يكشنبه, 11 خرداد 1399 :: Sunday, 31 May 2020
 
کد خبر: 67511

بیداد تبعیض نژادی در دادگاه های کشوری که سنگ حقوق بشر را به سینه میزند

بیداد تبعیض نژادی در دادگاه های کشوری که سنگ حقوق بشر را به سینه میزند
نیویورک تایمز در گزارشی به بررسی تبعیض نژادی در دادگاه‌های آمریکا پرداخته و می‌نویسد که سیاه‌پوستان در دادگاه‌های آمریکا بیشتر از سفید پوست‌ها متهم شناخته می‌شوند.
پایگاه خبری ریشه

«تیموثی ویلیامز» طی مطلبی در «نیویورک تایمز می‌نویسد: سیاه‌پوستان در دادگاه آمریکا در مقایسه با سفید پوست‌ها بیشتر متهم شناخته می‌شوند.

نیویورک تایمز به رویدادی در شهر سانفراسیسکو اشاره می‌کند که طی آن یک سیاه‌پوست آمریکایی پس از مشاجره لفظی با یک سفید پوست از سوی پلیس بازداشت شده و در نهایت از سوی دادستان کل این شهر ۷ اتهام علیه این فرد سیاه‌پوست اعلام می‌شود، اما پس از بازبینی دوربین‌های مداربسته محل مشاجره، هیئت منصفه این شهروند سیاه‌پوست را از اکثر موارد اتهامی تبرئه می‌کند. وکیل این سیاه‌پوست می‌گوید که اگر یک سفید پوست در چنین موقعیتی قرار می‌گرفت اتهامی علیه وی مطرح نمی‌شد.
بر اساس این گزارش، «جورج کاسون»، دادستان کل ایالت سانفرانسیسکو ضمن اذعان به متهم شدن بی‌تناسب سیاه‌پوستان آفریقایی_آمریکایی این سؤال چالش برانگیز را مطرح می‌کند که تا چه حد «تعصب» بر کار دادستان‌ها تأثیر می‌گذارد.

نیویورک تایمز می‌افزاید: در نتیجه اداره دادستانی سان فرانسیسکو رویکردی را به آزمایش می‌گذارد که دادستان‌ها را از دیدن اطلاعات جمعیت شناسی مظنون را پیش از اتخاذ هرگونه تصمیم منع می‌کند.

این گزارش می‎گوید: اگرچه تاکنون مطالعه آکادمیک مبسوط کمی درباره تبعیض در میان دادستان‌ها انجام شده است، اما گزارش «کارلوس بردخو» در بخش حقوق دانشگاه «لویالو» به این نتیجه رسیده است که احتمال تبرئه شدن متهمان سفید پوست و یا کاهش اتهامات آن‌ها به سطوح پایین‌تر جرایم، ۲۵ درصد بیشتر از افراد سیاه‌پوست با اتهامات مشابه است.
بر اساس گزارش تیموثی ویلیامز، تحقیقات انجام شده به کرّات نشان داده‌اند که افراد سیاه‌پوست به طور بی تناسبی بسیار بیشتر از سفید پوست‌ها دستگیر و مورد بازچویی قرار می‌گیرند.
گزارش منتشر شده از سوی وزارت دادگستری آمریکا در سال ۲۰۱۶ نیز شواهد بسیار معتبری از تعصب نژادی در اقدام پلیس یافته است.

برای مثال اگرچه آفریقایی_آمریکایی تبار‌ها تنها ۶ درصد از جمعیت سانفرانسیسکو را تشکیل می‌دهند ۴۱ درصد افراد بازدشت شده، ۴۳ درصد از افرادی که به زندان معرفی می‌شوند و ۳۸ درصد از پرونده‌های قضایی بین سال‌های ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۴ را این گروه از جمعیت شهر تشکیل داده‌اند.

بر اساس مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۷ انجام شده، در ایالت سانفرانسیسکو پرونده مظنون‌های آفریقایی_آمریکایی شانس کمتری برای تخفیف و یا تبرئه دارند. این افراد با حبس و بازداشت طولانی‌تری مواجه می‌شوند.

اما موضوع تبعیض نژادی علیه سیاه‌پوستان درنظام عدالت کیفری آمریکا تنها محدود به این موضوع نبوده و یکی از موضوعاتی که همواره درباره سیستم عدالت کیفری و دادگاه‌های آمریکا مطرح می‌شود تبعیض‌نژادی نهادینه شده در بخش‌های گوناگون آن است.
گروه‌های اقلیت و به خصوص سیاه‌پوستان آمریکایی همواره عمده قربانیان تبعیض نژادی و تعصب نهادینه در دادگاه‌های آمریکا بوده‌اند و تحقیقات متعدد صورت گرفته در این زمینه نتایج شوک‌برانگیزی را برملا می‌کند.

منبع: خبرگزاری میزان
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.