سه شنبه, 26 شهريور 1398 :: Tuesday, 17 September 2019
 
کد خبر: 66366

مسکن درسال 98؛ راکد و نزولی

مسکن درسال 98؛ راکد و نزولی
هر ساله با گرمتر شدن هوا و تعطیلی مدارس، فصل جابجایی برای مستاجرین و خانه دار ها فرا می رسد. تابستان را فصل نقل و انتقال مسکن می دانند و در این فصل است که معاملات به اوج خود می رسد. برخی کارشناسان معتقند که با پایان تعطیلات میانه خردادماه، بازار مسکن در سال 98 به ثبات قیمتی و آرامش خواهد رسید و البته این آرامش با یک رکود بزرگ مواجه خواهد بود.
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ریشه

با پایان یافتن هیجانات در بازار ارز و البته نزولی شدن قیمت ها در این حوزه، مسکن نیز کم کم قیمت اصلی خود را نشان می هد. کارشناسان می گویند با وجود کاهش بسیار زیاد قدرت خرید از سوی تقاضاکنندگان مسکن، در صورت عدم وجود شوک ارزی، نباید انتظار افزایش قیمت مسکن را طی ماه های اتی داشته باشیم. البته در مناطق شمالی شهر تهران و مناطقی خاص به‌خاطر محدودیت‌های طبیعی منطقه، نوسان مثبت قیمت‌ها ممکن است با شیب قابل ملاحظه باشد؛ اما این موضوع شکل عمومی در بازار مسکن ندارد.

آمار ها نشان می دهند که قیمت مسکن طی یک سال اخیر بیش از 110 درصد رشد را تجربه کرده و البته معاملات در این بازار به شدت کاهش یافته است. تابستان 97 شروع کاهش حجم معاملات بود و در دی ماه شاهد کاهش 64درصدی که یک رکورد به حساب می آید، بودیم. نشانه های کاهش قیمت و رکود در این بازار می تواند بسیاری از سرمایه های مردم را به بازارهای دیگر سرازیر کند.

مسکن خانه

سیدحسین افضلی عضو کمیسیون عمران مجلس می گوید: در یک سال اخیر با کاهش ارزش پول ملی، مردم برای حفظ سرمایه خود اقدام به سرمایه گذاری در بخش مسکن کردند و این مسئله در افزایش قیمت ها و بروز تلاطم در بازار مسکن تأثیرگذار بود، حال همان سرمایه ها برای کسب سود بیشتر به بخش هایی مانند حوزه کشاورزی هدایت شده اند.

وی معتقد است که بخاطر بارش های اخیر و وضعیت نسبتا مناسب آبی، حوزه کشاورزی از ظرفیت مناسبی برای سرمایه گذاری برخوردار می باشد و پتانسیل جذب سرمایه های سرگردان را دارد.

مشکلات خانه در تهران و شهرستان ها گریبان بسیاری از مردم را گرفته است، کاهش قدرت خرید و افزایش بی دلیل و گاه بدون توجیه خاص و تعیین قیمت مسکن در بنگاه ها بر اساس میزان درخواست ها یا تشخیص دلالان از عواملی هستند که مسکن که یک کالای مصرفی است را به بازاری برای سرمایه گذاری و البته غیرمولد تبدیل کرده و همین موضوع باعث شده تا بسیاری از دلالان و سودجویان سرمایه های خود را برای خرید و فروش خانه هزینه کنند  و به آشوب قیمتی دامن بزنند.

 

مسکن

 سید احسن علوی نایب رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی گفت: ۳ میلیون و ۴۰۰ هزار واحد خالی در کشور داریم که باید برنامه خاصی برای این واحدها اندیشیده شود یا باید به فروش برسند و یا اینکه طرح مالیات بر عایدی مسکن را تصویب کنیم.

وی عنوان کرد: اگر بتوانیم طرح مالیات بر عایدی مسکن را تصویب کنیم که بر اساس آن هر فردی که بیش از دو خانه داشته باشد باید مالیات آن را به صورت پلکانی پرداخت کند موثرتر است، زیرا سرمایه به بازار مسکن که بازاری غیرمولد است وارد نمی‌شود.

به اعتقاد قریب به اتفاق کارشناسان و فعالان حوزه مسکن، در تابستان 98 با وجود افزایش احتمالی تقاضا نباید شاهد جهش قیمتی خاصی باشیم، از طرفی احتمال این نیز وجود داد تا مجلس و دولت با استفاده از اهرم های فشار مختلف، صاحبان خانه های خالی از سکنه را مجبور به اجاره یا فروش آن کنند تا کمک مهمی به تنظیم بازار و تعادل عرضه و تقاضا باشد.

 

 

انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.