يكشنبه, 11 خرداد 1399 :: Sunday, 31 May 2020
 
کد خبر: 66686

رسوایی کانادایی

رسوایی کانادایی
افشای نسل کشی زنان سرخپوست در کانادا به رسوایی بزرگ در این کشور دامن زد.
پایگاه خبری ریشه

کانادا، کشوری در شمال قاره آمریکای شمالی که از ده استان و سه قلمرو تشکیل شده‌؛حکومت کانادا یک دموکراسی پارلمانی فدرال و یک پادشاهی مشروطه است که در حال حاضر ملکه الیزابت رئیس کشور است. جمعیت این کشور بیش از سی و پنج میلیون و پنجاه و شش هزار نفر می‌باشد.

بر پایه آمار رسمی ارائه شده از سوی مرکز آمار کانادا در سال ۲۰۱۱ بیش از یک میلیون مسلمان از قومیت‌های گوناگون که عمدتاً مهاجرند، در کانادا زندگی می‌کنند. محل اقامت مسلمانان این کشور به ترتیب تراکم جمعیت آنان، عبارت است از شهرهای تورنتو، مونترآل، ونکوور، اتاوا، وندزور و برخی شهرهای دیگر مانند هالی‌فکس، کیچنر، واترلو، ادمنتون و وینی‌پگ. مجموع مراکز اسلامی و مساجد موجود در کانادا بالغ بر سیصد و شصت مسجد و سازمان اسلامی است.

طبق آثار به‌دست‌آمده از زندگی نخستین بومیان کانادایی و نیز بررسی‌های باستان‌شناسی سابقه زندگی بومیان به دو میلیون شش هزار و پانصد سال پیش و در جنوبی‌ترین بخش به نه هزار پانصد سال پیش برمی‌گردد.

چند روزی است خبری مبنی بر نسل کشی بومیان کانادا در رسانه ها بازتاب چشمگیری داشته این گزارش که به تلویزیون "سی‌بی‌سی" کانادا درز کرده بود حاکی از سندی 1200صفحه ای می باشد که مربوط به استعمار ریشه‌دار و اهمال و غفلت دولت کانادا است؛ که عامل خشونت شدید تحمیل شده بر زنان بومی کانادا میباشد.

اصطلاح "genocide" (نسل كشی) تا پیش از سال ١٩٤٤ وجود نداشت. این اصطلاح بسیار خاص به جنایات خشونت باری اطلاق می گردد که علیه یک گروه به قصد نابودی آن صورت می گیرد.

نسل كشی یعنی هر یك از اعمال زیر كه با هدف نابود كردن بخش یا تمامیت یك ملت، قوم، گروه نژادی یا مذهبی انجام گیرد:
(الف) كشتن اعضای گروه؛ (ب) وارد کردن صدمات جسمی یا روحی شدید به اعضای گروه؛ (پ) تحمیل تعمدی نوعی از شرایط خاص زندگی بر یک گروه با هدف نابودی فیزیکی بخش یا تمامیت گروه (ت) تحمیل اقداماتی جهت جلوگیری از زاد و ولد در گروه؛ (ث) انتقال اجباری كودكان گروه به گروهی دیگر.

نسل کشی کانادا
کمیته تحقیق و تفحص در کانادا فاش کرد، در فاصله سالهای 1980 تا 2017 هزار و هفده زن و دختر سرخپوست کانادایی در این کشور به قتل رسیده اند.این در حالی است که برخی فعالان شمار قربانیان را خیلی بیشتر از این تعداد عنوان می کنند.

گزارشی که با تاخیر فراوان یعنی  پس از 40 سال منتشر شده، دولت کانادا را مجبور کرد تا تعداد زیادی از کارکنان دولتی خود را اخراج کند.

جاستین ترودو نخست وزیر کانادا، در سخنانی ضمن ابراز تاسف از این فاجعه گسترده، تاکید کرد: "چنین جنایتهایی، کاملا غیرقابل قبول است و باید پایان یابد.

مریون بولر سرپرست این تحقیقات در بیانیه ای گفت: "علیرغم شرایط و گذشته متفاوت، همه ناپدیدشدگان و مقتولان دارای این وجه اشتراک هستند که از نظر اقتصادی، اجتماعی و سیاسی به حاشیه رانده شده اند و در معرض نژادپرستی و زن ستیزی نهادینه در بافت جامعه کانادا هستند."

عمده نسل کشی ها در سال های گذشته متوجه قوم اینوئیت بوده است. این قوم که در آمریکا و رسانه های مختلف با عنوان اسکیمو ها شناخته می شوند که البته توسط مردان این قوم یک لقب تحقیرآمیز به شمار می رود؛  در شمالی‌ترین نقطه کانادا سکونت دارند.

در سرشماری سال 2006 کانادا، جمعیت اینوئیت ها بیش از 50 هزار نفر ذکر شده است؛در واقع جمعیت آن ها چندان زیاد نیست اما همواره مورد تهاجم نژاد پرستان بوده اند و حتی زبان آنان یعنی اینوکتیتوت نیز در معرض انقراض قرار دارد. آن ها از نظر ظاهری تناسب چندانی با کانادایی هایی با نژاد آنگلوساکسون ندارند و به راحتی قابل تمیز دادن نسبت به سایر کانادایی های اروپایی هستند؛ شاید به همین خاطر اینوئیت بیشتر قربانیان را در فاجعه کانادا دارند.

زندگی مملو از ترس و وحشت خانواده های بومی خصوصا زنان و دختران، نرخ فزاینده جرم، فقر و اعتیاد در این قشر از جامعه، تداوم خشونت سیستماتیک علیه زنان بومی، به حاشیه راندن سیستماتیک این اقلیت در حوزه های اقتصادی، اجتماعی، سیاسی، تداوم نژاد پرستی، تبعیض و تنفرپراکنی بر علیه بومیان و نهایتاً اعمال طیف گسترده‌ای از تلاش های مهندسی شده از سوی دولت کانادا برای قطع کامل ارتباط افراد بومی با فرهنگ و سنن خود به کرات در این گزارش مورد توجه و استناد قرار گرفته است.

وقوع چنین فجایعی در کشورهایی که خود را مهد تمدن و پیشرفت می دانند و دیگر کشور ها را به نقض حقوق بشر و تخطی از قوانین انسانی متهم می کنند، نشان از پوچی ادعاهای آنان دارد. حال آنکه نسل کشی و برده داری و... میان غربی ها و پیروان مکتب آنان چه در گذشته و چه در عصر حاضر موضوعی قابل کتمان نیست؛ چه میان مار باشد و چه در قلب آمریکا و میان سیاه پوستان!

انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.