شنبه, 30 شهريور 1398 :: Saturday, 21 September 2019
 
کد خبر: 65809

بحران مصرف مواد مخدر در آمریکا؛ کوکائین و مت آمفتامین همچنان قربانی می‌گیرند

گزارش‌های مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های آمریکا از رشد سریع نرخ آوردوز ناشی از مصرف کوکائین و مت آمفتامین در این کشور ابراز نگرانی کرد.  
پایگاه خبری ریشه
در حالی که افزایش شمار مرگ‌های ناشی از آوردوز در آمریکا بسیار مورد توجه قرار گرفته، توجه به آوردوز ناشی از کوکائین و دیگر مواد مخدر را بیش از پیش پررنگ ساخته است.
بررسی جدید مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های آمریکا در مورد مرگ و میر ناشی از مصرف مواد مخدر نشان داده است کوکائین و مت آمفتامین (شیشه) نقش عمده‌ای در افزایش شمار مرگ و میر ناشی از مصرف مواد مخدر در این کشور در سال‌های اخیر دارند.
براساس این گزارش فنتانیل ماده مخدر مصنوUی ارزان قیمتی که صد برابر قوی‌تر از مورفین است و دیگر مواد مخدر مانند کوکائین و مت آمفتامین عامل اصلی سه چهارم مرگ و میر روزافزون ناشی از آوردوز مواد مخدر هستند.
در اپیدمی فراگیر مصرف مواد مخدر از سال ۱۹۹۹ تاکنون، ۷۰۰ هزار آمریکایی جان خود را به دلیل آوردوز از دست دادهاند.
دست‌کم ۱۴ هزار مصرف کننده کوکائین و ۱۰ هزار مصرف کننده مت آمفتامین در آمریکا در سال ۲۰۱۷ جان خود را از دست دادند. این میزان در قیاس با سال ۲۰۱۶ شاهد افزایش سه چهارم برابری و نسبت به سال ۲۰۱۲ شاهد افزایش سه برابری بوده است.
براساس گزارش مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های آمریکا، مصرف هروئین در سال ۲۰۱۷ در آمریکا ۱۵ هزار مرگ را سبب شده است.
 
آمریکا در سه سال گذشته با موج سوم اپیدمی مواد مخدر روبرو شده که بیشترین نقش را در مرگ و میر ناشی از این اپیدمی فنتانیل دارد. ضمن این که مصرف مت آمفتامین نیز به موازات فنتانیل در سال‌های اخیر به شدت افزایش یافته است.
براساس گزارشی که در سال ۲۰۱۴ تهیه شده، ۲.۴ میلیون آمریکایی اعلام کردند که اخیرا از کوکائین، مت آمفتامین یا محرک‌های تجویزی از جمله ریتالین و آدرال استفاده کرده‎اند. تعداد کل مصرف کنندگان غیرقانونی و تجویزی این مواد در حال حاضر ۱۳.۶ میلیون نفر است.
مقامات آمریکایی اعلام کردند این مواد به گستردگی و سهولت و با قیمت ناچیز در سطح خیابان‌های سراسر کشور به فروش می‌رسند.
ایالت «کلمبیا» بالاترین میزان مرگ و میر ناشی از کوکائین را در آمریکا به خود اختصاص داده است. از هر ۱۰۰ هزار ساکن این ایالت ۱۸ نفر جان خود را در اثر آوردوز ناشی از مصرف کوکائین از دست می‌دهند و «اوهایو» با ۱۴ نفر از هر ۱۰۰ هزار نفر در جایگاه بعدی قرار دارد.
 
از سوی دیگر میزان مرگ و میر ناشی از مصرف کوکائین در ۱۵ ایالت کشور افزایش یافته است که بالاترین سرعت رشد متعلق به ایالت‌های «ویسکانسین» و نیز «مریلند» است. ضمن این که مرگ و میر ناشی از مصرف مت آمفتامین نیز در ۱۷ ایالت نرخ رشد بالایی داشته است. اوهایو و «ویرجینیا» از جمله ایالت‌هایی هستند که آوردوز ناشی از مصرف مت آمفتامین در آن‌ها بسیار سریع رشد یافته است.
گزارش‌های موقت و تکمیل نشده در این مورد در سال ۲۰۱۸ نیز حاکی از افزایش سریع نرخ آوردوز ناشی از مصرف کوکائین و مت آمفتامین است.

 

 

منبع: خبرگزاری میزان
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.