صوراسرافیل، ملک الشعرای بهار و سیدحسین فاطمی را در عرصه روزنامه‌نگاری به خود دیده است، با ورود رادیو و تلویزیون به ایران، به‌ویژه در دوران دفاع مقدس شاهد چهره‌های خبرنگاران نامدار و پرتلاشی همچون شهیدان غلامرضا رهبر (مبدع خبرنگاری جنگ)، محمود صارمی (چهره ماندگار عرصه اطلاع‌رسانی)، محسن خزائی (خبرنگار مدافع حرم)، سید حمیدرضا حسینی (شهید منا) و ... بوده‌ایم که با مجاهدت‌ها و ازجان‌گذشتگی در عرصه خبر فعالیت می‌کردند. اکنون نیز خبرنگاران با اطلاع‌رسانی درست و به‌موقع، گاهی در تغییر یک تصمیم یا افشای ماهیت یک جریان سیاسی یا اقتصادی به سود مردم جامعه و منافع ملی، راه اسلاف خود را ادامه می‌دهند.

انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.