چهارشنبه, 27 شهريور 1398 :: Wednesday, 18 September 2019
 
کد خبر: 68983

سقف حواله‌های ارزی زیاد شد+سند

سقف حواله‌های ارزی زیاد شد+سند
بانک مرکزی در بخشنامه‌ای سقف حواله‌های ارزی را برای شرکتهای تجاری تا ۵میلیون یورو و برای شرکتهای تولیدی تا سقف ۱۰ میلیون یورو افزایش داد.
پایگاه خبری ریشه

بانک مرکزی، در بخشنامه‌ای که اوایل خردادماه به شبکه بانکی ابلاغ کرد سقف حواله‌های ارزی را افزایش داد که بر مبنای آن، صدور حواله ارزی توسط شبکه بانکی برای شرکت‌های تجاری تا سقف 5 میلیون یورو و برای شرکت‌های تولیدی تا سقف 10 میلیون یورو افزایش یافته است.

البته شرط بانک مرکزی برای افزایش سقف حواله های ارزی این است که تعهدات ارزی ایفا نشده برای شرکت های تجاری و تولیدی کمتر از 30 درصد باشد مجاز  باشد.

در ادامه متن کامل بخشنامه بانک مرکزی که از سوی مدیرکل سیاست‌ها و مقررات ارزی به مدیران عامل بانک های خصوصی و دولتی ابلاغ شده است را می خوانید؛

با سلام

احتراما پیرو نامه‌های عمومی شماره 784087/97 مورخ 97/8/14، 462782/97 و 97/465504 مورخ 97/12/27 و با اشاره به بند (د-2) از بخش اول مجموعه مقررات ارزی به اطلاع می‌رساند به منظور تسهیل امور واردات کالا در شرایط تحریم و در صورت عدم امکان بهره‌مندی از سایر روش‌های پرداخت( اعتبار اسنادی و برات اسنادی) صدور حواله ارزی تا سقف 5 میلیون یورو و یا معادل آن به سایر ارزها برای واحدها و شرکتهای تجاری و 10 میلیون یورو یا معادل آن به سایر ارزها برای واحد/شکت های تولیدی در صورت قابل قبول بودن وضعیت اعتباری متقاضی از سوی آن بانک و نیز به رط آنکه درصد تعهدات ارزی ایفا نشده متقاضی کمتر از 30 درصد باشد و منوط به پذیرش کلیه مسئولیت‌های مترتبه توسط متقاضی و اخذ وثایق مکفی موضوع تبصره 2 ذیل بند ی از بخش اول مجموعه مقررات ارزی، با رعایت سایر ضوابط و مقررات بلامانع می‌باشد.

در این ارتباط لازم است هیات مدیره آن بانک نسبت به تدوین ساز و کار عملیاتی کنترل ریسک مربوطه با در نظر گرفتن سرعت عمل مناسب در ارایه خدمات فوق به متقاضیان اقدام نمایند. در خصوص شرکتهای بازرگانی دولتی ایران، پشتیبانی امور دام کشور و خدمات حمایتی کشاورزی انجام حواله ارزی خارج از سقف مبالغ فوق الذکر فارغ از میزان تعهدات ارزی ایفا نشده شرکتهای مزبور امکان‌پذیر امکان‌پذیر خواهد بود.

مقتضی است ضمن پیگیری تعهدات ارزی واردکنندگان مراتب را به شعب ذیربط ابلاغ و بر حسن اجرای آن نیز نظارت فرمایند.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.