شنبه, 25 مرداد 1399 :: Saturday, 15 August 2020
 
کد خبر: 67756

احضار مجدد سفیر انگلیس به وزارت خارجه طی ۴ روز گذشته

احضار مجدد سفیر انگلیس به وزارت خارجه طی ۴ روز گذشته
معاون سیاسی وزیر کشور با اشاره به موضوع توقیف نفت‌کش ایران توسط انگلیس گفت: در تماس مستمر با دولت انگلیس هستیم و دیروز نیز سفیر انگلیس مجددأ به وزارت امور خارجه احضار شد.
پایگاه خبری ریشه

سیدعباس عراقچی امروز در یک نشست خبری، با اشاره به موضوع توقیف نفتکش ایران توسط انگلیس گفت: این نفتکش حامل دو میلیون بشکه نفت بود و از آنجایی که کانال سوئز ظرفیت عبوردهی این نفتکش را نداشت، از تنگه جبل الطارق عبور این نفتکش انجام شد.

وی گفت: برخلاف ادعای دولت انگلیس مقصد این نفتکش سوریه نبوده است و آن پالایشگاه سوری که انگلیسی‌ها نام بردند اصلا ظرفیت پذیرش این میزان بشکه نفت را ندارد بنابر این مقصد آن نفتکش توقیف شده توسط انگلیس جای دیگری بوده است.

عراقچی تصریح کرد: این نفتکش در حال عبور از یک آبراه بین المللی بوده است و هیچ قانونی به دولت انگلیس اجازه توقیف آن را نمی‌دهد و ما معتقدیم این اقدام انگلیس یک دزدی دریایی است.

وی بیان کرد: در تماس مستمر با دولت انگلیس هستیم و دیروز نیز سفیر انگلیس مجددا به وزارت امور خارجه احضار شد؛ همچنین سفیر اسپانیا را هم به وزارت خارجه دعوت کردیم؛ به هر حال مسیر حقوقی این موضوع در حال طی شدن است و وکلای مبرز را به کار گرفته‌ایم و برای استیفای حقوق خود در این رابطه از هیچ امکانی فروگذار نخواهیم کرد؛ البته امید داریم که با رایزنی‌های دیپلماتیک موضوع این نفتکش حل و فصل شود.

به گزارش میزان،عصر پنج شنبه ۱۳ تیر ۱۳۹۸ نیز «راب مک ایر» سفیر انگلیس در تهران در اعتراض به توقیف نفتکش حامل نفت جمهوری اسلامی ایران توسط رئیس اداره سوم غرب اروپا به وزارت امور خارجه احضار شد.

در جریان این احضار رئیس اداره سوم غرب اروپا با غیرقابل قبول دانستن این اقدام و اینکه حسب اطلاعات موجود توقیف این نفتکش به درخواست آمریکا صورت گرفته است، خواستار رهاسازی سریع نفتکش مزبور شد. وی با اشاره به حرکت این نفتکش در آبراه‌های بین المللی، اقدام نیروی دریایی انگلیس را معادل با راهزنی دریایی دانسته و گفت آن کشور حق ندارد تحریم‌های یکجانبه خود یا اتحادیه اروپا را به صورت فراسرزمینی علیه کشور‌های دیگر اعمال نماید. این همان سیاست زورمدارانه آمریکا است که کشور‌های اروپایی همواره نسبت به آن معترض بوده اند.

در این دیدار مدارک و مستندات مربوط به این نفتکش و محموله آن که حکایت از حرکت کاملا قانونی نفتکش دارد در اختیار سفیر انگلیس قرار گرفته و تاکید شد که جمهوری اسلامی ایران از تمامی ظرفیت‌های سیاسی و قانونی خود برای رهاسازی این کشتی و استیفای حقوق خود استفاده خواهد کرد.

سفیر انگلیس با اظهار اینکه مراتب را سریعا به لندن منتقل خواهد کرد تاکید کرد انگلیس از تحریم یکجانبه آمریکا علیه ایران تبعیت نمی‌کند.

منبع: خبرگزاری میزان
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.