يكشنبه, 11 خرداد 1399 :: Sunday, 31 May 2020
 
کد خبر: 66584

ارتش‌های عربی و سرکوب اعتراضات

ارتش‌های عربی و سرکوب اعتراضات
حکومت‌های بحرین، مصر و سودان از دیدن هزاران تظاهرات کننده در میادین اصلی کشورهایشان و سردادن شعار آزادی و دموکراسی و اندگی با کرامت به دور از دیکتاتوری و سرکوب خوششان نیامده است.
پایگاه خبری ریشه

با وجود اینکه این تظاهرات کنندگان از زمان روشن شدن شراره انقلاب های سال های اخیر خود از هیچ زور و قدرتی علیه حکومت استفاده نکرده و شعارهای مسالمت آمیز  سرداده اند، اما این حکومت ها علیه آنها از زور استفاده کرده و تحصن های آنها را با زور متفرق کرده و صدها نفر از آنها را به قتل رسانده اند.

متفرق کردن تحصن میدان اللؤلؤة بحرین

متفرق کردن تحصن میدان اللؤلؤة شهر منامه پایتخت بحرین اولین ظهور خودکامگی عربی علیه تظاهرات کنندگان مسالمت جویی بود که خواهان آزادی بودند، زیرا مسئولان بحرینی با زور تحصن آنها در 16 فوریه سال 2011 میلادی را متفرق کردند.

بر اساس بیانیه های رسمی منتشر شده در آن زمان، مسئولان بحرینی در روند متفرق کردن تحصن دستکم چهار نفر را به قتل رسانده و بیش از 200 نفر دیگر از تظاهرات کنندگان را زخمی کردند.

تحصن میدان اللؤلؤة در 14 فوریه برگزار شد و بارزترین خواسته آن، اصلاحات سیاسی در بحرین بود.

عربستان و امارات با خودروهای زرهی و نفربرهای خود با هزار نظامی سعودی و 500 نظامی اماراتی در متفرق کردن اعتراضات و تحصن شهر منامه شرکت کردند.

متفرق کردن تحصن میدان رابعه العدویه مصر

متفرق کردن تحصن میدان رابعه العدویه در شهر قاهره پایتخت مصر در اوت 2013 میلادی تا حد زیادی نظیر آن چیزی بود که اخیرا برای تحصن کنندگان در شهر خارطوم پایتخت سودان روی داد زیرا از همان روش های سرکوب و قتل و آتش زدن چادرهای تحصن کنندگان استفاده شد.

تحصن 28 روز ادامه یافت تا اینکه حکومت مصر با زور آن را متفرق کرد. براساس اعلام نهادهای حقوق بشری، این اقدام شمار زیادی کشته وزخمی برجای گذاشت.

تحصن در مقابل ساختمان فرماندهی کل در خارطوم

ارتش سودان بهتر از همقطاران عربش نبود، زیرا به غیرنظامیان خواهان روی کار آمدن حکومتی مدنی اجازه نداد که به تحصن خود در مقابل مقر فرماندهی کل در شهر خارطوم ادامه دهند و این تحصن را با زور متفرق کرد و دهها نفر از آنها را به قتل رساند.

ارتش سودان روی دوشنبه سوم ماه مه جاری به محل تحصن در مرکز خارطوم حمله و تحصن کنندگان را به زور متفرق کرد که به گفته اپوزیسیون، بیش از یکصد کشته و زخمی برجای گذاشت.

سازمان دیده بان حقوق بشر این رویداد را در سطحی جنایت علیه بشریت توصیف کرد.

 

منبع : الخلیج آنلاین‌

انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.