شنبه, 30 شهريور 1398 :: Saturday, 21 September 2019
 
کد خبر: 65862

سهمیه سیل برای کنکوری‌ها!

سهمیه سیل برای کنکوری‌ها!
در حالی که بسیاری از داوطلبان مناطق سیل زده امید به تعویق کنکور داشتند، با مخالفت مجلس و سازمان سنجش کنکور سراسری در تاریخ قبلی برگزار می شود.
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ریشه

پس از سیل های اخیر، بسیاری از مدارس در شهر های سیل زده تخریب شد و دانش آموزان زیادی خانه و کاشانه خود را از دست دادند. بسیاری از مردم به شهر های دیگر رفتند تا اوضاع برای بازگشت شان فراهم گردد. برخی دیگر به حاشیه های شهرشان گریختند و منتظر پایین آمدن سطح آب و بازگشت به خانه شان ماندند. هرچند دیگر شاید نه خانه ای مانده باشد و نه حتی وسیله زندگی.

کمپین های زیادی در جهت کمک به داوطلبان سیل زده از سوی سازمان سنجش و عوامل برگزاری کنکور رقم خورد که در آن تعویق کنکور های سراسری و ارشد مهم ترین خواسته بود.

سیل

در همین برهه، برخی از مسئولین برای رفاه حال دانش آموزان مناطق سیل زده اظهاراتی احساساتی، شتابزده و کارشناسی نشده را به زبان آوردند که بسیاری از مردم را به چیزی امیدوار کرد که اساسا امکان برآورده سازی اش وجود ندارد.

حسین توکلی مشاور عالی سازمان سنجش، 18 فروردین ماه در گفتگوی صریحا اعلام کرد که این سازمان با برگزاری کنکور در تاریخی به جز تاریخ های اعلامی و تعویق آن کاملا مخالف است.

ساز ناکوک سنجشی ها و مخالفت آن ها مهم ترین عامل برای جلوگیری از تغییر تاریخ برگزاری کنکور به شمار می رود. اما آن ها دلایل مهمی برای این مخالفت خود دارند.

هدایت‌الله خادمی عضو مجمع نمایندگان استان خوزستان با اشاره به بازدید خود از مناطق سیل‌زده استان خوزستان، گفت: دانش‌آموزان این مناطق سهمیه نمی‌خواهند بلکه به دنبال آن هستند که با تعویق کنکور، فرصت دو سه ماهه‌ای به آنها داده شود تا بتوانند همچون دیگر دانش‌آموزان و در یک فضای عادلانه رقابت کنند.

کنکور

امسال به دلیل حضور دانش آموزان با نظام جدید تحصیلی و تکمیل فرایند تاثیر سوابق تحصیلی آنان بر رتبه کنکور، پیش از این آزمون سراسری بجای اوایل تیر ماه و رسم همیشگی، به اواسط تیرماه منتقل گردید. از طرفی پروسه برگزاری آزمون سراسری نیز خود امری بسیار زمان بر است و در حال حاضر در بهترین شرایط، داوطلبان تا اواخر شهریور هم نسبت به قبولی در کدرشته محل مورد نظرشان اطمینان حاصل نمی کنند.

در روند برگزاری کنکور، چیزی در حدود یک ماه صرفا زمان جمع آوری و تصحیح برگه های داوطلبان طول می کشد. در کنار آن، فرصت برای انتخاب رشته نیز معمولا سه هفته است که آن را هم نمی توان نادیده گرفت. از طرفی بسیاری از کد رشته محل ها در کنکور، مصاحبه ها و آزمون های عملی دارند که خود همین امر هم زمانی را برای دانشگاه و دانش آموز می خواهد.

با توجه به اینکه کنکورهای دیگری مانند کاردانی به کارشناسی هم در مرداد ماه برگزار می شود، در صورتی که آزمون سراسری بخواهد جابجا گردیده و به تعویق بیافتد، این کنکور ها نیز باید دچار تغییراتی گردند.

کنکور

سید محمد بطحایی وزیر آموزش و پرورش در صفحه توئیتر خود نوشت: با وزیر علوم برای اختصاص سهمیه خاص بدون آنکه ظرفیت پذیرش برای سایرین کاهش یابد. مجددا صحبت کردم. امیدوارم بزودی این تصمیم اطلاع رسانی شود و این نگرانی هم از فرزندان عزیزم در مناطق سیل زده مرتفع شود.

وی در ادامه نوشت: در خصوص تعویق زمان آزمون سراسری اگر چه نظر آموزش و پرورش بدلیل رعایت شرایط خاص دانش آموزان مناطق سیل زده مثبت است، ولی کارشناسان وزارت علوم اجرای این پیشنهاد را موجب اختلال در شروع سال تحصیل دانشگاه ها می دانند.

خدایی  رئیس سازمان سنجش نیز در این زمینه معتقد است: تعویق زمان کنکور برای داوطلبان آنچنان نمی‌تواند مؤثر باشد چرا که کنکور یک آزمون رقابتی است و اگر به طور مثال ۱۵ یا ۲۰ روز به یک داوطلب زمان می‌دهیم و کنکور را به تعویق می اندازیم، این مهلت برای تمام داوطلبان است و آنهایی که بیشتر خوانده‌اند باز هم فرصت مطالعه پیدا می‌کنند.

حسینعلی حاجی دلیگانی نماینده مردم شاهین شهر در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه خواسته جوانان مناطق سیل زده برای تعویق کنکور منطقی است، زیرا چند ماه نتوانستند درس بخوانند، از سوی دیگر طرح دوفوریتی برای مطرح شدن در صحن علنی به یک ماه زمان نیاز دارد، ادامه داد: کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس نحوه جبران وقفه در تحصیل جوانان استان های سیل زده را با حضور نمایندگان استان ها و نمایندگان دولت در نشست مشترکی تعیین کند، زیرا بلاتکلیفی آنها مشکلاتی را ایجاد می کند.

دیروز نمایندگان مجلس شورای اسلامی با 2 فوریت طرح تعویق برگزاری کنکور سراسری به مدت حداقل 2 ماه مخالفت کردند. این مخالفت به جلسات متعدد سازمان سنجش و کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری باز می گردد. در این جلسات سنجشی ها دلایل مخالفت جدی خود با این طرح را برشمرده اند و توانسته اند اعضای این کمیسیون را قانع کنند که تعویق کنکور به مصلحت نیست و نمی تواند دردی از دانش آموزان مناطق سیل زده دوا کند.

جبار کوچکی‌نژاد عضو هیئت رئیسه کمیسیون «آموزش، تحقیقات و فناوری» مجلس گفت: این کمیسیون به طور صددرصد مخالف به تعویق افتادن زمان برگزاری کنکور در سراسر کشور است چرا که این مسئله می‌تواند باعث اضطراب بسیاری از خانواده‌ها در کل کشور شود.

غلامی وزیر علوم نیز با اعلام اینکه برای داوطلبان کارشناسی ارشد سهمیه ای در کار نیست و همان تعویق کنکور ارشد مانع از تخصیص سهمیه شده است اضافه کرد: در سال های گذشته پذیرفته شدگان از روزهای پانزدهم شهریور ماه کلاس های خود را آغاز می کردند اما امسال به سختی می شود تا اول مهرماه پذیرفته شدگان دوره های کارشناسی ارشد را معرفی کرد اما با وجود اینکه تعویق آزمون کار سختی بود برای کمک به داوطلبان مناطق سیل زده رخ داد.

اما شورای عالی انقلاب فرهنگی سال 92 مصوبه ای برای داوطلبان مناطق زلزله زده استان آذربایجان شرقی منتشر کرد که در ادامه به اصل این مصوبه اشاره می شود: ماده واحده اختصاص سهمیه به داوطلبان مناطق زلزله زده استان آذربایجان شرقی(اهر، هریس، ورزقان و خاروانا) که در جلسه 732 مورخ 92.01.20 شورای عالی انقلاب فرهنگی و بنا به پیشنهاد مورخ 91.01.09 رئیس سازمان سنجش آموزش کشور به تصویب رسیده است، به‌شرح ذیل برای اجرا ابلاغ می‌شود:

ماده واحده- به داوطلبان آزمون سراسری دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی و پژوهشی کشور در مناطق زلزله‌زده استان آذربایجان شرقی (اهر، هریس ورزقان و خاروانا) برای مدت پنج سال سهمیه اختصاص می‌یابد.
تبصره- آیین نامه مربوط به تعیین میزان و تعداد سهمیه این ماده واحده توسط وزارتخانه های علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تهیه و تصویب خواهد شد.

بسیاری از کارشناسان معتقدند که این مصوبه را می توان به سیل زدگان نیز تعمیم داد. ابراهیم خدایی رئیس سازمان سنجش آموزش کشور در خصوص سهمیه نیز گفت: این سهمیه صرفاً در استان های درگیر سیل دقیقاً مانند شرایط استان آذربایجان شرقی استفاده می شود. اما این ابهام ایجاد نشود که این سهمیه از دانشگاه های استان تهران برای این داوطلبان در نظر گرفته می شود بلکه تنها برای همان استان حادثه دیده اختصاص می یابد.

به نظر می رسد کار تعویق کنکور به طور کلی تمام شده است و کنکور سراسری در همان تاریخ های قبلی برگزار خواهد شد، اما احتمالا تنها کمکی که دولت و مجموعه وزارت علوم به عنوان متولی اصلی برگزاری کنکور های کشوری بتواند برای داوطلبان مناطق سیل زده در نظر بگیرد، همان سهمیه خواهد بود.

انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.