يكشنبه, 11 خرداد 1399 :: Sunday, 31 May 2020
 
کد خبر: 66718

کیفرخواست نجفی بر اساس قانون صادر شده است

کیفرخواست نجفی بر اساس قانون صادر شده است
یک حقوقدان تاکید کرد: کیفرخواست شهردار اسبق تهران بر اساس قانون صادر شده و طولانی شدن رسیدگی امری خلاف اصل است.  
پایگاه خبری ریشه

کیفرخواست شهردار اسبق تهران بر اساس قانون صادر شده و طولانی شدن رسیدگی امری خلاف اصل است.

دکتر میرحامدخانی با اشاره به تصریح قانون برای رسیدگی سریع به پرونده گفت: در ماده دو و سه قانون آئین دادرسی کیفری، صراحتا به اعمال سرعت در عین دقت در رسیدگی به پرونده تاکید شده است. بر همین اساس، قوه قضائیه در توجه به پرونده آقای نجفی دقیقا به اصل قانون عمل کرده و اتفاقا طولانی شدن رسیدگی، امری خلاف اصل است. مسلما، اعمال سرعت همراه با دقت، مردم را به این امرکه خیلی سریع می‌توانند شاهد اجرای عدالت باشند، امیدوارتر می‌کند.

این استاد دانشگاه افزود: در خصوص پرونده‌های قتل، پیچیدگی موضوعات حقوقی موجب طولانی شدن پرونده می‌شود. بطور مثال عدم وجود دلایل، رسیدگی سریع را به تاخیر می‌اندازد. آقای نجفی، چند ساعت پس از وقوع جرم به ارتکاب قتل اقرار کرده و این اقرار، خود شاه دلیل است، پس دلایل کافی بوده است.

وی با اشاره به تشکیل پرونده شخصیت برای قاتل گفت: دلیل دیگری که در پرونده‌های قتل به آن نیاز داریم، این است که برای فرد پرونده شخصیت تشکیل شود. برای آقای نجفی، در همان ساعات اولیه و توسط پزشکی قانونی، پرونده شخصیت تشکیل و مشخص شد که ایشان در ارتکاب قتل مسلوب الاراده نبوده است.

این جرم شناس تاکید کرد: روزانه یا ماهانه ممکن است قتل‌های زیادی اتفاق بیفتد، اما نوع خاصی از ارتکاب قتل وجود دارد که در نتیجه آن، احساسات مردم بشدت تحریک می‌شود و جامعه خواسته یا ناخواسته تقاضای رسیدگی سریع دارد و بطور مداوم خبر را از طریق دنبال می‌کند. قوه قضاییه دور از مردم نیست و جامعه نیز تشنه رسیدگی سریع‌تر است. به همین دلیل و با رسیدگی سریع قوه قضائیه، کیفرخواست آقای نجفی صادر شده است.

میرحامد خانی ادامه داد: ضمن اینکه باید توجه داشته باشیم صدورکیفرخواست به معنای صدور حکم نیست، بلکه نشان‌دهنده تصمیم دادسرا در خصوص پرونده وتعیین مجرم بودن یا نبودن آقای نجفی است؛ بنابراین جلسه دادگاه با هدف شنیدن دفاعیات وکلای آقای نجفی، خود ایشان و اولیای دم تشکیل خواهد شد و اساسا صدور کیفرخواست مساله نهایی این پرونده نخواهد بود.

منبع: خبرگزاری میزان
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.