سه شنبه, 26 شهريور 1398 :: Tuesday, 17 September 2019
 
کد خبر: 65429

عراقچی: از صحبت‌های من در مورد برادران و خواهران افغان سوءبرداشت شد

عراقچی: از صحبت‌های من در مورد برادران و خواهران افغان سوءبرداشت شد
معاون سیاسی وزیر امور خارجه، گفت: یک سوء برداشت بزرگی نسبت به صحبت‌های بنده صورت گرفته است، عده‌ای گفتند عراقچی گفته اگر تحریم‌ها فشار بیاورد مجبوریم با برادران و خواهران افغانی در ایران خداحافظی کنیم، اصلا من چنین تعبیری استفاده نکردم.  
پایگاه خبری ریشه

«سید عباس عراقچی» معاون سیاسی وزیر امور خارجه امروز شنبه در یک گفت‌وگوی تلویزیونی درباره سوءبرداشت از سخنان اخیرش در مورد مهاجران افغان گفت: واقعا یک سوء برداشت و سوء تفاهم بزرگی نسبت به صحبت‌های بنده صورت گرفته است، عده‌ای گفتند عراقچی گفته اگر تحریم‌ها فشار بیاورد مجبوریم با برادران و خواهران افغانی در ایران خداحافظی کنیم، اصلا من چنین تعبیری استفاده نکردم و چنین برنامه‌ای هم نداریم، نه جمهوری اسلامی برنامه‌ای دارد و نه چنین نظری در وزارت خارجه وجود دارد.

وی تصریح کرد: بحث اخراج و بازگرداندن اصلا مطرح نیست، بحثی که مطرح است این است که دیگرانی که مسبب بسیاری از مشکلات و مسائل در افغانستان هستند باید به مسئولیت خود عمل کنند، روی صحبت ما به افغانستان و افغان‌ها نیست، بلکه روی صحبت ما با غربی‌ها و اروپایی است که آن‌ها هم باید به مسئولیت خود درباره افغانستان عمل کنند و به حل مشکل آنان کمک کنند

عراقچی گفت: ما چهل سال است که در کنار برادران و خواهران افغان زندگی می‌کنیم، اتفاقا حضور خوبی در ایران دارند، در جبهه‌ها در زمان صدام و در دفاع حرم رشادت زیادی کردند و در جامعه ما حضور دارند و کمک می‌کنند و روابط خواهرانه و برادرانه بین مردم ما و آنان برخوردار است.

بنا به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دولت، معاون سیاسی وزیر امور خارجه بیان داشت: درباره مواد مخدر هم همین تذکر به اروپایی‌ها داده شده است. رئیس‌جمهوری محترم این موضوع را تکرار کردند بنده هم در گفتگوی ویژه خبری آن را تکرار کردم.

وی افزود: ما در مقابله با مواد مخدر، یک مسئولیت انسانی، سیاسی و بین‌المللی داریم، با مسئولیت خود آشنا هستیم. همان طور که در موضوع پناهجویان با مسوولیت انسانی و اسلامی و بین المللی خود آشنا هستیم.

عراقچی بیان داشت: متاسفانه بیش از ۴ هزار نفر از نیرو‌های مرزبان و پلیس ما در مبارزه با قاچاقچیان مواد مخدر به شهادت رسیده اند. شاید صد‌ها میلیون بلکه میلیارد‌ها دلار در ۴۰ سال گذشته خرج مبارزه با مواد مخدر کردیم. مواد مخدری که مسیر آن از افغانستان و منطقه عمدتاً به سمت اروپا است.

وی گفت: اگر ما توان نداشته باشیم و از لحاظ اقتصادی تحریم‌هایی به ما تحمیل شود، توان اقتصادی ما مصروف امور واجب‌تر در اداره زندگی مردم خودمان خواهد شد.

معاون سیاسی وزیر امور خارجه خاطرنشان کرد: اروپایی‌ها باید بدانند که از این به بعد باید در موضوع پناهندگان و مهاجرین چه افغان چه غیر افغان، در موضوع مواد مخدر و حتی در موضوع مبارزه با تروریسم به مسوولیت خود عمل کنند. این طور نیست که فقط ما در منطقه با گروه‌های تروریستی که بعضا آفریده خود آن‌ها هستند، مبارزه کنیم و شهید دهیم. چنین معادله‌ای جور در نمی‌آید و باید در آن تجدید نظر کرد.

منبع: خبرگزاری میزان
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.