يكشنبه, 3 شهريور 1398 :: Sunday, 25 August 2019
  • روایتی از کودک‌کشی‌‌های رژیم صهیونیستی

    روایتی از کودک‌کشی‌‌های رژیم صهیونیستی

    یکی از مصادیق برائت از مشرکین که در پیام مقام معظم رهبری مورد تاکید قرار گرفته بود، به‌معنی نهیب امت اسلامی بر سر رژیم کودک‌کش صهیونیست و پشتیبانان و کمک‌کنندگان آن است. رژیم غاصب و ظالم صهیونیستی در کودک‌کشی، تبحر زیادی دارد و در طول حیات ننگین و نامشروع این رژیم سرطانی، هزاران کودک مظلوم فلسطینی به دست جلادان غاصب صهیونیست کشته شده‌اند.
 
کد خبر: 65393

نگرانی فزاینده درباره نقض حقوق بشر در عربستان

نگرانی فزاینده درباره نقض حقوق بشر در عربستان
اخیرا ۳۷ نفر که بیشتر آن‌ها از شیعیان بودند در عربستان سعودی اعدام شدند و به نظر می‌رسد که همچنان بی‌رحمی و تجاوز دولت عربستان در حال افزایش است و بعید است که ریاض در آینده نزدیک تغییری در این رفتار خود ایجاد کند.
پایگاه خبری ریشه

اعدام دسته‌جمعی اخیر در عربستان سعودی، انتقادات گسترده‌ای را از سوی گروه‌های حقوق بشری و کشور‌های جهان علیه ریاض در پی داشت که از مقامات سعودی خواستار پایان دادن به اینگونه اعدام‌ها و نقض حقوق بشر در این کشور شدند.

عربستان سعودی که پیش از این نیز کارنامه بسیار ضعیفی در حقوق بشر داشته از زمان روی کار آمدن «محمد بن سلمان» به عنوان ولیعهد جدید در سال ۲۰۱۷، شاهد نقض گسترده حقوق بشر شامل اعدام دسته‌جمعی بوده است.

فیلیپ نسیف، سخنگوی بخش خاورمیانه و شمال آفریقا در سازمان عفو بین الملل در این باره می‌گوید: مقامات عربستان سعودی طی ۲ سال گذشته انواع سرکوب در این کشور را افزایش داده‌اند.

عربستان اعدام

سرکوب شیعیان

شیعیان که حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد جمعیت عربستان را تشکیل می‌دهند عمده هدف این افزایش سرکوب‎ها هستند.

نسیف می‌گوید: اعدام دسته‌جمعی اخیر در عربستان سعودی بخشی از یک سرکوب گسترده‌تر علیه اقلیت شیعیان در این کشور است. این سرکوب به مدت سالیان وجود داشته، اما به نظر می‌رسد که در پی قدرت گرفتن محمد بن سلمان در عربستان افزایش بیشتری داشته است.

عربستان اعدام2

اعدام گسترده

اعدام اخیر در عربستان سعودی یکی از بزرگترین اعدام‌های دسته‌جمعی در عربستان سعودی از سال ۲۰۱۶ تاکنون به شمار می‌رود که طی ماه ژانویه آن سال ۴۷ نفر در عربستان گردن زده شدند.

اواخر ماه آوریل عربستان سعودی ۳۷ نفر را در این کشور اعدام کرد که ۳۴ نفر از این افراد از شیعیان بودند.

سازمان عفو بین‌الملل نیز اعلام کرده که بیشتر افراد اعدام شده از شیعیان بوده‌اند و گروه‌های حقوق بشری نیز اعلام کرده‌اند که این افراد در دادگاهی محکوم به اعدام شده‌اند که بر پایه اعتراف این افراد تحت شکنجه، حکم صادر کرده است.

بر اساس آمار ارائه شده در بیانیه‌های رسمی عربستان سعودی، این اعدام دسته‌جمعی، شمار افراد اعدام شده در این کشور از آغاز سال ۲۰۱۹ را به ۱۰۰ نفر رسانده است. سال گذشته نیز ۱۴۹ نفر در عربستان سعودی اعدام شدند که بر اساس اعلام سازمان عفو بین‌الملل بیشتر آن‌ها مرتکب جرایم غیر خشونت بار شده بودند.

عربستان اعدام3

«آدام کوگل»، محقق خاورمیانه‌ای ناظر حقوق بشر در این باره می‌گوید: اعدام دسته‌جمعی اخیر افرادی که بیشتر آن‌ها از شیعیان بودند روزی است که ما طی سالیان از آن می‌ترسیدیم. این اقدامات تنبیهی به خصوص زمانی غم‌انگیز است که از یک سیستم قضایی ناقص که اتهامات شکنجه را نادیده می‌گیرد برآمده است.

منبع: خبرگزاری میزان
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.