جمعه, 15 آذر 1398 :: Friday, 6 December 2019
 
کد خبر: 66930

قانون انتخابات یکی از درد‌های قدیمی ماست

قانون انتخابات یکی از درد‌های قدیمی ماست
سخنگوی شورای نگهبان گفت: قانون انتخابات یکی از درد‌های قدیمی ماست و منطبق با نیاز‌های ما نیست، تلاش برای اصلاح آن صورت گرفت.
پایگاه خبری ریشه

عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان در نشست خبری خود با اصحاب رسانه که امروز (شنبه ۲۵ خرداد) برگزار شد، بااشاره به  لایحه اصلاح تعیین تکلیف تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی گفت: این لایحه با قانون فعلی تفاوت چندانی ندارد و نظر هر دلسوزی را به خود جلب می‌کند. فقهای شورای نگهبان معتقد بودند در ماده اول این لایحه مسائل امنیتی حذف شده است، موارد دیگری هم در رابطه با این لایحه به مجلس شورای اسلامی ارسال شده است.

وی در پاسخ  مبنی بر حضور پگاه آهنگرانی در شواری نگهبان، افزود: خانم آهنگرانی به همراه آقای کریمی مستندی را تهیه می‌کنند، مصاحبه های را با افراد مختلفی دارند و درخواست کرده بودند که با من هم مصاحبه ای داشته باشند که من هم قبول کردم و مصاحبه انجام شد.

کدخدایی تصریح کرد: بنده در پایان مصاحبه با توجه به سوالاتی که مطرح کردند به ایشان پیشنهاد دادم که می‌توانند به صورت سمبلیک در انتخابات ناظر باشند، شورای نگهبان چون وظایف خود را بر اساس قانون انجام می‌دهد ، نگرانی از اینگونه مسائل ندارد و هرکسی می‌تواند ناظر باشد.

سخنگوی شورای نگهبان درباره دیدار با چهره‌های سیاسی اظهار کرد:  ضرورتی برای رسانه‌ای کردن همه این دیدار‌ها وجود ندارد.

وی در پاسخ به سوالی درباره قانون انتخابات افزود: قانون انتخابات یکی از درد‌های قدیمی ماست و منطبق با نیاز‌های ما نیست، تلاش برای اصلاح آن صورت گرفت، امیدوارم قانون انتخابات در موقعی اصلاح شود تا نظام انتخاباتی ما از این مشکلات نجات پیدا کند.

کدخدایی با اشاره به اظهارات اخیر رئیس جمهور درباره افرایش اختیاراتش، اظهار کرد: اختیارات همه نهادها در قانون اساسی مطرح شده و اگر همه مسئولان در چارچوب این وظایف تعیین شده اقدام کنند، کشور گلستان می‌شود.

سخنگوی شورای در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه گفته می‌شود که مشارکت کمتری در انتخابات‌های بعدی خواهد بود، اظهار کرد: مردم گوششان به این حرف‌ها بدهکار نیست و این حرف‌ها در حد حدس و گمان سیاسیون است، در زمان انتخابات می‌بینیم که چون مردم به نظام علاقه‌مند هستند مشارکت پرشوری دارند.

وی درباره بررسی لوایح مرتبط با FATF تصریح کرد:  این موضوع از دایره کاری شورای نگهبان خارج شده است و مجمع تشخیص مصلحت نظام باید در این راستا اظهارنظر کند.

کدخدایی با بیان اینکه خیلی مایل نیستم درباره اظهارات محمدرضا خاتمی صحبت کنم گفت: اظهارات وی خیلی هم برای من اهمیت ندارد و در این باره قبلا هم صحبت کردم، ولی اگر مدرکی دارد ارائه دهد.

وی همچنین درباره الکترونیکی شدن انتخابات بیان کرد: ما اعلام آمادگی کردیم و منتظر ارائه نظر دوستان هستیم.

سخنگوی شورای نگهبان درباره شکایت این شورا از محمود صادقی نماینده مردم تهران بیان کرد: ما از وی به دلیل مطلب دروغی که مطرح کرده است به هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان شکایت کردیم و اگر وی نتواند این روند را ثابت کند بدون شک در روند تایید صلاحیت وی تاثیر دارد.

منبع: باشگاه خبرنگاران
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.