شنبه, 18 ارديبهشت 1400 :: Saturday, 8 May 2021
  • از کووید ۴۸ تا کووید ۱۹؛ مقاومت واکسنی علیه رژیم صهیونیستی

    از کووید ۴۸ تا کووید ۱۹؛ مقاومت واکسنی علیه رژیم صهیونیستی

    جهان با ویروسی کووید-۴۸ که چه بسا مرگبار‌تر از کووید-۱۹ نیز هست درگیر است، نزدیک به ۷۳ است که این ویروس به جان سرزمین‌های معراج افتاده و علاوه بر مرگ هزاران نفر در سال و انواع آسیب‌های اجتماعی، روانی و اقتصادی، آواره‌گی هزاران هزار نفر را از خانه و سرزمین مادری نیز در پی داشته است.
 
کد خبر: 68534

پایان ریاست 10 ساله آمانو

پایان ریاست 10 ساله آمانو
یوکیا آمانو، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، در سن ۷۲ سالگی درگذشت. دبیرخانه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی این خبر را در سایت رسمی آژانس اعلام کرده است.
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ریشه

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی (IAEA) یک سازمان بین‌المللی است که در سال ۱۹۵۷ برای ترویج استفاده صلح‌آمیز، و جلوگیری از استفاده نظامی، از انرژی هسته‌ای تأسیس شد. این آژانس به‌عنوان یک نهاد مستقل و خودمختار تأسیس‌شده و جزئی از سازمان ملل یا سازمان دیگری نیست بااین‌حال در اساسنامه خود اعلام کرده که گزارش‌های خود را به مجمع عمومی و شورای امنیت ملل متحد ارائه می‌دهد. مقر این سازمان در شهر وین اتریش است و تاکنون ۱۶۴ کشور به عضویت این سازمان درآمده‌اند.

مدیران کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از آغاز تاکنون

دبلیو استرلینگ کول با ملیت آمریکایی، سیگوارد اکلوندبا ملیت سوئدی،هانس بلیکس با ملیت سوئدی، محمدالبرادعی‌ با ملیت مصری و یوکیا آمانو با ملیت ژاپنی مدیرکل  آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بوده اند.

یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی

آقای آمانو، دیپلمات سابق ژاپنی، ده سال پیش، در ژوییه سال ۲۰۰۹ به این سمت انتخاب شد و در دسامبر همان سال کار خود را به‌عنوان پنجمین مدیرکل آژانس آغاز کرد. او در این سمت جانشین محمد البرادعی شد.

در بیانیه آژانس آمده است: "در طی یک دهه گذشته آژانس با حمایت اعضا و پشتکار کارکنان به نتایج ملموسی برای رسیدن به هدف اتم برای صلح و توسعه دست یافته است."

یوکیو آمانو، متولد ۱۹۴۷ و فارغ‌التحصیل رشته حقوق از دانشگاه توکیو است. او علاوه بر ژاپنی به دو زبان انگلیسی و فرانسوی مسلط است. 

آمانو از چند ماه پیش، به دلیلی که رسانه‌ای نشده، دچار مشکلات جسمی شده است. بیماری آمانو در وضعیت ظاهری او نیز کاملا مشهود بود و پیش از این هم گمانه‌زنی‌هایی در مورد احتمال کناره‌گیری زودهنگام وی، مطرح بود.

در هفته گذشته برخی منابع نزدیک به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ضمن اعلام خبر کناره‌گیری زودهنگام «یوکیا آمانو»، ریاست فعلی آژانس، از رقابت میان «کرنل فروتا»، دیپلمات رومانیایی و «رافائل گروسی» دیپلمات آرژانتینی برای جانشینی آمانو خبر داده بودند.

«کرنل فروتا» در حال حاضر به عنوان هماهنگ‌کننده ارشد سیاستگذاری آژانس مشغول به فعالیت است و «رافائل گروسی» نماینده آرژانتین در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است.

پیش از این برخی منابع از واگذاری بخشی از مسئولیت‌های آمانو به «کرنل فروتا» هماهنگ‌کننده ارشد سیاستگذاری آژانس بین‌المللی انرزی اتمی خبر داده بودند.

گفته شده آمانوی ۷۲ ساله خواستار آن بود که تا پیش از ماه مارس (اسفند) سال آینده میلادی، سمت مدیر کلی آژانس را به فرد دیگر واگذار کند؛و سرانجام اسپوتنیک در خبری فوری دیروز 22ژوئیه 2019 از مرگ «یوکیو آمانو» خبر داد.

گوشه ای از سوابق یوکیا آمانو

برعهده‌گیری مدیریت تحقیقات مؤسسه پژوهشی امور خارجه در توکیو (۱۹۸۸)

مدیر بخش دو بخش دانش هسته‌ای و انرژی هسته‌ای در وزارت امور خارجه (۱۹۹۳)

انتصاب به عنوان سرکنسول ژاپن در مارسی فرانسه (۱۹۹۷)

مأموریت‌های سیاسی از سوی وزارت امور خارجه ژاپن در بلژیک، لائوس، ویتنام، سوئیس و ایالات متحده

معاون مدیر کل امور کنترل سلاح در وزارت خارجه ژاپن (۱۹۹۹)

رئیس گروه امنیت هسته‌ای جی۸ (۲۰۰۰)

عضو مرکز امور بین‌المللی Weatherhead در دانشگاه هاروارد آمریکا (۲۰۰۱)

 کارشناس ژاپن در میزگرد موشکی سازمان ملل

رئیس دپارتمان خلع سلاح و عدم اشاعه هسته‌ای (۲۰۰۲-۲۰۰۵)

وزیر امور خارجه ژاپن (۲۰۰۲-۲۰۰۵)

رئیس شورای حکام (۲۰۰۵-۲۰۰۶)

نماینده ژاپن در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی (۲۰۰۵-۲۰۰۹)

 مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی

مواضع درقبال ایران:

10 ژوئن 2019 آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، پس از اعلام تهران مبنی بر توقف تعهدات خود در ذیل توافق هسته‌ای، سکوت خود را شکست، به‌طوری‌که یوکیو آمانو مدیرکل آن نسبت به افزایش تنش دربارهٔ برنامه هسته‌ای ابراز نگرانی کرد و در تغییر محسوسی در مواضع محافظه‌کارانه خود دربارهٔ ایران خواستار کاهش تنش از راه گفتگو شده است.

یوکیا آمانو مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در  آذر 95 با حضور در وزارت امور خارجه با محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان دیدار کرد. طرفین در این دیدار در خصوص آخرین وضعیت توافق هسته‌ای و اجرای برجام گفت‌وگو و تبادل‌نظر کردند. او همچنین در آبان 96 با حسن روحانی، رئیس‌جمهور، و محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان، به‌طور جداگانه دیدار و  گفت‌وگو کرد.

مراجعه به اظهارات رسمی آمانو از سال ۲۰۱۵ نشان می‌دهد که وی بارها بر صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌ای ایران و عدم در اختیار داشتن سلاح کشتار جنگی تأکید کرده است.

اما او در اولین روزهایی که به صندلی ریاست آژانس تکیه زد، پرونده ادعایی آمریکا مبنی بر تلاش ایران برای دستیابی به صلاح هسته ای را که البرادعی بسته بود را مجددا گشود. آمانو همچنین در سال 2011 با انتشار گزارشاتی پرونده PMD را علیه ایران باز کرد که در آن مدعی می شد فعالیت های هسته ای ایران غیرصلح آمیز است!

یکی از شروط ایران در برجام نیز بسته شدن همین پرونده بود؛ هرچند آمانو بعدها در مقابل غرب مقاومت نشان داد و شخصا این پرونده را برای به نتیجه رسیدن برجام مختومه نمود. بعدها نیز تلاش های فراوانی در حمایت از برجام، اجرا و به سرانجام رساندن آن نمود.

13950928001276_19829_photol.jpg
1877731.jpg
screenshot_2019-07-23_dydr_ywkhy_amnw_b_ryys_jmhwr.png

جانشین "یوکیا آمانو" چه کسی خواهد بود؟

درزمانی که یوکیا امانو قصد داشت به علت بیماری زودتر از موعد اقدام به استعفا کند شورای حکام آژانس بین‌المللی تصمیم گرفتند تا مارس آینده جانشین او را انتخاب کنند؛ درهرصورت فرد انتخاب‌شده باید از سوی کنفرانس عمومی و کلی آژانس موردپذیرش واقع گردد ولی  نشست مجمع عمومی آژانس قرار بود در ماه سپتامبر برگزار شود.

در آن موقعیت 2 نامزد جدی برای جانشینی آمانو «رافائل گروسی» نماینده آرژانتین در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و «کورنل فروتا» اهل رومانی که مذاکره‌کننده ارشد آژانس و مدیر دفتر آمانو بودند.

اما در شرایط به وجود آمده  آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرد:«معاون آمانو «مری آلیس هیوارد» که تابه‌حال معاون مدیرکل این نهاد بین‌المللی بود؛ سرپرستی این نهاد بین‌المللی را به عهده خواهد گرفت.

اما طبق گمانه‌زنی‌ها گزینه بعدی برای مدیریت بر آژانس اتمی، «رافائل گروسی» نماینده آرژانتین در این سازمان است که برخی از کارشناسان احتمال می‌دهند او بتواند در انتخابات آتی نظر اعضای آژانس را جلب کرده و فروتا را شکست دهد؛هرچند ممکن است دیپلمات‌های دیگری نیز به این رقابت وارد شوند.

 

 

 

انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.