يكشنبه, 17 فروردين 1399 :: Sunday, 5 April 2020
 
کد خبر: 67527

تعداد پناهندگان در جهان به بیش از ۷۰ میلیون نفر رسیده است

تعداد پناهندگان در جهان به بیش از ۷۰ میلیون نفر رسیده است
نماینده کمیسریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان در ایران گفت: تعداد افرادی که مجبور شدند خانه کاشانه خانوار و کسب و کار خود را رها کنند امروزه به بیش از ۷۰ میلیون نفر رسیده است.
پایگاه خبری ریشه

«ایوو فریسن» ظهر امروز دوشنبه ۱۰ تیر در نشست خبری که به مناسبت روز جهانی پناهنده برگزار شد، گفت: دو هفته پیش کمیساریا گزارشی ارائه کرد که طبق گزارش تلاش می‌کرد تا توجه جوامع بین‌المللی را به مقیاس و اهمیت جابجایی افراد جلب کند.

وی افزود: تعداد افرادی که مجبور شدند خانه کاشانه خانوار و کسب و کار خود را رها کنند امروزه به بیش از ۷۰ میلیون نفر رسیده است. علت بالا بودن این آمار و ارقام این است که تعدادی از این پناهندگان به مدت طولانی در وضعیت پناهندگی در سراسر دنیا به سر می‌برند. برای مثال در خود ایران نیز این قضیه وجود دارد.

نماینده کمیسریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان در ایران با بیان اینکه علاوه بر این قضیه شرایط و درگیری‌های جدیدی در دنیا ایجاد شده که باعث افزایش تعداد پناهندگان شده است، افزود: برای نمونه می‌توان به ونزوئلا، یمن و سوریه اشاره کرد. این‌ها مثال‌هایی هستند که جابجایی را در داخل مرز‌ها و فرای مرز‌ها ایجاد می‌کند.

نماینده کمیسریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان در ایران یادآور شد: این وقایع ناگوار عاملی است که جامعه بین المللی برای حل و فصل آن باید اقدامات جدی‌تری انجام دهد.

وی توضیح داد: نتیجه تمام این تلاش‌ها در آذرماه سال گذشته منجر به این شد که در مجمع عمومی سازمان ملل متحد سندی تحت عنوان پیمان جهانی برای پناهندگان تصویب شود که اقتدار توان و علاقه برای حل مشکل پناهندگان را استحکام جدیدی بخشند.

فریسن با اشاره به اینکه این پیمان جهانی برای پناهندگان در کنار سند راه‌حل‌های راهبردی برای پناهندگان حاوی چهار اصل کلی است، گفت: اصولی که دنبال می‌کنیم این است که باید به کشور مبدا پناهندگان نیز توجه شود و سعی کنیم به افراد کمک شود تا درصورت مناسب شدن شرایط در کشورشان با آسایش به موطن خود بازگردند.

وی تاکیدکرد: اصل دیگر این است که تا زمانی که پناهندگان همچنان در وضعیت پناهندگی قرار گرفته اند باید به کشور میزبان کمک شود و تمام باز بار بر دوش کشور میزبان نباشد.

فریسن با اشاره به اینکه اصل دیگر این است که در شرایطی که پناهندگان در کشور میزبان به سر می‌برند بایستی به اسکان مجدد آن‌ها در کشور‌های ثالث مانند سوئد، نیوزلند، انگلستان و سایر کشور‌ها کمک شود، تاکید کرد: در نهایت سعی می‌کنیم با پیمان جهانی برای پناهندگان به حل و فصل مشکل پناهندگان در هر جایی که هستند بپردازیم تا به آرامش و زندگی بهترآن‌ها کمک شود.

منبع: خبرگزاری میزان
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.