يكشنبه, 3 شهريور 1398 :: Sunday, 25 August 2019
  • روایتی از کودک‌کشی‌‌های رژیم صهیونیستی

    روایتی از کودک‌کشی‌‌های رژیم صهیونیستی

    یکی از مصادیق برائت از مشرکین که در پیام مقام معظم رهبری مورد تاکید قرار گرفته بود، به‌معنی نهیب امت اسلامی بر سر رژیم کودک‌کش صهیونیست و پشتیبانان و کمک‌کنندگان آن است. رژیم غاصب و ظالم صهیونیستی در کودک‌کشی، تبحر زیادی دارد و در طول حیات ننگین و نامشروع این رژیم سرطانی، هزاران کودک مظلوم فلسطینی به دست جلادان غاصب صهیونیست کشته شده‌اند.
 
کد خبر: 65374

ایستادگی مقابل زورگویی

ایستادگی مقابل زورگویی
برجام، پس از چهار سال حالا دیگر تبدیل به یک تکه کاغذ شده که همه از آن فراری هستند. بدعهدی و کارشکنی غربی ها در قبال این قرارداد مهم، کار را به جایی رساند که دیگر توجیهی وجود ندارد که ایران به تعهداتش در برجام پایبند بماند.
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ریشه

حدود چهار سال پیش بود که پس از سال ها مذاکره ایران و گروه 5+1 به توافق دست یافتند که نام آن را برنامه جامع اقدام مشترک نهادند. دولتمردان ایرانی معتقد بودند که با امضای برجام، هم کشور را از خطر جنگ و مشکلات اقتصادی نجات داده و هم در مقابل تصویب تحریم های جدید بیمه کرده اند.

رئیس جمهور در تاریخ 20 خرداد 1395 در جمع اعضای شوراهای عالی کشور با اشاره به مشکلات پیش از برجام گفته بود: بعد از برجام هر روز یک گشایش داریم که جای شکرگزاری دارد.

زمان زیادی نگذشت که سیاستمداران ما به این نتیجه رسیدند که گویا پایه های برجام آنطور که آن ها فکر می کردند نیز محکم نیست!

secretary_kerry_met_with_iranian_foreign_minister_zarif_one-on-one_in_the_palais_coburg_blue_salon.jpg

با تصویب طرح تمدید قانون ISA(Iranian sanction Act) توسط مجلس سنای آمریکا در تاریخ پنج شنبه 11/9/1395 برابر با یکم دسامبر 2016  با حداکثر مطلق آراء ( 99 رای موافق, یک نفر دیگر حضور نداشت), در واقع گام نهایی آمریکا برای نقض یکجانبه برجام برداشته شد.

در حالی که ایرانی ها اعتقاد داشتند که این موضوع نقض برجام است، اما یانکی ها با تعابیر مختلف از برجام به این نکته اشاره می کردند که تمدید ISA یک تحریم جدید نیست و تمدید تحریم های قبلی شامل تعهدات مندرج در برجام نمی شود!

روحانی سه روز بعد، پشت تریبون مجلس اظهار کرد:‌ «صریحا اعلام می کنم چناچه مصوبه اجرا شود نقض فاحش برجام بوده و پاسخ قاطعانه ما را به دنبال خواهد داشت. حتی امضای آن توسط رئیس جمهور آمریکا را نیز خلاف تعهدات آمریکا می دانیم و با عکس العمل مقتضی روبه رو خواهد شد.»

yrn1-780x405.jpg

موارد نقض برجام تا زمان پیروزی دونالد ترامپ ادامه داشت. میلیاردر آمریکایی که در شعار های پیش از انتخابات وعده داده بود که برجام را به عنوان بدترین قرارداد تاریخ، لغو خواهد کرد به محض ورود به کاخ سفید، بسیاری از شخصیت ها و نهادهای ایرانی را به سیاهه تحریم افزود.

در ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۷نیز ترامپ خروج رسمی ایالات متحده از توافق نامه هسته ای را اعلام کرد و همچنین خواستار فشار بیشتر جامعه جهانی بر ایران شد. از طرفی بر خلاف گزارش های آژانس، صحبت های خلاف واقع در مورد اجرای تعهدات ایران در جریان برجام را مطرح ساخت.

jcpoa_signatures.png

این اتفاق موجب ناراحتی شدید و ابراز نگرانی از جانب اروپایی ها نسبت به وقایع پس از خروج آمریکا از برجام شد. اما واکنش غربی ها محدود به همین مقدار بود و هرچند روی کاغذ تلاش هایی برای جلوگیری از تبعات خروج آمریکا انجام گرفت، اما آن ها در عمل نتوانستند کار خاصی پیش ببرند.

16مرداد 97 مرحله اول تحریم های ظالمانه و غیرقانونی آمریکا علیه ایران آغاز و چند ماه بعد یعنی درست در روز 13 آبان مرحله دوم با شدت بیشتری اجرایی گردید.

اروپایی ها مدام طی این مدت از ایران تقاضای وقت داشتند و معتقد بودند که می توانند راهکاری برای جبران تحریم های آمریکا داشته باشند اما طرح های آن ها یکی پس از دیگری شکست خورد یا حتی شاید اراده ای برای اجرای صحیح آن ها در طرف اروپایی وجود نداشت.

رهبر معظم انقلاب در دیدار سران قوا و جمعی از مسئولان و کارگزاران نظام، با اشاره به دشمنی مبنایی، عمیق و مستمر آمریکا با اصل نظام جمهوری اسلامی و ملت ایران و همراهی اروپایی ها با آن ها تأکید کردند: در سالهای اخیر، این درس گرفته شد که گره زدن حل مسائل کشور بخصوص مسائل اقتصادی به برجام و خارج از کشور، یک خطای بزرگ است.

ایشان افزودند: هنگامی که ما مسائل اقتصادی و کسب و کار را به برجام گره می زنیم، نتیجه این می شود که صاحبان کار و سرمایه چند ماه منتظر امضا شدن یا نشدن برجام می مانند و بعد از آن هم منتظر اجرا شدن و یا اجرا نشدن آن هستند و سپس نیز منتظر اینکه آیا امریکا در برجام می‌ماند یا نمی ماند و در نهایت دستگاه فعال اقتصادی کشور همیشه معطل خارجی ها است.

اولتیماتوم های ایران به اروپایی ها در نهایت نتیجه ای جز اتلاف وقت نداشت و آن ها به روش سال های قبل خود یعنی مذاکره برای مذاکره بودند تا از این طریق مانع فعالیت های هسته ای ایران گردند.

از طرفی دولت آمریکا اخیرا با تروریستی خواندن سپاه پاسداران و اعلام تصمیم خود برای به صفر رساندن فروش نفت ایران، به اصرار خود برای نقض قوانین بین‌المللی ادامه داده است اما اروپایی‌ها در واکنش به این اقدامات ضد ایرانی تنها به «ابراز نگرانی» و «تاسف» بسنده کردند.

 اما روز گذشته 18 اردیبهشت مصادف با خروج غیرقانونی آمریکا و اثبات بدعهدی آنان به تمام جهانیان، ابتدا محمدجواد ظریف رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان اعلام کرد که تصمیم نظام بر این است که بخاطر عدم پایبندی طرف های قرارداد، برخی تعدات خود در برجام را نادیده بگیرد.

ظریف گفت: آخرین اقدام ایالات متحده آمریکا در روز چهارم ماه می 2019 در واقع اجرای برجام را غیرممکن کرده و تلاش کرده فعالیت‌های هسته‌ای که در چارچوب برجام انجام می‌شده را با تهدید، فشار و قلدری مانع از آن شود.

 

وی افزود: این اقدام ایران یک فرصت 60 روزه به اعضای باقیمانده برجام ارائه می‌کند که بتوانند با تامین حقوق ایران در برجام، این توافق را به حالت اولیه برگردانند.

همچنین شورای امنیت ملی نیز با صدور بیانیه ای، این اقدام متقابل را علنی کرد و به طرف غربی این هشدار را داد که صبر ملت ایران نیز حدی دارد و سران کشور های حاضر در برجام نمی توانند کشور را بازیچه تصمیمات ریاکارانه خود سازند.

 در بیانیه شورای عالی امنیت ملی کشورمان که طی نامه های جداگانه نیز از سوی حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی رئیس جمهور و رئیس شورای عالی امنیت ملی به سران کشورهای عضو برجام اعلام شده؛ به کشورهای باقیمانده در برجام ۶۰ روز برای اجرای تعهدات خود به ویژه در حوزه های بانکی و نفتی فرصت داده شده و تاکید شده است: «در هر زمان که خواسته های ما تامین شود؛ ما نیز به همان میزان اجرای مجدد تعهدات متوقف شده را از سر خواهیم گرفت، اما در غیر این صورت، جمهوری اسلامی ایران مرحله به مرحله تعهدات دیگری را متوقف خواهد کرد.»

دکتر حسن روحانی رئیس جمهور نیز در جلسه هیأت وزیران طی سخنانی با اشاره به تصمیم ایران مبنی بر توقف برخی تعهدات خود ذیل برجام گفت: «طبق تصمیم شورای عالی امنیت ملی، امروز از طرف من 5 نامه به سران 5 کشور باقی‌مانده در برجام ارسال شد.»

 

وی ادامه داد: «در این نامه‌ها ما به طرف‌هایمان اعلام کردیم که یک سال به توصیه‌های شما ما صبر کردیم و این صبر ما یک قدرت بزرگ ملی و روحی در تاریخ است، همان‌طور که مقاومت ما تاریخی است و همان‌گونه که دیپلماسی ما تاریخی است، صبر ما هم استراتژیک است، ما یک سال حوصله کردیم و صبر کردیم و به تمام تعهدات خود پایبند بودیم.»

اما این تصمیم کشورمان، واکنش های بسیاری را در پی داشت. وزیر دفاع فرانسه در واکنش به تصمیمات امروز چهارشنبه ایران در زمینه توافق هسته‌ای گفت که «چیزی بدتر از خروج ایران از برجام وجود ندارد و اروپایی‌ها خواهان زنده نگهداشتن آن هستند».

«ژوزف بورل» وزیر خارجه اسپانیا در گفت‌وگویی با شبکه یک تلویزیون اسپانیا در واکنش به تصمیم اخیر ایران در خصوص توقف برخی تعهدات برجامی عنوان کرد: دولت آمریکا با خروج از برجام،‌ اقدام بدی را صورت داد و زمینه ساز تصمیم اخیر ایران شد.

وزارت خارجه چین در واکنش به تصمیم ایران برای توقف برخی تعهدات ذیل برجام تأکید کرد که برجام باید به طور کامل اجرا شود.

قدرت نظام اسلامی را در مقاومت و عمل می تواند دید، در جایی که لازم باشد تا پای جان هم مردم در کنار مسئولان و در مقابله با تهدیدات و زورگویی های خارجی مقاومت می کنند و در جایی  هم که لازم باشد از خود عملگرایی نشان می دهند و هیچ گاه در مقابل هیچ کشوری، چه شرقی و چه غربی سر تعظیم فرو نمی آورند.

انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.