دوشنبه, 7 بهمن 1398 :: Monday, 27 January 2020
 
کد خبر: 68293

ساماندهی "کودکان کار و خیابانی" فعلاً متوقف شده است

ساماندهی
مدیرکل بهزیستی استان تهران گفت: با توجه به کمبود فضا برای نگهداری کودکان کار و خیابانی این طرح که از ۲۲ خرداد آغاز شد فعلاً به‌دلیل برخی مشکلات متوقف شده است.
پایگاه خبری ریشه

داریوش بیات‌نژاد امروز  در نشستی خبری در مرکز نگهداری معتادان متجاهر (مرکز اخوان) اظهار کرد: شفافیت، توانمندسازی، ارتقای سلامت اجتماعی در دومین گام سازمان بهزیستی تعریف شده است و رئس سازمان بهزیستی طی مدت حضورش در ماه‌های اخیر اقداماتی را در این راستا انجام داده است.

وی به حوزه شفافیت در سازمان بهزیستی اشاره و تصریح کرد: پرداخت یارانه‌ها به‌صورت الکترونیک از اقداماتی است که در این بخش انجام شده و در واقع تمام پرداختی مستقیم و غیرمستقیم کارکنان بهزیستی از طریق سامانه الکترونیکی انجام می‌پذیرد.

به‌گفته مدیر کل بهزیستی استان تهران، پرداخت یارانه مراکز توانبخشی، پرداخت یارانه امداد فرزندان تحت پوشش این نهاد همچنین یارانه مراکز نگهداری از دیگر مواردی است که در راستای شفافیت در سازمان بهزیستی رقم خورده است.

بیات‌نژاد تصریح کرد: طبق برنامه‌ریزی انجام‌شده در یک تا دو ماه آینده تمامی پرداختها به مؤسسات از طریق سامانه الکترونیکی انجام خواهد شد علاوه بر اینکه تمام قراردادهای سازمان در سازمان اشاره‌شده بارگذاری خواهد شد.

وی افزود: بارگذاری املاک سازمان بهزیستی با مشخصات کامل همراه با موقعیت جغرافیایی و نوع مالکیت از دیگر مواردی اسست که طی روزهای گذشته و با دستور رئیس سازمان بهزیستی کشور روی سامانه شفافیت بارگذاری شده است.

مدیر‌کل بهزیستی استان تهران با اشاره به برنامه‌ریزی‌های سازمان در سه حوزه توانبخشی، پیشگیری و درمان و همچنان حوزه اجتماعی خاطرنشان کرد: خدمات تخصصی به جامعه هدف سازمان اعم از زنان سرپرست خانوار، معتادان در فرآیند درمان، کودکان و... ارائه می‌شود ضمن اینکه یکی از برنامه‌های اصلی سازمان بهزیستی حرفه‌آموزی و آموزش به خانواده‌ها و جامعه هدف سازمان است.

به‌گفته بیات‌نژاد در سال گذشته 165 درصد از برنامه‌های سازمان در حوزه اشتغال انجام شده است که این برنامه‌ها امسال نیز ادامه پیدا خواهد کرد.

وی تصریح کرد: ارتقای سطح کمی و کیفی خدمات از دیگر برنامه‌هایی است که مورد توجه سازمان بهزیستی در استان تهران محسوب می‌شود و در سال گذشته و در سه‌‌ماهه 98 اقدامات خوبی در این بخش انجام شده‌ است.

وی با اشاره به ارائه خدمات از سوی سازمان بهزیستی استان تهران به مناطق محروم و حاشیه‌ای استان تهران گفت: این مناطق جغرافیایی شناسایی شده‌اند و هم‌اکنون خدمات تخصصی در آنجا راه‌اندازی شده است به‌عنوان مثال مرکز اورژانس اجتماعی امروز در شهرستان اسلام‌شهر فعالیت خود را آغاز خواهد کرد.

بیات‌نژاد راجع به موضوع مسکن و اقدامات انجام‌شده از سوی سازمان بهزیستی در این حوزه گفت: در سال گذشته و طی تفاهمنامه‌های چند‌جانبه با سازمان بسیج سازندگی، بنیاد مستضعفان، بنیاد مسکن و همچنین خیرین مسکن‌ساز اقدامات خوبی در این بخش صورت گرفت و 808 واحد به افراد تحت پوشش بهزیستی واگذار شد.

مدیر‌کل بهزیستی استان تهران ادامه داد: همزمان با هفته دولت نیز 100 واحد مسکونی به خانواده‌های دارای دو معلول واگذار خواهد شد.

وی با توجه به پرداخت مستمری به 178 هزار خانواری که مستمری یک‌نفره دریافت می‌کردند، گفت: با پیگیری‌های وزیر کار از این پس مستمری این افراد به‌میزان بعد خانوار پرداخت خواهد شد که از این تعداد 14 هزار خانوار مربوط به استان تهران می‌شود.

بیات‌نژاد همچنین در ارتباط با اعتبار پیش‌بینی‌شده برای اجرای قانون حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت خاطرنشان کرد: امسال 110 میلیارد تومان در بودجه 98 در این حوزه پیش‌بینی شده است که تا به امروز رقمی از این اعتبارات به بهزیستی پرداخت نشده است اما این اعتبار در قانون بودجه پیش‌بینی شده و قاعدتاً باید پرداخت شود.

وی ادامه داد: با توجه به افزایش اعتبارات سازمان بهزیستی در سال 98، مستمری مددجویان بهزیستی نیز افزایش 20درصدی را خواهد داشت ضمن اینکه اعتبار پیش‌بینی‌شده در سال گذشته در حوزه مستمری 1700 میلیارد تومان بود که این رقم در سال 98 به 2700 میلیارد تومان رسیده است.

بیات‌نژاد همچنین به موضوع پذیرش و سازماندهی کودکان کار و خیابانی اشاره کرد و گفت: طرح ساماندهی کودکان خیابانی از 22 خرداد با همکاری شهرداری و فرمانداری آغاز شد و در زمان اجرای طرح 270 کودک توسط دو مؤسسه‌ای که طرف قرارداد فرمانداری بودند جمع‌آوری و ساماندهی شدند البته با توجه به اینکه هم‌اکنون فضاهای مناسب برای پذیرش و نگهداری این کودکان نداریم، طرح اشاره‌شده فعلاً متوقف شده و به‌زودی با فراهم کردن زیرساختها و فضای مناسب مجدداً آغاز خواهد شد.

مدیر‌کل بهزیستی استان تهران در ارتباط با قاچاق کودکان کار در تهران گفت: به هر حال در برخی از معابر و چهار‌راه‌ها بچه‌ها به‌صورت باندی و زیر نظر افرادی مشغول به تکدی‌گری و کار هستند اما این‌طور که بگوییم با باندی در شهر تهران روبه‌رو شده‌ایم درست نیست.

بیات‌نژاد تصریح کرد: تمام دستگاه‌ها بر اساس آئین‌نامه ساماندهی کودکان کار و خیابانی ملزم به انجام وظایف خود هستند و در واقع در این آئین‌نامه وظایف و اختیارات 12 دستگاه از جمله شهرداریها، اداره اتباع، اداره کار، فنی و حرفه‌ای، آموزش و پرورش، دانشگاه‌ها، کمیته امداد، سازمان بهزیستی و... پیش‌بینی شده است.

وی درباره کودکانی که طی ماه گذشته جمع‌آوری و ساماندهی شده‌ا‌ند گفت: از 270 کودک پذیرش‌شده، 70 درصد آنها از اتباع بیگانه (کشورهای پاکستان و افغانستان) هستند و 70 درصد از آنها فاقد مجوزهای قانونی هستند و در این زمینه اداره اتباع نقش بسزایی را در خصوص ساماندهی و ارجاع این افراد به کشورشان دارند.

مدیر کل بهزیستی استان تهران اضافه کردد: علی‌رغم اینکه در جلسات متعدد در ارتباط با موضوع کودکان کار و خیابانی صحبت شده اما از اداره اتباع درخواست داریم نقش مؤثرتری را در بحث کودکان اتباع بیگانه داشته باشد.

بیات‌نژاد ادامه داد: موضوع پذیرش کودکان کار و خیابانی از مواردی است که مورد تأکید رئیس‌جمهور و همچنین رئیس سازمان بهزیستی کشور است و تأکید شده که سازمان بهزیستی براساس مأموریت‌های خود به‌صورت علمی و در نهایت دقت و سرعت و با کیفیت بالا در حوزه پذیرش و ساماندهی کودکان کار و خیابانی عمل کند.

وی با بیان اینکه از مسئولان رده‌بالای کشور نیز تقاضا می‌شود به موضوع رفاهی و حقوق پرسنل سازمان بهزیستی توجه کنند، گفت: سازمان بهزیستی بین دستگاه‌ها دومین سازمانی است که پرسنل آن کمترین حقوق را دریافت می‌کنند و توقع این است که نسبت به این موضوع توجه ویژه‌ای شود.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.