يكشنبه, 28 مهر 1398 :: Sunday, 20 October 2019
 
کد خبر: 67865

علل طرح ریزی و شکست کودتای نوژه

علل طرح ریزی و شکست کودتای نوژه
روز های ابتدایی انقلاب، در هر برهه اش می توان تلاش و دست های دشمن را دید که به امید زمین زدن انقلاب حیله ای در سر داشته اند، از جنگ و اغتشاش تا کودتا و تحریم.
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ریشه

 

18 تیر ماه سال 59 روزی است که بزرگترین نقشه کودتای دشمن نقش برآب شد. در این روز یکی از افسران خلبان که در جریان یک کودتای از پیش طراحی شده مامور بمباران بیت امام خمینی(ره) بود خود را تسلیم و به خدعه دشمن برای به سرانجام رساندن یک کودتای دقیق اعتراف و آن را تشریح کرد.

فرماندهی کل کودتا به دست ژنرال سعید مهدیون (فرمانده سابق نیروی هوایی ایران) و رهبری قسمت نیروی هوایی این کودتا بر عهده ژنرال احمد محققی فرمانده سابق ژاندارمری بود. هدف اولیه کودتا حمله هوایی به بیت امام خمینی(ره) در تهران و به شهادت رساندن ایشان بود، حمله به برج مراقبت فرودگاه مهرآباد، دفتر نخست وزیری، ستاد مرکزی سپاه پاسداران، ستاد مرکزی کمیته‌های انقلاب و بمباران چند نقطه دیگر از اهداف بعدی کودتاچیان به شمار می‌رفت. بنا بود پس از بمباران هوایی، هواپیماها با شکستن دیوار صوتی به نیروی زمینی علامت بدهند که مرحله دوم کودتا را آغاز کند.

پس از آن کودتاچیان در نیروی زمینی نیز می بایست به صدا و سیما، ستاد ارتش، چند پادگان مهم و استراتژیک و همچنین فرودگاه مهر آباد حمله و تسخیر کنند و سپس با خشونت در تهران حکومت نظامی دایر سازند. هدف همه این خونریزی های طراحی شده، باز گرداندن بختیار به کشور بود.

کودتا چیان پس از دستگیری و در جریان بازجویی ها اعتراف کردند که کودتای نوژه و جنگ تحمیلی دو پلن اساسی آمریکایی ها برای مقابله و شکست انقلاب بود. در جریان سفر بنی عامری به پاریس، تصمیم گرفته می شود که کودتای نوژه به دلیل کم هزینه تر بودن، به عنوان اولویت نخست عملیات نظامی علیه جمهوری اسلامی در نظر گرفته شود در صورت بی نتیجه ماندن، جنگ تحمیلی از سوی عراق آغاز شود.

سیا به عنوان طراح کودتای نوژه آن را بدون نقص و با موفقیت بالا می دانست، در تاریخ چنین کودتای عظیمی از نظر تجهیزات نظامی و برنامه ریزی بی سابقه بوده است.

سران کودتا از طریق بختیار با «کومه‌له» و «حزب دمکرات» نیز تماس گرفته و بختیار در جریان ملاقات‌های متعدد با قاسملو و عز‌الدین حسینی موافقت آنها را جلب کرده بود.

هرچند کودتاگران حمایت برخی روحانی نماها مانند سیدکاظم شریعتمداری را نیز در اختیار داشتند و حتی برای پسا کودتا نیز خانه ای در یوسف آباد اجاره کردند تا شریعتمداری به عنوان رهبر مذهبی (!) کودتا در آن استقرار یابد.

در مورد نقش سازمان «سیا» و سایر کشورهای خارجی در این کودتا، ستوان ناصر رکنی در اعترافاتش می‌گوید: «دو الی سه ماه بعد از پیروزی انقلاب، اولین تماس بین مأمورین سیا و یکی از دوستان بنی‌عامری در اروپا برقرار می‌شود و ‌آنها بنی‌عامری را با بختیار مرتبط می‌سازند. تمامی هماهنگی‌های لازم بین کشورهای عضو بازار مشترک اروپا و ستاد دکتر بختیار در پاریس از طریق «سیا» انجام می‌گرفته است. هماهنگی بین اسرائیل و کشورهای مرتجع منطقه نظیر عربستان، مصر و عراق، توسط نماینده سازمان «سیا» که در دفتر دکتر بختیار در پاریس است انجام می‌گرفته است.»

حملات گاه به گاه هوایی یا توپخانه ارتش عراق در بهار سال 1359 (قبل از کودتا)، ناشی از درخواست بنی‌عامری و هماهنگی نمایندگان «سیا» و «موساد» و عراق بود تا ارتش و نیروی هوایی (ایران) مجبور باشند هواپیماها را در زیر مهمات سنگین نگه‌دارند. آن ها نمی خواستند که در روز کودتا، با هواپیماها و تجهیزاتی روبرو باشند که خالی از مهمات است و این فرصت را در اختیار انقلابیون قرار دهند که علیه کودتا اقدام کنند.

حجت‌الاسلام ری‌شهری، رئیس وقت دادگاه انقلاب ارتش، در گزارش مطبوعاتی خود گفت :

«  ... اولین گروه براندازی «پارس» بود، که مخفف «پاسداران رژیم سلطنتی» است. دومین گروه براندازی «نمارا» بود و سومین گروه «نیما» نام داشت و چهارمین گروه که آقای قطب‌زاده نام آن را «نجات انقلاب ایران» گذارده بود. ارتباط تمامی این گروه‌ها با واسطه‌یابی واسطه به سازمان جاسوسی «سیا» و شیطان بزرگ برمی‌گردد. طبق مدارکی که در دست است، شخصی بنام آرمین با نام مستعار «آرش» ضمن تماس با خانوادة منحوس پهلوی در مصر و ژنرال علا در آن کشور گروه «پارس» را تشکیل می‌دهد، که اعضای این گروه حدود یکسال و نیم قبل دستگیر شدند. از اعضای این باند، مهاجری با قطب‌زاده تماس داشته است. پس از دستگیری این باند، متوجه توطئه باند و شبکه دیگری بنام «نمارا» شدیم. عامل ارتباطی این شبکه پزشکپور بود، که در تماس مستقیم با اسرائیل بود و رهبر آن سرهنگ رضازاده بود. بعد از دستگیری اینها شبکه دیگری بنام «نیما» کشف شد، که حدود یک ماه قبل برادران سپاه موفق به کشف این شبکه و دستگیری اعضایش شدند، که در این رابطه حدود 25 نفر شناسائی و دستگیر شدند. خط ارتباطی این شبکه با سازمان «سیا»، «جبهه ملی» و دکتر منوچهر شایگان بوده است. جالب این است که این افراد حتی کابینه خود را هم تشکیل داده بودند.»

این طرح‌های ناموفق کودتائی برای «سیا» هزینه‌های بسیار سنگینی دربرداشت. در پی چنین شکست‌های متوالی بود که «بنیاد هریتج» اعلام داشت:«انقلاب ایران خود را مستحکم کرده و مخالفین خود را در هم کوبیده تا حدی که یک انقلاب یا کودتا در آینده نزدیک غیرممکن است.»

نوژه اما به عنوان پایگاهی که قرار بود عملیات از آنجا آغاز شود انتخاب گردید. علت اینکه مهرآباد گزینه کودتا گران نبود را با توجه به اعترافات آنان می توان اینگونه توجیه کرد که بخاطر نزدیکی بافت مسکونی به مهرآباد، کودتاچیان از بیم هجوم مردم به فرودگاه و مختل کردن پرواز ها، مهرآباد را به عنوان فرودگاه اصلی انتخاب نکردند. در عوض نوژه هم به تهران نزدیک بود و همچنین از شهر همدان فاصله داشت و از طرفی نسبت به مهرآباد برتری قابل ملاحظه ای در تجهیزات داشت.

اما در حالی که چند ساعت مانده بود تا عملیات آغاز شود، توسط یک خلبان و همچنین یکی از درجه داران تیپ 23 نوهد کودتا افشا می شود.

مقام معظم رهبری این واقعه را چنین تعریف می‌کنند:

« شبی حدود اذان صبح دیدم که در منزل ما را به شدت می زنند، من رفتم دیدم می گویند یک ارتشی آمده و با شما کار واجب دارد، دیدم یک نفر تکیه داده به دیوار، با حال کسل و آشفته و خسته سرش را فرو برده، گفتم شما با من کار دارید؟ بلند شد و گفت: بله. گفتم: چکار دارید؟ گفت: کار واجبی دارم و فقط به خودتان می گویم... من به حرفش حساس شدم احتمال این بود که سوءنیتی داشته باشد، اما دیدم نمی شود به حرفش گوش نداد. یک جایی گوشه حیاط نشستیم، آثار بیخوابی و خیابانگردی و خستگی و هیجان در او پیدا بود. خلاصه آنچه گفت این بود که در پایگاه همدان اجتماعی تشکیل شده و تصمیمی بر کودتایی گرفته و پولهایی به افراد زیادی داده اند، به خود من هم پول داده اند. قرار است جماران و چند جای دیگر را بمباران کنیم پرسیدم: کی قرار است این کودتا انجام شود، گفت: امشب. من دیدم مسئله خیلی جدی است و باید آن را پیگیری کنم، در این بین این احتمال را می دادم که یک سیاست باشد و بخواهند ما را سرگرم کنند، اما در عین حال اصل قضیه آنقدر مهم بود که با وجود این احتمالات، لازم بود آن را پیگیری کنیم.»

کودتای نوژه را از ابعاد مختلف نمی توان حتی با کودتاهای دیگر مقایسه کرد حتی در کودتای 28مرداد چنین وسعت و برنامه ریزی دقیقی را شاهد نیستم. اما به لطف خدا این خدعه دشمن نیز با شکست مواجه می شود. نکته مهمی که گاه در جریان بررسی این کودتا مغفول می ماند، برخورد نظام جمهوری اسلامی ایران با کودتاگران است. در جریان کودتا حدود 500 نفر دستگیر شدند اما حضرت امام خمینی(ره) در مورد این افراد فرمودند: «امید است خانواده این اشخاص در دامان اسلام و ملت اسلامى با رفاه زندگى کنند و سعادت خویش را در دنیا و آخرت تأمین نمایند.» و این جمله نشان از بینش بلند و عمیق ایشان و انقلاب اسلامی در برخورد با معاندین بود.

انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.