يكشنبه, 3 شهريور 1398 :: Sunday, 25 August 2019
  • روایتی از کودک‌کشی‌‌های رژیم صهیونیستی

    روایتی از کودک‌کشی‌‌های رژیم صهیونیستی

    یکی از مصادیق برائت از مشرکین که در پیام مقام معظم رهبری مورد تاکید قرار گرفته بود، به‌معنی نهیب امت اسلامی بر سر رژیم کودک‌کش صهیونیست و پشتیبانان و کمک‌کنندگان آن است. رژیم غاصب و ظالم صهیونیستی در کودک‌کشی، تبحر زیادی دارد و در طول حیات ننگین و نامشروع این رژیم سرطانی، هزاران کودک مظلوم فلسطینی به دست جلادان غاصب صهیونیست کشته شده‌اند.
 
کد خبر: 65708

سم پاشی راه حل مبارزه با ملخ‌ها نیست

سم پاشی راه حل مبارزه با ملخ‌ها نیست
کارشناس حشرات و پروانه‌شناس گفت: برای از بین‌بردن ملخ‌ها در طبیعت نیازی به سم‌پاشی نیست و چنانچه بخواهند در مزارع آن‌ها را کنترل کنند از سم‌پاشی استفاده می‌کنند که البته ما به عنوان سازمان محیط‌ زیست این موضوع را تایید نمی‌کنیم.
پایگاه خبری ریشه

علیرضا نادری  درباره رشد جمعیت ملخ‌ها در مناطق شمالی کشور گفت: از استان گلستان هنوز گزارشی مبنی بر حمله ملخ‌ها دریافت نکرده ایم. هر ساله در منطق از البرز مخصوصا البرز شرقی انواعی از ملخ‌های تتیگونیدر یا شاخه بلند داریم که به وفور از مراتع خارج می‌شود وارد باغات می‌شوند و همه چیز را می‌خورند.

وی درباره علت تعداد زیاد این ملخ‌ها گفت: ملخ‌ها گونه های متعددی دارند و ملخ‌های استان‌های شمالی با ملخ‌های مهاجر جنوبی تفاوت دارند.

وی درباره تعداد گونه‌های ملخ‌ها در کشور گفت: بیش از ۲۰۰ گونه ملخ در کشور داریم بعضی‌ها انفرادی و بعضی گروهی زندگی می‌کنند. هر کدام از این‌ انواع رفتار خاص خود را دارند. چندین گونه ملخ گروهی داریم که عمدتا  هر سال از مراتعی که تغذیه می‌کنند وقتی غذا تمام می‌شود به مراتع دیگر سر می‌زنند. چون با چرای بی رویه غذای اینا از بین برده شده به نقاطی می‌آیند کهمطلوب ما نیست.

وی درباره تاثیرات ملخ‌های مهاجم بر محیط‌ زیست گفت: سازمان محیط زیست هیچ وقت موج ظهور یک حشره را تخریب برای محیط زیست ندانسته است، چراکه این حشرات میلیون‌ها سال قبل از انسان روی کره زمین بوده‌اند، اما حالا که انسان حاکم بر کره زمین شده است و غذا و زیستگاه آن‌ها را از بین برده این حشرات را آفت معرفی می‌کنند، در حالی که واقعیت این است که این ملخ‌ها از قبل بودند و باید باشند.

وی تاکید کرد: وقتی تعداد گونه‌ای در طبیعت افزایش پیدا می‌کند قطعا به این دلیل است که گیاهانی که تغذیه این گونه‌ها هستند باید خورده شوند تا فرصت رشد به دیگر گیاهان نیز داده شود.

کارشناس حشرات سازمان حفاظت محیط زیست تصریح کرد: زمانی که محیط زیست را تخریب کرده و به جای آن خانه، شهر و زمین کشاورزی ایجاد می‌کنیم، گیاهان مطلوب برای تغذیه ملخ‌ها کم شده به این صورت که غذای آن‌ها حدود یک پنچم کاهش یافته و طبیعی است که برای تامین غذا وارد مزارع و زمین‌های کشاروزی می‌شوند و به ما خسارت وارد می‌کنند و آفت خوانده می‌شوند.

نادری گفت: جمعیت ملخ‌ها در هر دوره بارندگی افزایش پیدا کرده و مهاجرت می‌کنند. بارش‌های اخیر در کشور نیز بسیار زیاد بوده و گیاهان بیشتری رشد کردند و ملخ‌ها بلافاصله تکثیر شدند و دوران بلوغ شان را سپری کردند و در عرض یک ماه بالغ شدند.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه ملخ‌ها پس از بلوغ به دلیل ترشح یک هورمون در بدنشان به مرحله حرص و طمع برای غذا وارد می‌شوند به مناطق شمالی‌تر مهاجرت می‌کنند تا به غذا برسند و اگر در عربستان یک مکان سرسبزی که غذای این ملخ‌ها را تامین کند، وجود داشت دیگر این ملخ‌ها به شمال مهاجرت نمی‌کردند، اما از آنجا که در عربستان جایی پیدا نکردند از خلیج فارس عبور کرده و وارد ایران شده‌اند و با توجه به وجود منابع غذایی در ایران مانده و تکثیر می‌شوند.

این کارشناس حشرات در ادامه با انتقاد از سم پاشی برای مقابله با این ملخ‌ها گفت: برای از بین‌بردن این ملخ‌ها در طبیعت نیازی به سم‌پاشی نیست و چنانچه بخواهند در مزارع آن‌ها را کنترل کنند از سم‌پاشی استفاده می‌کنند که البته ما به عنوان سازمان محیط‌ زیست این موضوع را تایید نمی‌کنیم و همیشه با آن مخالف بوده ایم، چراکه سم‌پاشی در باغات باعث شده که این ملخ‌ها به صورت نیمه‌جان رها شده و حشرات دیگر، پرنده‌ها، پستانداران و ... که از این ملخ‌ها به عنوان غذا استفاده می‌کنند، مسموم شده و تنوع زیستی به دلیل سم‌پاشی دچار مشکل می‌شود و ممکن است آن‌ها را نیز به دلیل مسمومیت ناشی از سم‌پاشی برای ملخ‌ها از دست بدهیم.

وی درباره شیوه درست مقابله با این ملخ ها گفت: برای از بین‌بردن ملخ‌ها در مزارع می‌توانیم از راه‌های بیولوژییکی و مکانیکی که وجود دارد بهره ببریم و یا استفاده از سم‌های نیمه جان‌تر به این دلیل که زودتر در طبیعت از بین بروند که در سراسر دنیا نیز استفاده می‌شود، اما ما از تکنولوژی‌های روز عقب هستیم و ساده‌ترین راه را انتخاب می‌کنیم.

نادری گفت: با استفاده از این سم پاشی‌ها به طبیعت ضرر وارد می شود تنوع زیستی را با مشکل مواجه می‌کند اگر چه که سم‌ها ممکن است فقط روی گیاهان یا روی حیوانات اثر بگذارد.

وی در ادامه تاکید کرد: مسئولیت مبارزه با این ملخ ها بر عهده سازمان جهاد کشاورزی است و محیط زیست مسئولیتی در قبال آن ندارد.

منبع: خبرگزاری میزان
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.