شنبه, 14 تير 1399 :: Saturday, 4 July 2020
 
کد خبر: 68997

اما و اگرهای زمان برگزاری لیگ برتر فوتبال

اما و اگرهای زمان برگزاری لیگ برتر فوتبال
تاریخ شروع مسابقات لیگ برتر در ایران، همچنان نامعلوم است.احتمالا لیگ برتر ایران همزمان با عید غدیر در روز بیست و نهم مردادماه آغاز خواهد شد، با این حال فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ هنوز رسما تاریخ شروع لیگ را اعلام نکرده‌اند.
پایگاه خبری ریشه

 

لیگ برتر خلیج فارس یا لیگ برتر فوتبال ایران، مسابقات لیگ حرفه‌ای و بالاترین سطح مسابقات باشگاهی لیگ فوتبال ایران است که بعد از لیگ آزادگان آغاز به کارکرد. در حال حاضر این مسابقات به صورت ۱۶ تیمی برگزار می‌شود.

اولین دورهٔ این لیگ در تاریخ ۱۱ آبان ۱۳۸۰ با حضور ۱۴ تیم به‌طور رسمی آغاز شد.

در این لیگ طی ۱۸ دوره برگزاری، تیم‌های سپاهان (پنج بار، آخرین بار ۱۳۹۴)، پرسپولیس (پنج بار، آخرین بار ۱۳۹۸)، استقلال (سه بار، آخرین بار ۱۳۹۲)، فولاد خوزستان (دو بار، آخرین بار ۱۳۹۳) و پاس تهران، سایپا و استقلال خوزستان هر کدام یک بار به مقام قهرمانی رسیده‌اند.

در رده‌بندی اعلام شده از سوی فدراسیون بین‌المللی تاریخ و آمار فوتبال در سال ۲۰۱۲ این لیگ، به عنوان «۳۶امین لیگ قدرتمند دنیا» و «۴امین لیگ قدرتمند آسیا» انتخاب شده‌است.[۱] افزون بر این در رتبه‌بندی اعلام شده توسط این فدراسیون، لیگ برتر ایران رده ۴۷ام دنیا و ۴ام آسیا را در قرن ۲۱ میلادی (۲۰۰۱ تا ۲۰۱۲) کسب کرده‌است و همچنین این لیگ در سال ۲۰۱۴ عنوان سومین لیگ قدرتمند آسیا را به دست آورده‌است.

لیگ برتر

 

تاخیر در برگزاری مسابقات لیگ برتر

در حالی که در فصول گذشته، لیگ برتر فوتبال ایران حداقل دو هفته از تاریخ مسابقات خود را سپری کرده بود، امسال نه تنها بازی‌ها شروع نشده که نه خبری از زمان قرعه‌کشی آن است و نه کسی از زمان شروع بازی‌ها خبر دارد. فوتبال ایران حالا نزدیک به سه‌ماه است که هیچ مسابقه باشگاهی به خود ندیده و همین موضوع کافی است تا برای فوتبالی‌ها نوعی خماری به وجود بیاید. آنهایی که هرهفته و هرروز عادت دارند مسابقات فوتبال در شهرهای مختلف را تماشا و تحلیل کنند، نتایجش را بدانند و از حواشی‌اش لذت ببرند، مدت‌ها است عایدی‌ای در این بخش نداشتند و دیگر زمان شروع لیگ برتر نوزدهم به دغدغه اصلی‌شان تبدیل شده است.

 با گذشت زمان و رسیدن به شرایطی که تقریبا یک بحران برای فوتبال ایران تلقی می‌شود، اظهارنظرهای متناقض نیز زیاد شده و حتی کار به جایی رسیده که اختلافات میان مسئولان ورزشی و غیرورزشی نیز بالا گرفته است.

 

دلیل عدم برگزاری مسابقات لیگ برتر چیست؟

ظاهرا سازمان لیگ برای آغاز لیگ نوزدهم عجله‌ای ندارد. مهدی تاج، رئیس فدراسیون فوتبال و حیدر بهاروند رئیس سازمان لیگ در نامه‌هایی جداگانه به مدیران کل ورزش استان ها، هیئت‌های فوتبال و باشگاه‌های لیگ برتری خواستار مهیا شدن شرایط و استانداردسازی ورزشگاه‌ها برای آغاز لیگ برتر نوزدهم شده‌اند

فدراسیون فوتبال قرعه کشی بازی های لیگ برتر را به بهانه آماده نبودن برخی از ورزشگاه ها به تاخیر انداخت. استادیوم تختی جم، استادیوم شهید بهنام محمدی مسجد سلیمان، استادیوم امام علی (ع) سیرجان و... از جمله استادیوم هایی هستند که در بازدید نمایندگان سازمان لیگ دارای ایراد معرفی شدند اما عکس های مخابره شده از این استادیوم ها در روزهای اخیر نشان می دهد استان ها و باشگاه ها اجرای الزامات فدراسیون فوتبال را جدی گرفته اند و استادیوم های مورد اشاره به طور اصولی در دست بازسازی قرار گرفته اند.

قرار بود سازمان لیگ برتر فصل جدید بازی ها را از 15 مرداد آغاز کند و اگر در زمان تعیین شده استادیومی آماده نشد تیم میزبان به طور موقت در استادیوم های همجوار و بدون تماشاگر بازی کند. محمد رضا داورزنی، معاون وزیر ورزش و جوانان در اینباره و در مصاحبه ای که داشت اعلام کرد 6 استادیوم هنوز برای برگزاری بازی های این فصل دارای ایراد هستند و در صورتی که ایرادات این استادیوم ها تا شروع بازی ها برطرف نشود تیم های میزبان مجبور به بازی در استان های همجوار خواهند شد.

 

شروط مهدی تاج برای برگزاری مسابقات لیگ برتر

رییس فدراسیون فوتبال ایران برگزاری لیگ برتر فوتبال در ایران را به فراهم شدن سه شرط در ورزشگاه‌های میزبان محول کرد.

مهدی تاج رییس فدراسیون فوتبال گفت دقیقا نمی‌تواند زمان شروع رقابت های لیگ برتر را اعلام کند چرا که لیگ زمانی شروع می‌شود که هم شرایط در ورزشگاه‌ها فراهم باشد.

آقای تاج این سه شرط را تجهیز ورزشگاه‌ها به بلیت الکترونیک، نصب دوربین در ورزشگاه‌ها و شماره‌گذاری صندلی ورزشگاه‌ها عنوان کرد.

آقای تاج افزوده است هر باشگاهی که نتواند ورزشگاه خود را حاضر کند باید در استان‌های هم‌جوار و بدون تماشاگر بازی کند.

این در حالی است که چند هفته است مراسم قرعه کشی لیگ برتر فوتبال ایران عقب افتاده است و گمانه زنی های مختلفی درباره زمان آغاز فصل جدید لیگ برتر مطرح است.

مهدی تاج در برنامه خبر ورزشی شرایط جدید فدراسیون برای برگزاری فصل جدید لیگ برتر را بیان کرد.

 

بی نظمی و خشونت در فینال جنجالی و محرومیت ارکان های برگزاری

بدون شک یکی از بدترین و بی‌نظم‎ترین مسابقات سال‌های اخیر، فینال جام حذفی سال گذشته بود. جایی که پرسپولیس و داماش در ورزشگاه شهدای اهواز به مصاف هم رفتند. عدم مدیریت هواداران دو تیم و بیرون ماندن هواداران تیم داماش گیلان، بازی را با تأخیر دو ساعته مواجه کرد.

 

تماشاگران

حکم محرومیت سنگین بهاروند و فتاحی به‌واسطه فینال جام‌حذفی سروصدای زیادی در فوتبال راه انداخت و کار به جایی رسید که این دو نفر به صورت مخفیانه امور جاری خود را انجام دادند. از این‌رو محرومیت اخیر سبب شد تا زمان شروع لیگ برتر نیز تا این لحظه اعلام نشود. فتاحی و بهاروند در مصاحبه‌هایشان حکم کمیته اخلاق را غیرقانونی دانستند و اعلام کردند صلاحیت رسیدگی به این موضوع با این کمیته نیست. به همین خاطر آنها تجدیدنظرخواهی خود را به کمیته استیناف ارائه دادند. با گذشت چند روز صالحی، رئیس کمیته استیناف در مصاحبه‌ای مدعی شد کمیته اخلاق با استناد به برخی بندهای موجود در آیین‌نامه می‌توانست در این خصوص دخالت کرده و حکم بدهد. این اظهارنظر سبب شد خیلی‌ها تصور کنند که محرومیت بهاروند و فتاحی و رئیس هیات فوتبال استان خوزستان پابرجا خواهد ماند و آنها حق حضور در میادین فوتبالی را نخواهند داشت، اما پنجشنبه استیناف حکم بلندبالایی را صادر کرد که طی آن سه عضو مذکور از اتهامات مربوط به فینال حذفی مبرا شدند. کمیته استیناف در حکم خود آورده که آقایان فتاحی، طالقانی و بهاروند در مسائل مربوط به فینال حذفی تقصیری نداشته‌اند و نباید چنین محکومیت سنگینی را پشت‌سر بگذارند.

بنابراین با تبرئه ارکان برگزاری رقابت‌های لیگ برتر (رئیس سازمان لیگ و رئیس کمیته برگزاری مسابقات) به نظر می‌رسد نخستین و البته بزرگ‌ترین مانع برگزاری فصل جدید رقابت‌ها از پیش‌رو برداشته شده و این مسابقات به‌زودی کلید خواهد خورد.

 

اظهارات داورزنی درباره شروع لیگ برتر

محمدرضا داورزنی معاون توسعه ورزش قهرمانی و حرفه‌ای وزیر ورزش و جوانان در مراسم افتتاح خانه تیراندازی شهر محمدیه در جمع خبرنگاران گفت: مسابقات لیگ برتر  نهایتا بیستم تا بیست و سوم مرداد آغاز می‌شود.

داورزنی

معاون وزیر ورزش با بیان اینکه ورزشگاه آزادی تهران ۹۹ درصد برای برگزاری مسابقات آماده شده است، ادامه داد: ورزشگاه‌های یادگار امام تبریز، نقش جهان و فولادشهر اصفهان، فولاد اهواز و آبادان هم آماده شده اند. دغدغه ما ورزشگاه‌های قائمشهر و مسجدسلیمان بود که نصب صندلی، تکمیل ورودی‌ها و رختکن ورزشگاه قائمشهر با پیگیری‌های استاندار به پایان رسیده است.

او با بیان اینکه فدراسیون برای برگزاری مسابقات، نصب صندلی، فروش الکترونیکی بلیت، نصب دوربین‌های امنیتی و گیت‌های ورودی را الزام آور کرده، گفت: به جز گیت‌های ورودی مابقی کار‌ها در این ورزشگاه‌ها انجام شده است. دو استادیوم جم بوشهر و مسجدسلیمان هنوز مشکلشان حل نشده که در صورت آماده نشدن، مسابقات آن‌ها در مرکز استان برگزار خواهد شد.

 

واکنش سازمان لیگ به اظهارات داورزنی

بعد از صحبت‌های داورزنی اما سعید فتاحی، رییس کمیته مسابقات سازمان لیگ با انجام مصاحبه‌ای کاری کرد تا ابهامات همچنان برقرار بماند. فتاحی روی اجرای سه شرط فدراسیون و سازمان در ورزشگاه‌‌ها برای برقراری امنیت و برگزاری لیگ تاکید و اعلام کرد: «قرعه کشی و آغاز نوزدهمین دوره لیگ برتر در انتظار اعلام امادگی باشگاه ها در مورد شرایط ورزشگاه ها و رعایت الزاماتی نظیر بلیت فروشی الکترونیک، شماره دار شدن صندلی ها، نصب گیت الکترونیک، استقرار دوربین مدار بسته است و هر زمانی که باشگاه ها به سازمان لیگ اعلام کنند که ورزشگاه هایشان این شرایط را پیدا کرده قرعه کشی لیگ برتر انجام و زمان آعاز رقابت ها اعلام خواهد شد که متاسفانه تا این لحظه هیچ باشگاهی اعلام آمادگی نکرده است.»

 

واکنش ناجا به هجمه ها و اعلام آمادگی برای مسابقات

در کنار همه این موضوعات اما حرف‌های سخنگوی ناجا ابهام‌های جدیدی را ایجاد کرد. مسئولان سازمان لیگ و فدراسیون فوتبال از حدود دوماه پیش گفته بودند به دلیل درخواست نیروی انتظامی و مقامات امنیتی خواهان استانداردسازی ورزشگاه‌ها هستند اما سردار احمد نوریان امروز به هجمه‌های ایجاد شده علیه پلیس پیرامون برقراری امنیت در استادیوم‌ها در دو ماه گذشته واکنش نشان داد. او در این رابطه گفته است:«یک مامور پلیس در جریان مسابقات، ساعت‌ها روی پا می‌ایستد، نظارت می‌کند، کمک می‌کند و در مقابل جمعیت عظیمی که با آن فضای هیجانی برای مسابقه آ‌مده‌اند از جان و دل خدمت می‌کند؛ حال اگر بخواهند اینطور با ما برخورد کنند درواقع قابل پذیرش نیست؛ یعنی زحمت بکشی و کار کنی، تلاش و دلسوزی کنی نهایتا هم زیر سوال بروی؟! پلیس هیچ تقصیری نداشته است و اکنون در بحث امنیتی هیچ مشکلی در حوزه ورزشگاه‌ها نداشته‌ایم و انشاءالله مسابقات بدون هیچ مسأله‌ای برگزار شود».

سخنگوی ناجا

نیاز به اتحاد همه جانبه در شرایطی که نیروی انتظامی آمادگی خود برای شروع لیگ برتر را اعلام کرده و وزارت ورزش نیز بر استارت لیگ نوزدهم تاکید دارد و هواداران فوتبال نیز بی تردید علاقه‌مند هستند هرچه سریع‌تر شاهد رقابت تیم محبوبشان باشند، شاید نیاز به یک اتحاد همگانی برای تحقق این خواسته باشد. بی تردید جلسه روز شنبه فدراسیون فوتبال خیلی از مسائل درباره شروع لیگ و زمان قرعه کشی را مشخص می‌کند، اما نیاز است هرچه سریع‌تر مقامات فوتبال در این خصوص اقدامات لازم را انجام دهند تا اولا هیچ تیمی از میزبانی منع نشود، ثانیا لذت تماشای فوتبال‌ داخلی از مخاطبان این رشته پرطرفدار گرفته نشود.

 

پانزدهم مرداد مراسم قرعه‌کشی لیگ برتر

در آخرین خبر رسیده سازمان لیگ قصد دارد در هفته پیش‌رو مراسم قرعه‌کشی مسابقات لیگ برتر فصل 99-98 را برگزار کند تا تیم‌های حاضر در این مسابقات از بلاتکیفی در بیایند.

در همین راستا تالار شورای شهر مشهد برای برگزاری این مراسم از سوی سازمان لیگ تدارک دیده شده است. حتی با خبر شدیم مسئولان سازمان لیگ  این تالار را برای روز شانزدهم مرداد ماه رزرو کرده‌اند.

سازمان لیگ تاریخ 29 مردادماه که مصادف با عید غدیر است را روز افتتاحیه بازی‌ها در نظر گرفته است.

قرعه کشی لیگ برتر

باشگاه‌هایی هم که تا الان ورزشگاه‌های خود را مجهز به دوربین مدار بسته و دیگر موارد اعلام شده نکرده‌اند احتمالا مجبور شوند بازی‌های خود را بدون تماشاگر میزبانی کنند.

حالا باید منتظر شویم و ببینیم که مراسم قرعه کشی و افتتاحیه در تاریخ های معین شده برگزار می شود یا باز هم به بهانه های دیگر به تاخیر میافتد.

انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.