دوشنبه, 7 بهمن 1398 :: Monday, 27 January 2020
 
کد خبر: 69048

تمام حقوقی که برای یک متهم ایرانی قائلیم را برای یک متهم افغانستانی هم قائلیم

 تمام حقوقی که برای یک متهم ایرانی قائلیم را برای یک متهم افغانستانی هم قائلیم
رئیس قوه قضائیه در دیدار با فضل هادی مسلمیار گفت: ما حفظ حقوق بشر را در پرتوی اجرای احکام اسلامی می‌دانیم و معتقدیم ملل مسلمان امروز در جایگاه مدعی حقوق بشر هستند و این غربی‌ها هستند که در جایگاه متهمین حقوق بشری قرار دارند.
پایگاه خبری ریشه

فضل هادی مسلمیار، رئیس مجلس سنای افغانستان که در صدر یک هیئت پارلمانی به تهران سفر کرده است، امروز یکشنبه با آیت‌الله رئیسی، رئیس قوه قضاییه دیدار کرد.

آیت‌الله رئیسی در این دیدار ضمن خوش‌آمدگویی به رئیس مجلس سنای افغانستان و هیئت همراه اظهار کرد: بدون تردید در شرایطی که دشمنان به دنبال تفرقه‌افکنی میان ملل مسلمان هستند، این تبادل هیئت‌های عالی‌رتبه میان ایران و افغانستان در جهت تحکیم روابط و مناسبات میان دو کشور بسیار تاثیرگذار است. امروز مقوله وحدت هم در خود افغانستان حائز اهمیت است و هم در زمینه ارتباط میان این کشور و کشور‌های همسایه آن.

رئیس دستگاه قضایی در ادامه تصریح کرد: در طول چهل سال بعد از انقلاب اسلامی، مجموعه فراز و فرود‌های رخ داده در ایران باعث شد کشور ما در زمینه‌های مختلف حاکمیتی حائز تجارب ارزشمند باشد و ما آمادگی کاملی برای انتقال این تجارب به کشور مسلمان و دوست خود یعنی افغانستان داریم.

آیت‌الله رئیسی با بیان اینکه امروز ملت افغانستان به جهت مقاومت در برابر قوای مستکبر خارجی، یک ملت سربلند است، گفت: ملت افغانستان چه در برابر اتحاد شوروی و ارتش سرخ آن و چه در برابر متجاوزان آمریکایی، به خوبی مقاومت کرد و کارنامه درخشانی در زمینه ایستادگی در برابر دشمنان متجاوز دارد.

وی با اشاره به ضرورت مراجعه به آرای مردمی در امر تشکیل حکومت گفت: تشکیل مجلس و مراجعه به آرای مردم یک نکته محوری برای افغانستان است و رجوع به آرای مردم در افغانستان چیزی است که مطابق با خواست دشمنان نیست و این مراجعه به رای مردم در افغانستان، این کشور را در برابر دشمنان بیمه می‌کند.

رئیس دستگاه قضایی با اشاره به اهمیت مقوله وحدت و انسجام ملی گفت: حفظ انسجام ملی در افغانستان میان مذاهب و گویش‌های مختلف این کشور به همان اندازه که انسجام در ایران اسلامی اهمیت دارد، برای ما حائز اهمیت است و به هر میزان که ملت افغانستان، ید واحدی باشند، آینده این کشور در برابر دشمنان بیمه خواهد شد.

آیت‌الله رئیسی در ادامه با بیان اینکه موضوع تفرقه انداختن و حکومت کردن تز انگلیسی‌ها و استعمارگران و مستکبرین از قدیم بوده است، گفت: امروز هم دشمنان به دنبال تفرقه انداختن میان ملت‌های مسلمان هستند؛ البته ملت افغانستان متوجه این دسیسه تفرقه‌افکنی دشمنان شده است و به مقابله با آن برخاسته است.

وی با بیان اینکه جریان‌های تروریستی و تکفیری نظیر داعش دست‌ساخته آمریکایی‌ها و صهیونیست‌ها هستند، گفت: مقام معظم رهبری در همان آغاز شکل‌گیری این گروه‌های تروریستی و تکفیری بیان فرمودند که پشت پرده این قبیل جریانات و گروه‌ها، صهیونیست‌ها و آمریکایی‌ها هستند و ما شاهد بودیم که خود آمریکایی‌ها در جریان رقابت‌های انتخاباتی‌شان به ایجاد گروهی تروریستی نظیر داعش اعتراف کردند.

رئیس دستگاه قضایی ادامه داد: هدف استکبار جهانی از ایجاد گروه‌های تروریستی و تکفیری سلب امنیت از کشور‌های اسلامی است؛ البته موفق نشدند چرا که ملت‌های مسلمان در برابر آن‌ها ایستادگی کردند و باید کماکان هشیار بود چرا که آمریکایی‌ها و صهیونیست‌ها از به راه انداختن توطئه در کشور‌های اسلامی دست بردار نیستند و به دنبال آنند که به هر نحو ممکن نگذارند ملت‌های مسلمان پیشرفت کنند.

آیت‌الله رئیسی با بیان اینکه مناسبات مستحکم میان دو کشور ایران و افغانستان ریشه در باور‌های اسلامی دو ملت دارد، گفت: موضوع اتحاد میان ایران و افغانستان صرفا ناشی از حدود هزار کیلومتر مرز مشترک میان دو کشور نیست؛ بلکه این اتحاد ریشه در باور‌های عمیق اسلامی دو ملت ایران و افغانستان دارد. امروز بیش از دو میلیون افغان که در ایران اسلامی زندگی می‌کنند، احساس می‌کنند که در خانه خود هستند و مردم ایران نیز حضور آنان را گرامی می‌دارند و آن‌ها در ایران در حوزه‌های مختلف مشغول به کار و فعالیت هستند.

وی با اشاره به ضرورت گسترش سطح همکاری‌های تجاری ایران و افغانستان گفت: سطح مناسبات تجاری میان دو کشور ایران و افغانستان باید بسیار بیشتر از ۳ میلیارد دلار فعلی شود و این امر در پرتو گسترش مراودات میان تهران و کابل قابل حصول است.

رئیس دستگاه قضایی با اشاره به سطح مناسبات قضایی میان ایران و افغانستان اظهار کرد: تفاهم‌نامه‌هایی بین دو کشور ایران و افغانستان در جهت استرداد مجرمین وجود دارد و ما این آمادگی را داریم که محکومین افغان را که در ایران مرتکب جرم شده‌اند در صورتی که شرایط و زمینه‌های لازم فراهم باشد، برای سپری کردن ادامه دوران محکومیت‌شان به افغانستان منتقل کنیم؛ البته باید مصداق‌های این امر تعیین شود. این موضوع تاکنون در سطحی برقرار بوده که باید گسترش یابد.

آیت‌الله رئیسی در ادامه با اشاره به ضرورت گسترش مراودات و ارتباطات میان ایران و افغانستان در زمینه‌های مختلف فرهنگی، سیاسی و قضایی گفت: حضور بیش از دو میلیون از اتباع افغان در ایران اسلامی و حدود هزار کیلومتر مرز مشترک میان دو کشور ایجاب می‌کند سطح همکاری‌ها میان تهران و کابل از سطح فعلی بسیار بیشتر شود و این همکاری شامل حوزه‌های گوناگون قضایی، اقتصادی، فرهنگی و سیاسی نیز می‌شود.

وی با بیان اینکه ما در چهل سال بعد از انقلاب اسلامی در حوزه قضا تجارب ارزنده‌ای را کسب کرده‌ایم، گفت: جمهوری اسلامی هم به لحاظ تدوین قوانین در حوزه قضایی و هم در امر تدوین و ابلاغ آیین‌نامه‌های قضایی دارای تجارب ارزنده‌ای است که آمادگی دارد این تجارب قضایی را به کشور دوست و مسلمان افغانستان منتقل کند. ما همچنین در خصوص تاسیس ساز و کار‌های مرتبط با امر قضا نیز دارای تجارب ارزنده‌ای در جمهوری اسلامی ایران هستیم که برای انتقال این تجارب نیز آمادگی داریم.

رئیس دستگاه قضایی در ادامه با بیان اینکه اجرای احکام اسلامی برای ما یک اصل بسیار مهم است، گفت: غربی‌ها در این چهل سال تمام تلاش خود را کردند تا در ایران احکام اسلامی پیاده نشود؛ اما آن‌ها در پیشبرد این توطئه خود ناکام ماندند.
آیت‌الله رئیسی تصریح کرد: ما حفظ حقوق بشر را در پرتوی اجرای احکام اسلامی می‌دانیم و معتقدیم ملل مسلمان امروز در جایگاه مدعی حقوق بشر هستند و این غربی‌ها هستند که در جایگاه متهمین حقوق بشری قرار دارند.

وی تاکید کرد: به برکت قوانین اسلام، همه اجزای نظام جمهوری اسلامی به حفظ حقوق بشر به معنای واقعی، تاکید دارند.

رئیس دستگاه قضایی بیان داشت: در اینجا جا دارد از همکاری دولت افغانستان در اجلاس اخیر حقوق بشر تشکر کنم که اجازه نداد غربی‌ها در اقدام علیه جمهوری اسلامی موفق شوند. ما معتقدیم کشور‌های اسلامی با همکاری با یکدیگر نباید اجازه دهند مخالفان اسلام در دنیا میدان یابند و همکاری کشور‌های اسلامی برای اثبات مدعی بودن ملت‌های مسلمان در امر حقوق بشر ضروری است.

آیت‌الله رئیسی تصریح کرد: امروز کسانی که در یمن و فلسطین فجیع‌ترین جنایت‌ها را مرتکب می‌شوند، تحت حمایت غربی‌ها قرار دارند و از همین رو غربی‌ها در جایگاه متهمین حقوق بشری هستند.

وی در ادامه موضوع مواد مخدر را یکی از دغدغه‌های جدی هر دو کشور ایران و افغانستان دانست و گفت: در موضوع مواد مخدر گلایه ما از غربی‌ها و آمریکایی‌هاست و امروز بزرگترین حامی تولید و توزیع مواد مخدر در دنیا غربی‌ها و آمریکایی‌ها هستند و دست آن‌ها در این امر قابل مشاهده است.

رئیس دستگاه قضایی با بیان اینکه ان‌شاءالله با ثبات بیشتر دولت افغانستان شاهد اقدامات اثرگذارتر این دولت در زمینه مقابله با مواد مخدر باشیم، گفت: موضوع مواد مخدر مبتلا به هر دو کشور ایران و افغانستان است. مافیای اصلی مواد مخدر غربی‌ها هستند و سود اصلی فعالیت در زمینه مواد مخدر به جیب غربی‌ها می‌رود که در این زمینه تحلیل‌ها و آمار‌های دقیقی وجود دارد؛ لذا ضروری است دو دولت ایران و افغانستان با همکاری یکدیگر اقدامات بیشتری را در جهت کاهش تولید و توزیع مواد مخدر به عنوان یک بلا، به عمل آورند.

آیت‌الله رئیسی ادامه داد: بخش قابل توجهی از پرونده‌های ما در دادگستری مربوط به پرونده‌های مواد مخدر است و در این جهت همکاری ما با مجلس و دولت افغانستان می‌تواند اثرگذار باشد.

وی با اشاره به آمادگی قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران برای آموزش قضات افغانستانی گفت: تردیدی نداریم که گسترش مناسبات و ارتباطات میان ایران و افغانستان خواست دشمنان دو ملت نیست؛ لذا ما باید علی‌رغم میل آن‌ها روز به روز بر دامنه همکاری‌های خود بیافزاییم.

رئیس دستگاه قضایی در ادامه با بیان اینکه نظام دادرسی ما در جمهوری اسلامی تمام حقوقی را که برای یک متهم ایرانی قائل است، برای یک متهم افغانستانی نیز قائل است، گفت: متهمان افغانستانی در ایران نظیر متهمان ایرانی از حق داشتن وکیل، حق فرجام‌خواهی، حق ابراز دفاعیات و حق ملاقات با خانواده در هنگام زندانی شدن، برخوردارند؛ حتی در مواردی که نمی‌توانند وکیل اختیار کنند، ما برای آن‌ها وکیل تسخیری می‌گیریم.

آیت‌الله رئیسی در ادامه با بیان اینکه پشت پرده گروه‌های تروریستی و تکفیری آمریکایی‌ها و صهیونیست‌ها هستند، گفت: البته آمریکایی‌ها و صهیونیست‌ها به واسطه ایادی خود در منطقه، توطئه‌های خود را به پیش می‌برند؛ امروز آل سعود امتداد راهبردی استکبار جهانی در منطقه ماست و خون مسلمانان یمنی به دست آل سعود و با دستور و هدایت آمریکایی‌ها ریخته می‌شود؛ بنابراین ما معتقدیم پشت پرده اصلی جریانات تروریستی و تکفیری‌ها آمریکایی‌ها و صهیونیست‌ها هستند؛ اگرچه ممکن است افراد و گروه‌هایی از داخل کشور‌های منطقه با جهل خود زمینه را برای مستکبران فراهم کنند.

وی بیان داشت: امیدواریم با هشیاری دو ملت ایران و افغانستان مستکبرین در رسیدن به اهداف پلیدشان ناکام شوند و مناسبات میان دو ملت ایران و افغانستان در حوزه‌های مختلف گسترش یابد.

رئیس دستگاه قضایی همچنین در این دیدار در پاسخ به دعوت رئیس مجلس سنای افغانستان از وی برای سفر به کابل گفت: ان شاءالله در وقت مناسب بتوانیم در کابل حضور یابیم و دیدار‌هایی را با مقامات قضایی افغانستان داشته باشیم.

همچنین در این دیدار آقای فضل هادی مسلمیار، رئیس مجلس سنای افغانستان اظهار کرد: از دعوت شما و میزبانی گرم جمهوری اسلامی ایران از هیئت پارلمانی افغانستان صمیمانه سپاسگزار هستیم و ما به عنوان هیئت حاکمه افغانستان احترام زیادی برای قوانین و اقتدار جمهوری اسلامی ایران قائلیم.

رئیس مجلس سنای افغانستان تاکید کرد: در اینجا جا دارد از میزبانی گرم و صمیمانه دولت و مردم ایران از اتباع افغانستانی که در ایران زندگی می‌کنند، سپاسگزاری کنم و از شفقت و مرحمتی که رهبر انقلاب ایران در خصوص مهاجرین و پناهندگان افغانی داشتند، صمیمانه قدردانی کنم.

منبع: مرکز رسانه قوه قضاییه
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.