پنجشنبه, 7 مرداد 1400 :: Thursday, 29 July 2021
 
کد خبر: 68171

شیخ زکزاکی و بازی دوسر باخت دولت نیجریه

شیخ زکزاکی و بازی دوسر باخت دولت نیجریه
سفیر پیشین ایران در لیبی گفت: دولت نیجریه و حامیانش در دو راهی هستند که شیخ زکزاکی را آزاد کنند و یا نگه دارند؛ در هر دو صورت وارد یک بازی دو سر باخت شده‌اند.
پایگاه خبری ریشه
جعفر قنادباشی با اشاره به آخرین وضعیت جسمانی شیخ زکزاکی و علت عدم آزادی او  اظهار داشت: دولت نیجریه به دلیل نگرانی از تاثیراتی که ممکن است شیخ زکزاکی از نظر فرهنگی در جامعه مسلمان نیجریه داشته باشد، ایشان را در زندان نگه داشته است.

وی ادامه داد: البته این تنها نگرانی دولت نیجریه نیست بلکه دولت‌هایی که طرفدار معادن اورانیوم و فسفات این کشورند نیز نگران حرکت سیاسی و فرهنگی هستند که شیخ زکزاکی به راه انداخته  و باعث بیداری مردم شده است تا آنها پیگیر حقوقشان در نیجریه باشند.

کارشناس مسائل آفریقا عنوان کرد: همانطور که دادگاه گفته، شیخ زکزاکی جرمی که منجر به بازداشتش شود، انجام نداده است. متاسفانه دولت‌های انگلستان، آمریکا، فرانسه که ثروت‌های طبیعی مردم فقیر غرب آفریقا را تاراج می‌کنند، نگران حرکت فرهنگی به رهبری شیخ زکزاکی هستند که توانسته است مردم نیجریه را بیدار کند، کشورهای همسایه آنان را نیز هشیار و زمینه‌های پیدایش یک نهضت فرهنگی بزرگ را فراهم کند.

قنادباشی افزود: در این رابطه وهابیون و سلفیون منطقه نیز به‌عنوان عواملی در دست دولت‌های لندن، واشنگتن و ریاض عمل می‌کنند.

 
سفیر پیشین ایران در لیبی گفت: متاسفانه آموزش‌های وهابیون در نیجریه، بستری برای پیدایش گروه افراطی بوکوحرام شده است. این گروه تکفیری است و در حال حاضر در حال تخریب چهره اسلام در نیجریه و کشور‌های اطراف است.

وی عنوان کرد: عربستان به صورت غیرمستقیم به گروه تکفیری بوکوحرام کمک می‌کند و با کمک تسلیحاتی و مالی به عناصر فاسد این گروه، سعی دارند، طرفداران شیخ زکزاکی که طرفداران و محبان اهل بیت هستند را تضعیف کنند. یکی از علت‌های خشم عربستان و دولت‌های غربی از شیخ زکزاکی اینکه او در سخنرانی‌هایش ارتباط عناصر فاسد ارتش نیجریه با بوکوحرام  و نیز ارتباط آنها را با دولت های افراطی منطقه، افشا کرده است.

کارشناس مسائل آفریقا در پایان تصریح کرد: دولت نیجریه و حامیانش در دو راهی هستند که شیخ زکزاکی را آزاد کنند و یا نگه دارند؛ در هر دو صورت وارد یک بازی دو سر باخت شده‌اند.

منبع: خبرگزاری میزان
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.