يكشنبه, 26 ارديبهشت 1400 :: Sunday, 16 May 2021
 
کد خبر: 68786

پول بی پشتوانه

پول بی پشتوانه
بیت‌کوین  یک رمز ارز و نظام پرداخت جهانی با کارکردهای مشابه پول بی‌پشتوانه است، ولی ازنظر حقوقی هیچ کشوری آن را به‌عنوان پول قانونی به رسمیت نشناخته است.
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ریشه

در سال ۲۰۰۸، درست کمی پس از بحران اقتصادی بزرگ آن زمان، یک مفهوم جدید از پول و دارایی به نام بیت کوین (Bitcoin) ارائه شد که به عقیده بسیاری از اقتصاددانان می‌تواند آینده اقتصاد جهان را متحول کند و یا حداقل شروع‌کننده این جریان باشد.

چیزی که بیت کوین را از دیگر پول‌های پیش از خود متمایز می‌کند، غیرمتمرکز بودن آن است. غیرمتمرکز بودن یعنی اینکه هیچ‌کس نمی‌تواند به‌تنهایی کنترل شبکه را در دست داشته باشد و هیچ‌کس مالک اصلی آن نیست. هیچ بانک، موسسه، نهاد یا دولتی بیت کوین را کنترل نمی‌کند. در حقیقت کنترل بیت کوین به‌دست تمام کاربران آن است.

در روش‌های سنتی برای انتقال پول، شما نیاز اعتماد به‌واسطه‌ها و مؤسساتی مثل بانک دارید اما با بیت‌کوین می‌توانید بدون نیاز به اعتماد به هیچ موسسه و نهادی، به تمام جهان و به‌صورت مستقیم و همتا به همتا پول (بیت کوین) ارسال کنید.

این نکته را به یاد داشته باشید که بیت کوین هیچ‌گونه شکل و فرم فیزیکی ندارد و فقط به‌صورت دیجیتالی منتقل می‌شود.

از بیت کوین می‌توان همانند پول‌های رایج برای خرید کالا، تبادل و انتقال پول و همچنین مانند طلا برای سرمایه‌گذاری استفاده کرد. واحد اختصاری ارز بیت کوین، BTC است.

چه کسی واحدهای بیت کوین را تولید می‌کند؟

واحدهای بیت کوین توسط سازمان متمرکز خاصی تولید و صادر نمی‌شوند. افرادی به نام استخراج‌کننده یا به‌اصطلاح ماینر (miner) می‌توانند سخت‌افزارهای قدرتمند خود را برای حفظ امنیت شبکه بیت کوین به‌کار بگیرند. طی این فرایند بیت کوین تولید می‌شود و به‌عنوان پاداش به ماینرها تعلق می‌گیرد.

محدود بودن واحدهای بیت کوین موجب کمیابی، عدم تورم و ارزشمندی آن در طول زمان خواهد شد. به دلیل این ویژگی بیت کوین، افراد زیادی بیت کوین را به‌عنوان ابزاری برای سرمایه‌گذاری و ذخیره ارزش (مانند طلا) خریداری و نگهداری می‌کنند.

تراکنش‌ها شبکه نیاز به دانستن اطلاعات هویتی کاربران ندارد

در سیستم‌های پرداخت الکترونیکی سنتی، مشتریان معمولاً نیاز به ثبت‌نام یا افتتاح حساب با مشخصات شناسایی خوددارند. اما در بیت کوین کاربران به‌نوعی نیمه ناشناس هستند. برای ارسال بیت کوین نیاز به ارائه مشخصات کاربری یا حتی ایمیل نیست. پروتکل بیت کوین به‌گونه‌ای طراحی‌شده که برای تأیید تراکنش‌ها شبکه نیاز به دانستن اطلاعات هویتی کاربران ندارد. در بیت کوین هر کاربر با کیف پول خودش شناسایی می‌شود.

تراکنش‌های بیت کوین شفاف هستند یعنی هرکس که بخواهد می‌تواند یک تراکنش را پیگیری کند، اما نه به این معنی که اطلاعات هویتی افراد مشخص شود و تنها می‌توان آدرس‌های هر کیف پول را مشاهده کرد.

بااین‌حال صرافی‌های بیت کوین، برای جلوگیری از فعالیت‌های مجرمانه اقدام به احراز هویت از کاربران خود می‌کنند تا در صورت بروز هرگونه جرم با بیت‌کوین‌ها خریداری یا فروخته‌شده، بتوان آن را از طریق مراجع قانونی پیگیری کرد. به همین جهت بیت کوین روش خوبی برای جرائم یا پول‌شویی نخواهد بود.

تغییرناپذیری بیت کوین

هنگامی‌که یک تراکنش بیت کوین انجام شود، دیگر قابل‌برگشت نیست. در سیستم‌های سنتی می‌توان تراکنش‌ها را دست‌کاری کرد اما زمانی که یک تراکنش در بیت کوین ثبت شد، آن تراکنش برای تمام اعضای شبکه ارسال می‌شود و به‌عنوان ثبت‌شده در شبکه قرار می‌گیرد. ازاین‌رو دیگر هیچ‌کس نمی‌تواند آن تراکنش را برگشت بزند.

محدودیت واحدهای بیت کوین

برخلاف پول‌های رایج (فیات – بدون پشتوانه) مانند دلار و یورو که به تعداد نامحدود چاپ و توسط دولت‌ها صادر خواهند شد، تعداد واحدهای بیت کوین بیت کوین محدود است. در پروتکل بیت کوین مشخص‌شده است که بیت کوین‌ها محدود باشند و تعداد آن‌ها فقط ۲۱ میلیون واحد خواهد بود. ازآنجایی‌که هرکسی که شبکه بیت کوین متصل می‌شود، پروتکل و قوانین را می‌پذیرد، پس از رسیدن بیت کوین‌ها به عدد ۲۱ میلیون واحد، دیگر هیچ بیت کوینی استخراج نخواهد شد. این مسئله ازنظر ریاضیات اثبات‌شده است.

موضع دولت درباره استخراج ارزهای رمزنگاری شده

تقریباً دو سال پیش دریکی از جلسات هیئت دولت ولی‌الله سیف رئیس وقت بانک مرکزی در جمع خبرنگاران  درباره سرمایه‌گذاری در بیت کوین گفت «: به هیچ‌وجه به هم‌وطنان توصیه نمی‌کنم چراکه سرمایه‌گذاری پر ریسکی است و هیچ‌گونه تضمینی هیچ‌کسی نمی‌تواند در این زمینه بدهد.»

وی همچنین افزود: «بانک مرکزی به‌صورت عمیق روی این زمینه فعال است و در آینده اظهارنظرهای صریح‌تری را ارائه می‌دهد. با توجه به بالا بودن ریسک این موضوع توصیه این است که برای سرمایه‌گذاری موارد امن‌تر وجود دارد و قمار و ریسک غیرمنطقی به‌هیچ‌وجه به مصلحت نیست.»

بااین‌حال هیئت‌وزیران در جلسه عصر یکشنبه 98/5/6 به ریاست  حسن روحانی، رئیس‌جمهور، با استخراج فرآورده‌های پردازشی رمزنگاری‌شده به‌عنوان یک فعالیت صنعتی و با اخذ مجوز از وزارت صنعت، معدن و تجارت موافقت کرد.

به‌موجب این تصمیم، استفاده از رمز ارزها صرفاً با قبول مسئولیت ریسک از سوی متعاملین بوده و مشمول حمایت و ضمانت دولت و سیستم بانکی نمی‌شود و بهره‌گیری از آن در مبادلات داخل کشور نیز مجاز نیست.

همچنین این فعالیت همچون سایر فعالیت‌های صنعتی، مشمول مالیات خواهد بود و شمول معافیت از مالیات، منوط به صدور رمز ارز و بازگرداندن ارز حاصله به چرخه اقتصادی کشور است.

اما موضوع دیگری که دراین‌باره مطرح است رابطه افزایش مصرف برق و گرمایش جهانی با استفاده از بیت کوین می‌باشد:

 از متخصصین بیت کوین شاغل در PwC (یک شرکت ارتباطاتی)، برآورد شده است که مصرف انرژی فعلی جهانی برای سرورهایی که نرم‌افزار بیت کوین را اجرا می‌کنند، حداقل ۲٫۵۵ گیگاوات (GW) است. این رقم در یک سال به ۲۲ ترا توات ساعت (TWh) می‌رسد که این رقم معادل مصرف کل کشور ایرلند است. البته این مقدار مصرف هم ثابت نیست و سالانه مقدار زیادی به آن اضافه می‌شود. برای مقایسه‌ی این مقدار مصرف، کل فعالیت‌های گوگل در سرتاسر جهان در سال ۲۰۱۵، ۵٫۷ تراوات ساعت اعلام‌شده است. مقدار برق مصرفی توسط استخراج‌کنندگان بیت کوین نسبت به سال قبل ۵ برابر افزایش‌یافته است.

مقدار مصرف در حالت کلی هرسال به نسبت بالایی نسبت به سال قبل افزایش می‌یابد و هیچ علامت و نشانه‌ای از کاهش این روند در آینده وجود ندارد. هرچند این عامل در  کشورهای پیشرفته می‌تواند دستاوردی مهم برای رشد تولید انرژی‌های جایگزین  باشد.

با وجود این شرایط و تغییرات تصمیم دولت، معلوم نیست شرایط در آینده به چه شکل رقم خواهد خورد؛ مسئله ای که مشخص و روشن است دیدگاه مثبت دولت در مورد این موضوع می باشد. اما آیا در نهایت استفاده از بیت کوین و سایر رمز ارزها در ایران بصورت قانونی اجرایی خواهد شد و کشورمان به اولین کشوری تبدیل می شود که ارزهای دیجیتالی را به رسمیت می شناسد یا خیر؟

 

انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.