شنبه, 16 آذر 1398 :: Saturday, 7 December 2019
 
کد خبر: 68165

رئیس شورای عالی قضایی عراق با آیت الله رئیسی دیدار کرد

رئیس شورای عالی قضایی عراق با آیت الله رئیسی دیدار کرد
با تشکیل هیئتی از طریق وزارت امور خارجه و با همکاری قوه قضاییه می‌توانیم زمینه انتقال تعدادی از افرادی که در عراق حبس هستند و انتقال زندانیان را فراهم کنیم
پایگاه خبری ریشه

آیت الله سید ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضاییه در دیدار با رئیس شورای عالی قضایی کشور عراق اظهار کرد: ابتدا خدمت شما و هیئت همراه خیر مقدم عرض می‌کنم و ضمن خوشامدگویی، از اینکه دعوت ما را اجابت کردید، تشکر می‌کنم.

رئیس قوه قضاییه سپس به معرفی حاضرین در جلسه پرداخت که عراقچی معاون وزیر امور خارجه، حجت الاسلام و المسلمین مصدق معاون قضایی قوه قضاییه، محمد جواد لاریجانی دبیر حقوق بشر و بین‌الملل قوه قضاییه، بختیاری رئیس حوزه ریاست قوه قضاییه، اسماعیلی سخنگوی قوه قضاییه و رئیس کل دادگستری استان تهران و حجت‌الاسلام والمسلمین شهریاری رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه بودند.

آیت‌الله رئیسی افزود: مناسبات ما با مردم عراق مناسبات همسایگی است و این مناسبات با ملت عراق بسیار عمیق است که ریشه در باورهای مشترکمان دارد. بنابر این قبل از همسایگی، اعتقادات، باورها و فرهنگ ملت ایران و عراق این مناسبات را بسیار نزدیک می‌کند.

وی تصریح کرد: دشمنان بسیار تلاش کردند که ارتباط بین ایران و عراق را دچار آسیب کنند؛ اما همچنان در راهبرد ایجاد اختلاف بین دو کشور ناکام هستند؛ به طوری که حقیقتا امروز بعد از همه فراز و فرودها دشمن را در ایجاد اختلاف ناکام می‌بینیم.

رئیس قوه قضاییه ضمن تشکر از دولت عراق به دلیل ایجاد تسهیلات کنسولی برای زائران گفت: لازم می‌دانم از دولت عراق به دلیل تسهیلات کنسولی که برای زائرین و رفت و آمد هر چه بیشتر مردم عراق به ایران و ایرانیانی که عاشق زیارت عتبات هستند، ایجاد کرده‌اند، تشکر کنم.

آیت‌الله رئیسی افزود: بعضی از مشکلات که در مورد زائرین به صورت خاص وجود دارد، انشاءالله با مذاکره قابل حل است. فکر می‌کنم با تشکیل هیئتی از طریق وزارت امور خارجه و با همکاری قوه قضاییه بتوانیم زمینه انتقال تعدادی از افرادی که در آنجا حبس هستند و انتقال زندانیان را فراهم کنیم.

وی با تاکید بر اینکه اراده ما گسترش مناسبات قضایی بین دو کشور است، گفت: مناسبات ما با کشور عراق در حوزه‌های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی رو به گسترش و پیشرفت است و هر روز که می‌گذرد این مناسبات عمیق‌تر می‌شود.

رئیس قوه قضاییه ادامه داد: بازدید از مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه می‌تواند یک زمینه همکاری برای دو کشور باشد؛ چرا که تبادل تجربیات بین قوه قضاییه دو کشور بسیار موثر خواهد بود.

آیت‌الله رئیسی تصریح کرد: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ایران بر اساس فرموده امام راحل(ره) و جانشین بحق ایشان، مقام معظم رهبری تاکید بر این بوده که تمام رسیدگی‌ها بر اساس فقه و آموزه‌های دینی باشد و دادگستری‌های ما بر فقه و حقوق اسلامی مبتنی است.

وی بیان کرد: دشمنی‌های دشمنان با ما به این دلیل است که آنها می‌گویند چرا به احکام اسلام عمل می‌کنید؛ اما ما در این کار مصمم هستیم؛ چون نجات انسان را در آن می‌بینیم. امروز قضای اسلامی در جایگاه قضای برتر قرار دارد؛ البته این به معنای عدم استفاده از تجربیات کشورها نیست؛ روش‌ها ممکن است روشهای نوینی باشد و این روش‌ها مورد توجه ماست.

رئیس قوه قضاییه گفت: ما مراکز پژوهشی و علمی در کنار قوه قضاییه داریم که این مراکز از آخرین یافته‌های حقوقی و علمی در دنیا بهره می‌برند و انشاءالله تبادل تجربیات بین ما و کشور عراق بیش از پیش ادامه یابد.

آیت‌الله رئیسی افزود: دوستی بسیار عمیقی بین ما و عراق وجود دارد که با هیچ مودتی قابل مقایسه نیست. موفقیت ملت عراق موفقیت ایران و موفقیت یک کشور اسلامی است. امروز موفقیتی که عراق در برخورد با جریان دست ساخته آمریکا و رژیم غاصب صهیونیستی به نام داعش پیدا کرد، باعث خرسندی همه در ایران اسلامی است.

وی خاطر نشان کرد: زمینگیر کردن داعش مرهون ایستادگی مردم عراق است که این امر موجب مباهات مسلمانان و مردم ما در ایران اسلامی است.

رئیس قوه قضاییه تاکید کرد: بهترین امنیت منطقه امنیتی است که توسط خود مردم منطقه و دولت‌های منطقه فراهم شود. دخالت دولتهای خارجی جز ایجاد ناامنی هیچ سودی نخواهد داشت و خوشبختانه این موضوع ، هم موضع دولت عراق و هم موضع دولت ایران است.

آیت‌الله رئیسی با اشاره به همکاری دولت‌های ایران و عراق در مجامع بین المللی گفت: این همکاری‌ها خصوصا در موضوع حقوق بشر بسیار خوب است. همچنین ما و دولت عراق در مبارزه با مواد مخدر به عنوان بلیه‌ای که منطقه را تهدید می‌کند، نگاه مشترک داریم. تولید مواد مخدر در افغانستان امروز زیر چتر حمایت غربی‌ها، آمریکایی‌ها و اروپایی‌هاست و این موضوع روشن است.
وی ادامه داد: در مورد جرایم سازمان یافته و مبارزه با تروریسم همکاری‌های ما با دولت عراق باید بیشتر شود؛ چرا که این همکاری‌ها می‌تواند در امنیت منطقه نقش مهمی ایفا کند؛ لذا اجازه کوچکترین ناامنی در زمینه قاچاق مواد مخدر و جرایم سازمان یافته و تروریسم را نخواهیم داد.
رئیس قوه قضاییه در پایان گفت: امیدواریم این سفر برای شما سفری موفقیت‌آمیز و ارزشمند برای تبادل نظر و انتقال تجربیات باشد و انشاءالله این ارتباطات ادامه داشته باشد تا از دیدگاه‌ها و نظرات شما بهره ببریم.

در ادامه قائق زیدان رئیس دستگاه قضایی کشور عراق گفت: به نوبه خودم از سوی اعضای هیئت همراه که از روسای دادگاه عالی هستند بابت این دیدار تشکر می‌کنم و انتصاب شما را به عنوان رئیس دستگاه قضایی ایران تبریک عرض کرده و آرزوی موفقیت برای شما دارم.

وی ادامه داد: دومین بار است که به ایران سفر می‌کنم، امیدوارم این سفر هم در ادامه توافقاتی که قبلا صورت داده‌ایم باشد و بتوانیم آن‌ها را عملی کنیم.

رئیس دستگاه قضایی کشور عراق تصریح کرد: رئیس سابق قوه قضاییه ایران به همراه هیئتی پیشتر به بغداد سفر کردند و توافقاتی در مورد یکسری موضوعات صورت گرفته، امیدواریم همکاری ما در زمینه مسائل فرهنگی محکمتر شود و بتوانیم به کشورمان خدمت کنیم و این سفر‌ها بین هیئت‌های قضایی دو کشور ادامه یابد و راهکار‌هایی را برای همکاری بیشتر پیدا کنیم.

رئیس دستگاه قضایی کشور عراق افزود: برادران من در دستگاه قضایی تلاش‌های زیادی برای حل مشکل کرده‌اند؛ اما در این رابطه نیازمند تلاش‌هایی هم از طرف ما و هم از طرف برادرانمان در جمهوری اسلامی ایران هستیم و باید ایده‌های مشترک که بین دو کشور وجود دارد به این مسئله کمک کند.

رئیس دستگاه قضایی کشور عراق ادامه داد: روابط بسیار خوبی که بین دو کشور وجود دارد می‌تواند در زمینه دستگاه قضایی و سایر زمینه‌ها گسترش پیدا کند.

وی در پایان اظهار کرد: از بازدید از مرکز فناوری اطلاعات قوه قضاییه به منظور افزایش همکاری و تبادل تجربیات استقبال می‌کنیم و امیدواریم بتوانیم از این تجربه استفاده کنیم.

 

منبع: خبرگزاری میزان
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.