يكشنبه, 28 مهر 1398 :: Sunday, 20 October 2019
 
کد خبر: 67913

حمله پلیس نیجریه به راهپیمایی هواداران شیخ زکزاکی

حمله پلیس نیجریه به راهپیمایی هواداران شیخ زکزاکی
نیروهای پلیس و ارتش نیجریه راهپیمایی مسالمت آمیز هواداران شیخ زکزاکی، رهبر شیعیان این کشور را مورد حمله خود قرار دادند که در پی این حمله ۲ نفر از هواداران شیخ زکزاکی به شهادت رسیدند.
پایگاه خبری ریشه

هواداران شیخ زکزاکی با برپایی راهپیمایی مسالمت آمیز خواستار آزادی وی از زندان هستند.

بر اساس گزارش منتشر شده از سوی جنبش اسلامی نیجریه، صد‌ها نفر از هواداران شیخ زکزاکی با تجمع در مقابل انجمن ملی این کشور در «ابوجا» خواستار آزادی شیخ زکزاکی شدند.

نیرو‌های ارتش نیجریه شرکت کنندگان در این تظاهرات را هدف حملات خود قرار دادند، اما تاکنون گزارش دقیقی از شمار افراد آسیب دیده، بازداشتی و قربانیان این حمله منتشر نشده است.

گزارش‌ها حاکی از آن است که نظمیان نیجریه از گاز اشک‌آور استفاده کرده و پلیس برای متفرق کردن جمعیت به استفاده از گلوله‌های جنگی متوسل شده است.

جدیدترین گزارش‌ها حاکی از آن است که پلیس نیجریه ۲ تن از شرکت کنندگان در این راهپیمایی که از اعضای جنبش اسلامی نیجریه بودند را به شهادت رسانده است.

موج سرکوب شیعیان در نیجریه از آذر سال ۹۴ و با یورش نظامیان این کشور به حسینیه شهر «زاریا» در ایالت کادونا آغاز شد که شیخ زکزاکی و همسرش در جریان این حمله دستگیر شدند و همچنان بدون تفهیم اتهام و محاکمه در زندان به سر می‌برند.

در جریان حمله نظامیان نیجریه به شیعیان در روز‌های ۱۲ و ۱۴ دسامبر ۲۰۱۵ در شهر زاریا حدود ۳۵۰ نفر، از جمله سه فرزند شیخ زکزاکی، به شهادت رسیدند.

از آذر ماه سال ۹۴ تاکنون مناطق مختلف کشور نیجریه صحنه تظاهرات مردمی در حمایت از شیخ زکزاکی و محکومیت ارتش این کشور بوده است و اعتراضات مردمی نه تنها در مناطق مسلمان نشین بلکه در مناطق مسیحی‌نشین نیز ادامه می‌یابد.

 

منبع: خبرگزاری میزان
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.