يكشنبه, 28 مهر 1398 :: Sunday, 20 October 2019
 
کد خبر: 67734

تسلیحات انگلیس و خون‌هایی که در یمن ریخته می‌شوند

تسلیحات انگلیس و خون‌هایی که در یمن ریخته می‌شوند
ظرفیت عربستان سعودی برای پنهان کردن حمام خون‌هایی که این کشور به طور مستقیم و غیرمستقیم به راه انداخته پاپان رسیده و این جنایات پنهان نیستند، اما تعدادی از کشور‌ها از جمله انگلیس، ریاض را در رسیدن به اهداف بیرحمانه خود که موجب ایجاد بی ثباتی در منطقه می‌شود حمایت می‌کنند.
پایگاه خبری ریشه

بر اساس آخرین برآورد‌های به عمل آمده، انگلیس دومین تأمین کننده سلاح عربستان سعودی به شمار می‌رود و با وجود رأی دادگاه این کشور مبنی بر لغو مجوز‌های صادرات سلاح به عربستان سعودی، اما دولت این کشور همچنان در تلاش است تا در این رأی تجدید نظر ایجاد شده و جریان صادرات سلاح همچنان ادامه پیدا کند.

ماه ژوئن دادگاه تجدید نظر انگلیس طی حکمی اعلام کرد که دولت این کشور ارزیابی‌های لازم در این خصوص که آیا ائتلاف عربستان قوانین بشردوستانه را در یمن نقض کرده یا خیر انجام نداده است. در پی این حکم صادرات سلاح انگلیس به عربستان سعودی تا حل شدن این پرونده تعلیق شده است.

با این وجود دولت انگلیس همچنان در تلاش است تا جریان صادرات سلاح این کشور به کشور‌هایی مانند عربستان و امارات ادامه پیدا کند.

 

اما این تنها بخشی از تلاش‌های دولت انگلیس برای حفظ بازار سلاح خود در خاورمیانه است و در حالی که فشار گروه‌های حقوق بشری بر این کشور در راستای توقف صادرات سلاح همچنان در حال افزایش است، اما گزارش‌های منتشر شده حاکی از آن است که دولت انگلیس با ارائه آمار‌های نادرست، افکار عمومی را در این زمینه منحرف کرده است.

ماه ژانویه سال جاری نمایندگان پارلمان انگلیس اعلام کردند که گزارش‌های ارائه شده از سوی جرمی هانت، وزیر خارجه انگلیس به پارلمان نادرست بوده است.

جرمی هانت در گزارشی که ماه اکتبر سال ۲۰۱۸ به پارلمان انگلیس ارائه داده مدعی است که نظارت بر این صادرات افزایش یافته است.

این تنها گوشه‌ای از پنهان‌کاری انگلیس و اصرار بر تداوم جریان صادرات سلاح به کشور‌هایی مانند انگلیس است.

علاوه بر این سال گذشته گزارش‌های منتشر شده از سوی رسانه‌ها، این موضوع را برملا کرد که مقامات دولت انگلیس مجوزهایی را که به منظورهای دیگری صادر شده را در راستای ارسال سلاح به عربستان و دیگر کشورها استفاده می‌کنند.

کمپین ضد تجارت اسلحه تاکنون بار‌ها موضوع صادرات سلاح انگلیس را به چالش کشیده، اما لابی‌گری‌های گسترده و تجارت پرسود سلاح همواره مانع از آن شده که اقدامی جدی در این زمینه صورت گیرد.

گذشته از اقدامات پشت پرده در راستای تداوم صادرات سلاح به کشور‌هایی مانند عربستان و امارات، مقامات لندن همواره سیاست‌های ریاکارانه‌ای در این زمینه اتخاذ کرده و مدعی دفاع از مردم یمن هستند.

علاوه بر این مقامات انگلیس مدعی هستند که این کشور یکی از سختگیرانه‌ترین قوانین کنترل تسلیحات در جهان را دارد!
عربستان سعودی تنها یکی از مقاصد تسلیحات عربستان سعودی است و گزارش‌های منتشر شده طی سال‌های گذشته حاکی از آن است که نظامیان رژیم صهیونیست از تسلیحات ساخت این کشور علیه مردم فلسطین و نوار غزه استفاده می‌کنند.

با وجود تمامی ادعا‌هایی که مقامات انگلیس در همه سطوح در این باره مطرح می‌کنند، اما گزارش‌ها و شواهد حاکی از آن است که دولت انگلیس طی سال‌های گذشته و در بحبوحه مذاکرات برای خروج این کشور از اتحادیه اروپا، بر روی صادرات سلاح به عنوان یکی از منابع اصلی درآمد کشور در پی خروج احتمالی برنامه ریزی ویژه‌ای کرده و به دنبال افزایش صادرات سلاح خود به کشور‌هایی مانند عربستان بود.

منبع: خبرگزاری میزان
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.