پنجشنبه, 9 بهمن 1399 :: Thursday, 28 January 2021
 
کد خبر: 66433

نسل کشی زنان و دختران بومی در کانادا

نسل کشی زنان و دختران بومی در کانادا
تحقیقات انجام شده در مورد قتل یا ناپدید شدن زنان و دختران بومی در کانادا، این پدیده را بازتابی از ویژگی‌های استعماری و جنسیت زده ریشه دار جامعه کانادایی می‌داند.
پایگاه خبری ریشه
براساس تحقیقات رسمی، تراژدی قتل و مفقود شدن زنان و دختران در کانادا نسل کشی است که ریشه در استعمار دارد.
به گزارش ایندیپندنت، گزارش منتشر شده از یک تحقیق و بررسی دولتی در تلویزیون «سی‌بی‌سی» کانادا فاش کرد که هزاران زن و دختر بومی در کانادا در حدود نیم قرن گذشته کشته یا ناپدید شده‎اند که این امر نسل کشی محسوب می‌شود.
در این گزارش ۱۲۰۰ صفحه‌ای که قرار است منتشر شود، آمده است زنان بومی به شکل روزافزونی با خشونت بی تناسب ناشی از اقدامات نادرست یا ناکارآیی دولت روبرو هستند که ریشه در استعمار و ایدئولوژی‌های استعماری دارد.
این گزارش نتیجه ۲ سال و نیم کار گروه تحقیقات ملی در مورد زنان و دختران بومی کشته و گمشده به دستور «جاستین ترودو» نخست وزیر کانادا است.
زنان کانادا

 

براساس آمارها، از دهه ۱۹۷۰ تاکنون ۴ هزار نفر از زنان و دختران بومی در کانادا ناپدید یا کشته شده‎اند. این در حالی است که گزارش مذکور با غیر واقعی دانستن آمار‌های پیشین اعلام می‌کند که حدود ۱۲۰۰ زن بومی در کانادا از سال ۱۹۸۰ تاکنون کشته یا مفقود شدند.
تحقیقات تاکید دارد با وجود مبهم بودن علل خشونت، قتل و ناپدید شدن زنان و دختران بومی، تاثیرات ویرانگر استعمار، نژادپرستی و جنسیت زدگی به عنوان ویژگی‌های جامعه کانادایی به رغم مخالفت بسیاری از کانادایی‌ها با این واقعیت، در این پرونده‌ها آشکار است.
یک سازمان فعال در این زمینه آمار ۵۸۲ زن و دختر بومی کشته یا ناپدید شده در بیش از ۲۰ سال گذشته را تایید کرد. قتل دختر ۱۵ ساله بومی در تابستان ۲۰۱۴ به انگیزه تازه‌ای برای انجام تحقیقات ملی در این مورد تبدیل شد.
 
جمعیت بومیان کانادا، یک میلیون شصت هزار نفر برآورد شده است
چندین دهه است که گروه‌های حقوق بشری به پرونده‌های زنان و دخترانی اشاره می‌کنند که ناپدید یا کشته می‌شوند.
 
براساس مطالعه‌ای که موسسه ملی عدالت انجام داد ۸۴ درصد زنان بومی آمریکا و آلاسکا در طول زندگی خود خشونت را تجربه کرده‎اند و بیش از نیمی از آن‌ها تجربه خشونت از سوی همسر را داشته‎اند.
یکی از بدترین قاتل‌های سریالی در سال ۲۰۰۷ اعتراف کرده بود که ۴۹ زن را در مزرعه خود در نزدیکی «ونکوور» به قتل رسانده است.
بنابر گزارش‎ها گفته می‎شود که پلیس کانادا گزارش ناپدید شدن زنان را جدی پیگیری نمی‌کند؛ چرا که بسیاری از آنان زنان و دختران بومی یا کارگران جنسی هستند. عملکرد پلیس در مورد هزاران گزارش مرگ یا مفقودی زنان و دختران همواره مورد انتقاد بوده است.
سی‌بی‌سی پایگاه اطلاعاتی را ایجاد کرده که در آن ۳۰۸ مورد قتل یا مفقودی زنان را فهرست کرده است. ۶۶ مورد از این گزارش‌ها مربوط به سال ۲۰۱۹ است.
 

 

منبع: خبرگزاری میزان
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.