يكشنبه, 11 خرداد 1399 :: Sunday, 31 May 2020
 
کد خبر: 65266

بازی دو سر باخت ترامپ با عربستان

بازی دو سر باخت ترامپ با عربستان
لفاظی‌ها و توهین‌های دونالد ترامپ به عربستان و اسلاف خود به دلیل عدم استفاده از منابع مالی ریاض که همچنان ادامه دارد، به مراحل پرمخاطره‌ای نزدیک می‌شود که تبعات پر هزینه‌ای را برای طرفین به دنبال خواهد داشت.
پایگاه خبری ریشه
مشی تحقیر عربستان و اخذ پول به بهانه‌های مختلف به رویه‌ای معمول در دولت آمریکا مبدل شده است؛ اظهارات توهین آمیزی که تاکنون با واکنش جدی از سوی ریاض مواجه نشده است.
از آنجا که سخنان تحقیر و توهین آمیز هفته گذشته «دونالد ترامپ» در مورد عربستان مجددا با واکنش یا اعتراضی از سوی ریاض مواجه نشده، باید گفت این موضوع به امری طبیعی در روابط دو کشور تبدیل شده است. از این رهگذر لحن زننده سخنان ترامپ به موازات توهین‌های مختلف او به عربستان دیگر برای ناظران بین المللی هم حیرت برانگیز نیست؛ چرا که سکوت ریاض در مقابل استفاده ترامپ از عبارت "گاو شیری" برای توصیف عربستان و حاکمانش، جایی برای انتقادات از این لحن نامناسب و احترام به اعتبار و حیثیت کشور‌ها و حتی کشور خودش نگذاشت.
ترامپ عربستان

 

اما این اظهارات توهین آمیز از منظری دیگر قابل توجه هستند. برای ترامپ که با تحول بزرگی مانند انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ که آینده سیاسی وی را رقم می‌زند، روبرو است و چالش قیمت نفت را در چشم انداز ریاست جمهوری خود می‌بیند، استفاده از این الفاظ چندان منطقی نیست.
 
چالش قیمت سوخت در آمریکا در هفته‌های اخیر در پی اعلام پایان معافیت‌های تحریمی ایران، به معضلی برای دولت ترامپ تبدیل شده است. ضمن این که موضع حمایتی دولت وی از «محمد بن سلمان» در پی قتل «جمال خاشقجی» روزنامه نگار منتقد سعودی در کنسولگری عربستان در ترکیه، افکار عمومی این کشور را که بیش از هر زمان دیگری از عربستان به عنوان رژیم ناقض حقوق بشر یاد می‌کند را نسبت به شریک استراتژیک خود در غرب آسیا تحریک می‌کند.
ترامپ عربستان

 

 
نگرش منفی به عربستان در آمریکا به حدی جدی شده که «تولسی گابارد» کاندیدای ریاست جمهوری انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا، رابطه آمریکا و عربستان را اینگونه توصیف کرد:" آمریکا در دستان ترامپ در مواجهه با عربستان به فاحشه‌ای مبدل شده است."
ترامپ قطعا با چنین نمایش‌های کودکانه و توهین به اسلاف خود به دلیل عدم "دوشیدن عربستان" قادر به کنترل کشور خود نخواهد بود. از سوی دیگر افکار عمومی آمریکا که در دهه‌های اخیر با تبلیغات گسترده رسانه‌ای در مورد ارزش‌های آمریکایی تصوری موهوم از خود و کشورشان دارند نیز به این اقدامات ترامپ واکنش منفی نشان می‌دهند. کما اینکه در نظرسنجی‌های مختلف اخیر مشخص شد که ترامپ در سال ۲۰۱۹ به پایین‌ترین سطح محبوبیت خود رسیده است.
در واقع باید گفت که ترامپ به این توهم دچار شده است که با تهدید و توهین قادر است تغییرات قابل ملاحظه‌ای در قیمت نفت در بازار‌های جهانی ایجاد کرده و در مقابل با بمباران خبری آنچه غرور از دست رفته آمریکا خوانده می‎شود در این بازار را ترمیم کند.
ترامپ عربستان

گذشته از هزینه‌های این مشی برای آمریکا، وضعیت در طرف دیگر نیز مشابه است. عربستان به دلیل سیاست‌های به اصطلاح اصلاح اقتصادی خود، مداخلات پر هزینه در کشور‌های مختلف اسلامی و غیر اسلامی و نیز هزینه‌های سنگین جنگ چند ساله یمن به کاهش تولید نفت برای جلوگیری از سقوط بهای آن نیاز مبرم دارد.

 
در حقیقت حکام عربستان از این موضوع کاملا آگاهند که در صورت کاهش قیمت نفت، وضعیت اقتصادی دشواری را در پیش خواهند داشت.
برای فهمیدن سرنوشت این بازی دوسر باخت زمان زیادی لازم نیست. در چند ماه اخیر بازار‌های نفتی که به دلیل سیاست‌های تحریمی ترامپ با چالش‌های عمده‌ای مواجه شده اند، نتیجه را معین خواهند کرد.

 

منبع: خبرگزاری میزان
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.