چهارشنبه, 12 آذر 1399 :: Wednesday, 2 December 2020
 
کد خبر: 65676

تمامی تلاشمان را در جهت احقاق حقوق عامه به انجام خواهیم رساند

تمامی تلاشمان را در جهت احقاق حقوق عامه به انجام خواهیم رساند
دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان خراسان رضوی با بیان اینکه دستگاه قضایی ضمن حمایت همه جانبه از فعالیت‌های سالم تولیدی و صنعتی، با هر گونه مفسده و تخلف اقتصادی قاطعانه برخورد خواهد کرد گفت: در این راستا دو اصل پیشگیری از وقوع جرایم و دفاع از حقوق عامه به صورت ویژه مورد توجه خواهد بود.  
پایگاه خبری ریشه

ولین جلسه رسیدگی به اتهامات متهمان پرونده موسوم به شرکت پدیده در ۲۲ اردیبهشت ماه سال جاری با حضور متهمان و وکلای آن‌ها، دادستان عمومی و انقلاب مرکز خراسان رضوی، مستشاران دادگاه، نمایندگان ادارات و سازمان‌ها و جمعی از نمایندگان شکات، به ریاست قاضی منصوری در دادگاه ویژه رسیدگی به جرایم اخلالگران در نظام اقتصادی کشور در مشهد برگزار شد.

1
ماجرای تغییر غیرقانونی گسترده کاربری اراضی توسط مسئولان شرکت پدیده
در اولین جلسه رسیدگی به اتهامات متهمان پرونده موسوم به شرکت پدیده، غلامعلی صادقی، دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان خراسان رضوی پس از قرائت کیفرخواست توسط نماینده دادستان با اشاره به روند اقدامات قانونی انجام شده در خصوص این پرونده گفت: هیچکسی با فعالیت‌های قانونی اقتصادی مخالف نیست و دستگاه قضایی همواره نشان داده که حامی فعالیت‌های مولد اقتصادی قانونی است؛ اما انحرافات قانونی مسئولان شرکت پدیده از جمله تغییر غیرقانونی گسترده کاربری اراضی و مانند آن در کنار تبلیغات گستره و اغواگرانه رسانه‌ای ادامه یافت و موجب وارد آمدن خسارات متعدد مادی و معنوی جمع زیادی از مردم شد.

دادستان عمومی و انقلاب مرکز خراسان رضوی افزود: علیرغم تذکرات متعدد داده شده و برگزاری جلسات مختلف با مسئولان این شرکت برای توقف تبلیغات و اقدامات خلاف قانونی، متاسفانه این تخلفات ادامه یافت و عدم نظارت موثر نهاد‌های مالی بر روند فعالیت‌های این شرکت، مشکلات را تشدید کرد.

دادگاه پدیده

 

وعده دادستان به سهامداران پدیده؛ تمامی تلاشمان را در جهت احقاق حقوق عامه به انجام خواهیم رساند
وی ادامه داد: طبق آمار موجود بیش از یکصد و ۳۰ هزار سهامدار در این شرکت سرمایه گذاری کرده‌اند و جمع زیادی از هموطنان عزیز در جریان تخلفات مسئولان این شرکت دچار مشکلات فراوانی شده‌اند و اطمینان خاطر می‌دهیم که تمامی تلاشمان را در جهت احقاق حقوق عامه به انجام خواهیم رساند.

صادقی بیان داشت: از حمایت‌ها و هدایت‌های مسئولان عالیقدر قوه قضاییه از مجموعه قضایی استان خراسان رضوی در جهت رسیدگی دقیق به تخلفات صورت پذیرفته در این پرونده تقدیر می‌کنیم.

دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان خراسان رضوی بیان داشت: امروز دوست داشتیم به جای حضور در این دادگاه، در مراسم افتتاح یک پروژه عمرانی که مردم از آن منتفع می‌شدند، شرکت می‌کردیم و امیدواریم متهمان جبران مافات کرده و از آخرین فرصت‌های اعطایی به آن‌ها در جهت بازگردان اموال مردم استفاده کنند.

توجه ویژه به دو اصل پیشگیری از وقوع جرایم و دفاع از حقوق عامه

دادستان عمومی و انقلاب مرکز خراسان رضوی در ادامه با حضور در جمع خبرنگاران تاکید کرد: دستگاه قضایی ضمن حمایت همه جانبه از فعالیت‌های سالم تولیدی و صنعتی، با هر گونه مفسده و تخلف اقتصادی قاطعانه برخورد خواهد کرد و در این راستا دو اصل پیشگیری از وقوع جرایم و دفاع از حقوق عامه به صورت ویژه مورد توجه خواهد بود.
واکنش دادستان به اقدامات تشکر آمیز جمعی از سهامداران و شکات شرکت پدیده از اقدامات دستگاه قضایی
صادقی همچنین در پنجمین جلسه رسیدگی به اتهامات متهمان پرونده شرکت پدیده که در روز ۲۶ اردیبهشت ماه سال جاری برگزار شد ضمن حضور در جلسه دادگاه و با اشاره به اقدامات تشکر آمیز جمعی از سهامداران و شکات شرکت پدیده از اقدامات دستگاه قضایی گفت: ما تنها به وظیفه قانونی خود عمل می‌کنیم و هیچگونه انتظاری از هیچ کسی نداریم.

غلامعلی صادقی همچنین با اشاره به تلاش عده‌ای برای اخلال در روند احقاق حقوق شکات افزود: متاسفانه نمونه‌هایی از اینگونه رفتار و گفتار را در فضای مجازی شاهدیم؛ اما به تمامی سهامداران اطمینان خاطر می‌دهیم که دستگاه قضایی تحت تاثیر اینگونه جوسازی‌ها و فضاسازی‌ها قرار نخواهد گرفت و به وظیفه خود عمل خواهد کرد.

اتمام حجت دادستانی با کسانی که به دنبال سنگ اندازی در مسیر اجرای قانون هستند

وی خاطرنشان کرد: با کسانیکه به دنبال جوسازی هستند اتمام حجت می‌کنیم و به آن‌ها هشدار می‌دهیم که دست از اقدامات خود بردارند و در مسیر اجرای قانون سنگ اندازی نکنند.

دادستان عمومی و انقلاب مشهد گفت: تحقیقات در خصوص تمامی افراد و مراجعی که در این پرونده کوتاهی کرده‌اند ادامه دارد و منعی برای رسیدگی به اینگونه تخلفات نیز وجود ندارد.

عدم همکاری متهمان پرونده پدیده برای جبران مافات

قاضی صادقی افزود: علیرغم مهلت‌های مختلفی که به متهمان برای جبران مافات داده شد و جلسات متعددی که با حضور متهم اصلی و مسولان برگزارشد؛ متاسفانه شاهد بودیم که متهمان نه تنها همکاری نکردند بلکه برمشکلات موجود افزودند.

وی گفت: تا قبل از تشکیل پرونده تذکرات متعددی به متهمان داده شد تا جلوی انحرافات را بگیرند و به وعده‌هایی که به سهامداران داده اند عمل کنند؛ اما پس از طی شدن زمان قابل توجهی عملکرد متهمان درجهت انجام تعهداتشان در قبال مردم، ما را ناامید کرد و نهایتا مجبور به انجام اقدامات مضاعف قضایی شدیم.

دادستان عمومی و انقلاب مشهد افزود: متاسفانه متهمان در مهلت‌هایی که برای جبران عملکرد خود به آن‌ها اعطا شد اقدام مفیدی در جهت انجام تعهداتشان نداشتند و در همین ایام میزان قابل توجهی از اموال سهامداران حیف و میل شد و چنانچه اقدامات پیشگیرانه انجام نمی‌شد این روند ادامه می‌یافت.

2

 

الویت، استیفای حقوق سهامداران و شکات و پس از آن مجازات قانونی متهمان است
وی ادامه داد: اولویت اول ما در اینگونه پرونده‌ها ابتدا استیفای حقوق سهامداران و شکات و پس از آن مجازات قانونی متهمان است و در این زمینه از هیچ کوششی فروگذار نخواهیم کرد.

صادقی با اشاره به سیاست‌های قوه قضاییه و تاکیدات رئیس قوه قضاییه در زمینه برخورد قاطعانه با مفاسد گفت: همانگونه که با تمام توان در جهت حمایت از تولید، صنعت و کارآفرینی گام برمی داریم، با همان عزم با مفسدان اقتصادی طبق قانون و برحسب وظیفه برخورد خواهیم کرد و در این مسیر تحت تاثیر فشار‌ها و جوسازی‌ها قرار نخواهیم گرفت.

 
حافظ منافع تمامی شکات و سهامداران خواهیم بود
 
دادستان عمومی و انقلاب مرکز خراسان رضوی در حاشیه دیدار مسئولان قضایی در مشهد سخن میگفت با تشریح روند رسیدگی به اتهامات متهمین پرونده شرکت پدیده افزود: پنجمین جلسه رسیدگی به اتهامات ۲۲ تن از متهمین این شرکت روز پنجشنبه با حضور تعدادی از شکات و سهامداران، اصحاب رسانه ومطبوعات، هیات عالیقدرقضایی، وکلای شکات و متهمین ونمایندگان تعدادی از ادارات و سازمان‌های دولتی و نماینده مدعی العموم و دادسرای عمومی و انقلاب مشهد در شعبه رسیدگی به جرایم اخلالگران درنظام اقتصادی کشور به ریاست قاضی سیدهادی منصوری در مشهد برگزار شد و طی آن وپس از توضیحات اینجانب در خصوص مسائل مربوط به این پرونده وتلاش مقامات قضایی درمسیراجرای قانون؛ تعدادزیادی از شکات به ارائه مطالب وشکایت خود علیه متهمین پرداختند.
 
غلامعلی صادقی با اشاره به نحوه اداره جلسات دادگاه توسط هیات محترم قضایی گفت: علی رغم سنگینی کار و حجم زیاد اوراق پرونده و تعداد بالای شکات وسهامداران؛ جا دارد از ریاست محترم دادگاه بخاطر سعه صدر در زمینه استماع سخنان و شکایت تعدادزیادی از شکات وسهامداران درصحن علنی تقدیر کنیم.
 
این مقام قضایی افزود:پس از فرصت سوزی‌های مکرر متهمین درخصوص اصلاح انحرافات وتخلفات قانونی شرکت وعدم انجام تعهداتشان نسبت به سهامداران واز ابتدای تشکیل پرونده قضایی؛ دادستانی مشهد به عنوان مدعی العموم به طور جدی پیگیراحقاق حقوق کلیه سهامداران بود ودرحال حاضر نیز نماینده دادستان به عنوان حافظ منافع تمامی شکات، حتی شاکیانی که در جلسات دادگاه شرکت ندارند؛ درتمام جلسات دادگاه حضور دارد واز حق همه سهامداران دفاع میکند.
 
دادستان عمومی و انقلاب مشهد با اشاره به برخی مطالب منتشر شده در فضای مجازی گفت: تمامی مطالب واخبارمنتشرشده مربوط به شرکت پدیده در فضای مجازی به دقت رصد می‌شود و هشدار‌هایی نیز به افراد تفرقه افکن که به دنبال اخلال در روند رسیدگی‌ها هستند داده شده وتعدادی از این افراد که حتی برخا هیچگونه سمتی هم در پرونده ندارند شناسایی شده اندواقدامات لازم قانونی در مورد این افراد نیز بهنگام خود انجام خواهد شد.
 
غلامعلی صادقی خاطرنشان کرد: همانگونه که بار‌ها گفته شده ما به عنوان مدعی العموم پیگیر حقوق ومنافع تمام سهامداران وشکات این پرونده هستیم بنابراین نیازی به مراجعه حضوری شکات محترم به دادسرای مشهد نیست و درصورت ضرورت، در این زمینه اطلاع رسانی انجام خواهد شد.
 
دادستان عمومی و انقلاب مرکزخراسان رضوی با اشاره به برخی اظهارات غیر مسئولانه درمورد این پرونده گفت: چنانچه افرادی درمیان سهامداران هستند که ادعا می‌کنند شکایتی نسبت به مسئولان شرکت ندارند با مراجعه به دادسرای عمومی و انقلاب مشهد نسبت به ثبت انصراف خود از شکایتشان اقدام نمایند.

 

منبع: خبرگزاری میزان
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.