شنبه, 30 شهريور 1398 :: Saturday, 21 September 2019
 
کد خبر: 65952

اهمیت خواندن دعای روز شانزدهم ماه مبارک رمضان

اهمیت خواندن دعای روز شانزدهم ماه مبارک رمضان
کارشناس علوم قرآنی گفت: یکی از مهم‌ترین دلایلی که خداوند روزه گرفتن را در ماه مبارک رمضان واجب کرده، این است که روزه نیمی از صبر است به همین دلیل مؤمن با آمدن ماه مبارک رمضان خوش می‌شود و با روزه گرفتن، صبور بودن در مسیر زندگی را تمرین می‌کند.
پایگاه خبری ریشه

سلمان محمدی کارشناس مذهبی درباره اهمیت افطار در ماه مبارک رمضان گفت: در بیشتر روایت‌ها همواره بر ثواب افطاری دادن به روزه‌داران تأکید شده است، اما نباید از ثواب سحری خوردن در سحر‌های ماه مبارک رمضان غافل شد.

این کارشناس مذهبی تصریح کرد: همچنین بر اساس آنچه که در منابع تاریخی بر آن تأکید شده، کسی که روزه‌اش را در یک روز از ماه مبارک رمضان بدون داشتن رخصت و یا بیماری بخورد، اگر تمام عمر خود را روزه قضا بگیرد که آن را جبران کند، نمی‌تواند.

وی در ادامه به صحبت‌های خود اظهار کرد: یکی از مهم‌ترین دلایلی که خداوند روزه گرفتن را در ماه مبارک رمضان واجب کرده، این است که روزه نیمی از صبر است به همین دلیل مؤمن با آمدن ماه مبارک رمضان خوش می‌شود و با روزه گرفتن، صبور بودن در مسیر زندگی را تمرین می‌کند.

محمدی یادآور شد: همچنین بر اساس نقل مشهور در روایات، خداوند کسی را که به‌خاطر او یک روز روزه می‌گیرد، به اندازه ۷۰ سال از آتش دوزخ دور می‌کند. همچنین حضرت محمد (ص) فرموده‌اند: در‌های آسمان در اولین شب ماه رمضان گشوده می‌شود و تا آخرین شب بسته نمی‌شود.

وی افزود: سفارش و روایات در خصوص تلاوت قرآن کریم در ماه مبارک رمضان بسیار زیاد است به‌گونه‌ای که امام رضا (ع) می‌فرمایند: «کسی که در ماه رمضان آیه‌ای از قرآن را بخواند مانند کسی است که در دیگر ماه‌ها تمام قرآن را خوانده باشد.»

این کارشناس مذهبی توضیح داد: خواندن دعای شانزدهمین روز از ماه مبارک رمضان در این روز ثواب بسیاری دارد: «اللهمّ وَفّقْنی فیهِ لِموافَقَةِ الأبْرارِ وجَنّبْنی فیهِ مُرافَقَةِ الأشْرارِ وأوِنی فیهِ بِرَحْمَتِکَ الى دارِ القَرارِبالهِیّتَکِ یا إلَهَ العالَمین»، خدایا توفیقم ده در آن به سازش کردن نیکان ودورم دار در آن از رفاقت بدان وجایم ده در آن با مهرت به سوى خانه آرامش به خدایى خودت اى معبـود جهانیان. "

وی خاطرنشان کرد: خواندن نمازی ۱۲ رکعتی که در هر رکعت سوره حمد و دوازده مرتبه سوره تکاثر خوانده شود از ثواب بسیاری برخوردار است.

منبع: خبرگزاری میزان
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.