•  در زندان‌های آمریکا چه می‌گذرد؟

    در زندان‌های آمریکا چه می‌گذرد؟

    ناآرامی‌ها و درگیری‌ها در آمریکا در پی قتل فجیع یک شهروند سیاه پوست به بالاترین حد خود رسیده به طوریکه تاکنون پلیس آمریکا هزاران نفر را بازداشت کرده است.
پنجشنبه, 15 خرداد 1399 :: Thursday, 4 June 2020
 
کد خبر: 66778

نگاهی به بازداشت نامحدود متهمان در آمریکا

نگاهی به بازداشت نامحدود متهمان در آمریکا
گزارش‌های منتشر شده حاکی از بازداشت نامحدود برخی از زندانیان در زندان‌های آمریکا است و اکنون دیوان عالی این کشور شکایت علیه بازداشت نامحدود زندانیان در زندان گوانتانامو را بدون هیچگونه اتهامی رد کرده است.
پایگاه خبری ریشه

روز دوشنبه دیوان عالی آمریکا چالش مطرح شده علیه بازداشت نامحدود برخی زندانیان در زندان «گوانتانامو» را رد کرد.

برخی از این زندانیان بدون آنکه اتهامی علیه آن‌ها مطرح شود حدود ۲ دهه از بازداشتشان در زندان گوانتانامو می‌گذرد.

«استفان برِیر» از قضات دادگاه عالی آمریکا در این باره می‌گوید: به قضاوت من زمان برای مواجه شدن با سؤالات دشواری که درباره حکم سال ۲۰۰۴ دادگاه عالی گذشته است.

بریر در بیانیه خود با این رأی دیوان عالی آمریکا مخالفت نکرده، اما گفته است که در پرونده‌های آتی باید موضوع به دقت مورد بررسی قرار گیرد.

بر اساس گزارش‌ها طی سال‌های گذشته دیوان عالی آمریکا به طور غالب شکایت‌ها درباره برخی زندانیان در گوانتانامو و حضور نامحدود آن‌ها در این زندان بدون هیچگونه اتهامی را نادیده گرفته است.

بریر در ادامه می‌گوید: با وجودی که هنوز ۴۰ نفر در این زندان (گوانتانامو) وجود دارند، اما هنوز هیچ نشانه‌ای مبنی بر تغییر در وضعیت در آینده نزدیک وجود ندارد و من فکر می‌کنم دادگاه باید درباره این که آیا قانون سال ۲۰۰۱ برای ادامه بازداشت این افراد ادامه پیدا کند یا خیر تصمیم‌گیری کند.

موضوع وضعیت زندانیان و حضور نامحدود آن‌ها تنها به گوانتانامو محدود نشده و گزارش‌های بسیاری درباره وضعیت فاجعه‌بار زندانیان در سراسر آمریکا منتشر شده است.

موضوع تنها به زندانیان مربوط نمی‌شود و بسیاری از مهاجران به آمریکا نیز به طور نامحدود در زندان‌های این کشور بازداشت مش‌شوند؛ موضوعی که حتی ابراز نگرانی برخی مقامات قضایی آمریکا را در پی داشته است.

زندان آمریکا

موضوع دیگری که در این زمینه مطرح می‌شود جان باختن بیش از حد زندانیان در زندان‌های آمریکا است.

بسیاری از فعالان حقوقی اعلام کرده‌اند که این موضوع بیانگر آن است که نظام عدالت کیفری آمریکا نیازمند برخی اصلاحات و به خصوص توقف اقدامات نژادپرستانه از سوی پلیس است.

افزایش شمار جان باختگان در زندان‌های آمریکا در حالی روی می‌دهد که بر اساس آخرین آمار منتشر شده از سوی نهاد‌های قضایی آمریکا جمعیت زندان‌های این کشور طی ۴۰ سال اخیر افزایشی ۵۰۰ درصدی داشته است.

سال ۲۰۱۴ حدود ۵ هزار نفر در زندان‌های آمریکا جان باخته‌اند که این رقم در مقایسه با سال پیش از آن افزایشی ۳ درصدی داشته و بیشترین آمار مرگ و میر زندانیان از زمان آغاز جمع‌آوری اطلاعات در این رابطه از سال ۲۰۰۱ تاکنون به شمار می‌رود.

تحقیقات انجام شده از سوی گاردین در این زمینه از سال ۲۰۱۴ تاکنون نشان می‌دهد در چندین ایالت آمریکا شامل تگزاس و فلوریدا که به ترتیب اولین و سومین ایالت‌های آمریکا از نظر بیشترین تعداد زندان به شمار می‌روند، شمار مرگ‌ومیر زندانیان در بازداشتگاه‌های موقت و زندان‌ها به سطح بی‌سابقه‌ای رسیده است.

 

بر اساس این گزارش در حال حاضر ۲.۳ میلیون نفر در زندان‌های آمریکا زندانی هستند؛ رقمی که به نسبت جمعیت، بسیار فراتر از سایر کشور‌های جهان است.

منبع: خبرگزاری میزان
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.