چهارشنبه, 14 خرداد 1399 :: Wednesday, 3 June 2020
 
کد خبر: 66573

سیر تا پیاز افزایش حقوق در سال 98

سیر تا پیاز افزایش حقوق در سال 98
در حالی که مجلس سال گذشته دولت را موظف به  افزایش حقوق با مدلی مشخص کرده است اما پاستور نشینان پس از 3 ماه از گذشت سال جدید، از اجرای کامل قانون طفره می روند.
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ریشه

اواخر سال گذشته، بحث افزایش حقوق کارمندان دولت، بازنشستگان و کارگران داغ شد. در مصوبات مجلس در نهایت پس از چندین جلسه، به مدلی رسیدند که طبق آن دولت برای هر کارمند خود 400 هزار تومان و همینطور  علاوه بر آن، تا 10 درصد نیز بصورت پلکانی افزایش حقوق در نظر بگیرد. بر اساس این روش، عدالت در پرداخت حقوق ها افزایش می یافت و فاصله نجومی که گاه میان پرداختی های مختلف شاهد بودیم کمرنگ تر می شد.

مصوبه مجلس با تایید شورای نگهبان به دولت ابلاغ شد اما خیلی زود نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه امکان اجرای آن را رد کرد و دولت در نامه ای به رئیس مجلس از عدم امکان اجرای افزایش حقوق های 400 هزار تومانی خبر داد. هرچند پس از حواشی مختلفی، عقب نشینی دولت از این موضوع موجب شد که حداقل در ظاهر آن ها وارد فاز اجرای افزایش حقوق مصوبه مجلس شوند.

محمدباقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه در برنامه گفتگوی ویژه خبری در تاریخ ۱۳ اسفندماه با تاکید بر اینکه ۳۲ هزار میلیارد تومان اعتبار برای افزایش حقوق‌های سال ۹۸ در نظر گرفته شده است، گفته بود: اگر قرار بود همه افراد حقوق بگیر بالای دو میلیون تومان، ۱۰ درصد افزایش حقوق داشته باشند، مبلغ ۸,۰۰۰ میلیارد تومان کم می‌آوردیم. مجلس هم اصرار دارد که تنها همین پول را می‌توانیم توزیع کنیم که با این میزان بودجه تنها می‌توان علاوه بر ۴۰۰ هزار تومان، ۵ درصد حقوق این افراد را اضافه کرد.

اما در حالی که به پایان ماه سوم سال نزدیک می شویم، هنوز هم بسیاری از دستگاه های دولتی زیربار افزایش حقوق نرفته اند! در واقع نه تنها مصوبه مجلس را اجرایی نکرده اند بلکه هیچ گونه تغییری در میزان پرداختی به نیروهای تحت قرارداد خود نسبت به سال گذشته در نظر نگرفته اند. با توجه به تورم افسارگسیخته و چندین برابری نرخ اقلام مخلتف در بازار داخلی، این موضوع موجب افزایش شکاف طبقاتی میان اقشار مختلف می شود.

بر این اساس اگر افزایش حقوق بر اساس سیاست مجلس اجرایی شود، کارمندان دولت با احتساب نرخ مالیات در مقایسه با سال گذشته بین ۱۱.۴ تا ۴۲ درصد افزایش حقوق خواهند داشت.

عملکرد دولت در این زمینه، موجب اعتراض بسیاری از نمایندگان مجلس شده و البته هنوز در عمل این اعتراضات به جایی نرسیده است!

امیر خجسته در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی با انتقاد ازعدم اجرای مصوبه افزایش حقوق کارکنان دولت اظهار داشت: متاسفانه این مصوبه با گذشت دو ماه از سال عملیاتی نشده است. در شرایطی که بسیاری از کالاها افزایش قیمت داشته اند و قیمت کاغذ ۳۰۰ تا ۴۰۰ درصد افزایش یافته است، چرا حقوق کارکنان دولت متناسب با تورم افزایش نیافته است؟

نماینده مردم همدان در مجلس تصریح کرد: لازم است هیئت رئیسه مجلس بحث حقوق کارکنان دولت را هر چه سریعتر تعیین تکلیف کند تا دولت ملزم به اجرای آن شود.

همچنین حاجی بابایی نماینده مردم همدان نیز بارها در مصاحبه ها و گفتگوهای مختلف و در صحن علنی مجلس اعتراض خود را نسبت به عدم اجرای قانون از سوی دولت بیان کرد.

محمدرضا صباغیان نماینده مردم مهریز و بافق در مجلس در تذکری به دولت در خصوص بحث افزایش حقوق‌ها، اظهار داشت: دولت قانون مصوبه مجلس را در خصوص افزایش ۴۰۰ تومانی حقوق‌ها به همراه ۱۰ درصد اجرا نکرده است و باعث شده چندین میلیون کارمند و کارگر نسبت به مجلس بدبین شوند لذا از هیئت رئیسه مجلس خواهش می‌شود در قبال این تخلف دولت اعلام موضع کند.

این در حالی است که بیش از یک ماه پیش، محمدباقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه بخشنامه ای را به ادارات دولتی ارسال کرد. در این بخشنامه آمده است: «با وجود همه محدودیت‌های مالی در ماه نخست سال، تمهیدات لازم برای پرداخت ۴۰۰ هزار تومان مورد اشاره در قانون بودجه به صورت علی‌الحساب بابت افزایش حقوق فروردین ماه به کارکنان دولت برای شاغلان و بازنشستگان تخصیص اعتبار و به خزانه‌داری کل کشور اعلام شده است.

حسب اطلاع متأسفانه برخی از دستگاه‌های مشمول نسبت به پرداخت افزایش تاکنون اقدام نکردند. در این حالت ضمن اعلام غیر موجه و غیر مسئولانه بودن این تأخیر لازم است تمامی دستگاه‌های اجرایی تا پایان هفته جاری نسبت به پرداخت مبلغ ۴۰۰ هزار تومان علی‌الحساب به افراد ذینفع اقدام و در اولین فرصت نسبت به صدور احکام کارگزینی اقدامات لازم را انجام دهند.»

هیچ گاه تا این میزان اختلاف میان دولت و مجلس بر سر افزایش حقوق ها شاهد نبوده ایم، در حالی که بهارستان نشینان نیز طی هفته های اخیر جلساتی را با برخی دستگاه های مسئول و نظارتی برگزار کرده اند اما به نظر نمی رسد به همین زودی توافق میان دولت و مجلس حاصل شود. از طرفی با ورود به تابستان عملا 3 ماه سخت دیگر بر مردم گذشته و هیچ افزایش حقوقی در فیش های آن ها اعمال نشده است تا ذره ای از فشارهای اقتصادی موجود از دوششان برداشته شود. نه مجلس و نه دولت به نظر عزم جدی در زمینه حل این مشکل ندارند و همچنان مردم باید چشم انتظار حل اختلاف پاستور و بهارستان باشند.

 

انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.