چهارشنبه, 14 خرداد 1399 :: Wednesday, 3 June 2020
 
کد خبر: 66266

همه برای فلسطین

همه برای فلسطین
مراسم راهپیمایی روز قدس هرساله در جمعه آخر ماه رمضان با اتحاد و همبستگی آحاد مردم برای دفاع از انسانیت در برابر ظلم و استکبار جهانی برگزار می‌شود.
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ریشه

بیت‌المقدس نخستین قبله مسلمانان جهان و سومین شهر مقدس برای مسلمانان پس از مکه و مدینه است. وطن و کاشانه‌ی مردم مظلوم فلسطین که به صورت غیرقانونی و با زور و  تجاوز تحت تصرف رژیم اشغالگر و کودک‌کش قدس افتاده است.مسئله قدس مهم ترین مسئله جهان اسلام بالاخص برای ایرانیان است که ید طولایی در دفاع از مظلوم و مبارزه با ظلم دارند چه در قرون گذشته  و چه در نظام مقدس جمهوری اسلامی. دفاع از انسانیت و حق مسئله ای نیست که موضع ما در آن بر کسی پوشیده باشد.

 معمار کبیر انقلاب، حضرت امام خمینی (ره) در رمضان سال ۱۳۵۸ شمسی این روز را به‌طور رسمی برای حمایت از مردم ستم دیده فلسطین دانستند و از مسلمانان جهان خواستند که برعلیه رژیم غاصب صهیونیستی و برچیده شدن ظلم به هم بپیوندند. نامگذاری آخرین جمعه ماه رمضان به‌عنوان روز قدس، با حمایت بسیاری از روشنفکران و هنرمندان مواجه شد و امروزه علاوه بر ایران، در کشورهای مختلفی از جهان، راهپیمایی و مراسم روز قدس برگزار می‌شود که بنابر گزارش منابع خبری، این تعداد به ۸۰ کشور در قاره‌های مختلف جهان می‌رسد.

امام خمینی (ره) فرمودند: روز قدس روزی است که باید به ابرقدرت‌ها فهماند که دیگر آن‌ها نمی‌توانند در ممالک اسلامی پیشروی کنند. من روز قدس را روز اسلام و روز رسول اکرم می‌دانم، و روزی است که باید ما تمام قوای خودمان را مجهز کنیم.

اهمیت روز قدس به‌ قدری است که برخی مراجع مانند آیت‌الله مکارم شیرازی، شرکت در راهپیمایی روز قدس را یک واجب شرعی می‌دانند و معتقدند روز قدس باید به یک اعتراض قوی، همگانی و یکپارچه علیه غاصبان و اشغالگران تبدیل شود.

اما امسال با توجه به افزایش فشار به جبهه مقاومت و تلاش آمریکا برای حذف مسئله فلسطین حضور ما در صف دفاع از مظلوم باید پررنگ‌تر و باشکوه‌تر از سال‌های گذشته باشد و این وظیفه هر انسان آزاده فارغ از نژاد و زبان حتی مذهب است.

رسول خدا صلی الله علیه وآله می‌فرمایند:«لن تقدس امة لایؤخذ للضعیف فیها حقه من القوی غیر متتعتع » (1)امتی که حق ضعیفان را از زورمندان باصراحت و بدون خوف و ترس نگیرد، هرگزپاک نمی شود و روی سعادت را نمی بیند.

ما می‌آییم تا از مردم مظلوم فلسطین، زنان بی‌دفاعی که علی‌رغم تمام شکنجه‌های روحی و جسمی و غارت و تجاوز باید شاهد گرسنگی، آوارگی و مرگ فرزندشان در آغوششان باشند؛ دفاع کنیم از سربازانی که سال‌هاست لباس رزمشان را از تن بیرون نیاورده‌اند؛ از دستان کوچکی که برای دفاع از آینده نامعلومش به ظلم شیاطین سنگ پرتاب می‌کند.

فلسطین

رهبر انقلاب اسلامی،در دیدار جمعی از استادان و اعضای هیئت‌های علمی دانشگاهها، روز قدس امسال را از هر سال دیگر مهمتر دانستند و گفتند: دلیل این اهمیت مضاعف، اقدامات خیانت‌بار امریکا و دنباله های آن در منطقه، برای جا انداختن معامله قرن است.

ایشان تأکید کردند: دفاع از فلسطین یک مسئله صرفاً اسلامی نیست بلکه وجدانی و انسانی هم است و البته برای مسلمانان وجه شرعی و دینی هم دارد.

 

فلسطین
روز قدس

جمعه این هفته نیز مردم ولایتمدار ایران اسلامی، پر شور تر از هر سال در راهپیمایی بزرگ روز قدس شرکت خواهند کرد، مسیرهای راهپیمایی روز قدس به شریح زیر است:

مسیر شماره یک: مسجد امام حسین_ میدان امام حسین، خیابان انقلاب، دانشگاه تهران

مسیر شماره ۲: خیابان ابوذر، میدان ابوذر، خیابان شهید برادران حسنی، خیابان قزوین، میدان کارگر دانشگاه تهران

مسیر شماره ۳: مسیجد دارالسلام، میدان منیریه، خیابان ولیعصر، خیابان انقلاب،   دانشگاه تهران

مسیر شماره ۴: مسجد امام زمان، خیابان آزادی، تقاطع خیابان بهبودی، میدان انقلاب دانشگاه تهران

مسیر شماره ۵: مسجد حضرت ابوالفضل، میدان توحید، خیابان توحید، خیابان آزادی، میدان انقلاب دانشگاه تهران

مسیر شماره ۶: مسجد حضرت مهدی، خیابان ستارخان، میدان توحید، خیابان توحید، خیابان آزادی، میدان انقلاب دانشگاه تهران

مسیر شماره ۷: مسجد الجواد، میدان هفتم تیر، خیابان کریم‌خان، میدان ولیعصر، بلوار کشاورز دانشگاه تهران

مسیر شماره ۸: مسجد امام جعفر صادق، فلکه اول صادقیه، خیابان ستارخانه، خیابان توحید، خیابان آزادی، میدان انقلاب، دانشگاه تهران

مسیر شماره ۹: مسجد حضرت امین خیابان کارگر شمالی میدان انقلاب دانشگاه تهران

مسیر شماره ۱۰: مسجد جامع رسول اکرم، تهرانسر، بلوار شاهد، بلوار تهران‌سر میدان کمال‌الملک بزگراه شهید لشکری خیابان آزادی خیابان انقلاب دانشگاه تهران

 

(1)هج البلاغه /نامه 53

انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.