شنبه, 17 خرداد 1399 :: Saturday, 6 June 2020
  •  در زندان‌های آمریکا چه می‌گذرد؟

    در زندان‌های آمریکا چه می‌گذرد؟

    ناآرامی‌ها و درگیری‌ها در آمریکا در پی قتل فجیع یک شهروند سیاه پوست به بالاترین حد خود رسیده به طوریکه تاکنون پلیس آمریکا هزاران نفر را بازداشت کرده است.
 
کد خبر: 64751

واکنش وزارت نفت به تهدید آمریکا

واکنش وزارت نفت به تهدید آمریکا
یک مقام آگاه در وزارت نفت گفت: همان‌گونه که آمریکا در ۴ نوامبرِ ادعایی خود به هدف صفرشدن صادرات نفت ایران نرسید، نه‌تنها در ۱۰ روز آینده، بلکه در ماهها و سالهای آینده نیز به این هدف خود نمی‌رسد.
پایگاه خبری ریشه

تلاش آمریکا برای صفر کردن صادرات نفت ایران، همه را به‌یاد سناریوی 4 نوامبر 2018 می‌اندازد، سناریویی که آمریکا با استفاده از تمامی ابزارهای رسانه‌ای خود در تمام جهان این ادعا را پخش کرده بود که صادرات نفت ایران تا 4 نوامبر 2018 به صفر می‌رسد.

در آستانه این تاریخ (2 نوامبر 2018) خبر از معافیت‌های خرید نفت ایران برای 8 کشور منتشر شد و در واقع آمریکا تلاش کرد عدم موفقیت خود در به صفر رساندن صادرات نفت ایران را با اعمال معافیت به 8 کشور خریدار عمده نفت ایران پوشانده و این‌گونه در جهان ظاهرسازی کند که اگر صادرات نفت ایران تا 4 نوامبر (تاریخ اعلامی) به صفر نرسیده، این خواست آمریکا بوده و قرار است به‌تدریج این صادرات به صفر برسد.

امروز خبر جدیدی از سوی رویترز منتشر شد که در آن به‌نقل از یک مقام آگاه در آمریکا عنوان شده بود "دولت آمریکا قرار است امروز اعلام کند در صورتی که تمام خریداران نفت ایران به‌زودی خرید نفت از ایران را متوقف نکنند تحت تحریم قرار خواهند گرفت".

در ادامه این گزارش، زمان 2 می 2019 (10 روز دیگر) برای توقف معافیت خرید نفت ایران برای 8 کشور دارای این معافیت اعلام شده است.

در پیگیری از مجموعه وزارت نفت جمهوری اسلامی ایران در یافتن پاسخی برای این سؤال که "اگر معافیت‌های نفتی 8 کشور خریدار نفت از ایران، از سوی آمریکا تمدید نشود، چه اتفاقی برای صادرات نفت ایران خواهد افتاد؟"، یک مقام آگاه در مجموعه وزارت نفت گفت: "چه معافیت‌ها ادامه یابد و چه ادامه نیابد، صادرات نفت ایران در هیچ شرایطی صفر نخواهد شد؛ مگر آنکه مقامات ایران در شرایطی تصمیم به توقف صادرات نفت بگیرند که چنین شرایطی فعلاً مطرح نیست".

وی در پاسخ به اینکه "آیا اقدام عاجلی از سوی ایران برای رفع تأثیر توقف معافیت خرید نفت از کشورمان تا 10 روز آینده صورت می‌گیرد؟"، تصریح کرد: "نیاز به اقدام عاجلی نیست، ما از گذشته تمامی سناریوهای محتمل و شرایط پیشِ‌روی صادرات نفت کشورمان را رصد، بررسی و تحلیل کرده‌ایم و برای هر نوع شرایطی، اقدامات مورد نیاز در برنامه‌های از پیش تدوین‌شده، دیده شده است و این‌طور نیست که ایران برای صادرات نفت خودش منتظر تصمیم یا عدم‌تصمیم آمریکا باشد".

این مقام آگاه در وزارت نفت ادامه داد: "تلاش آمریکا همواره ضربه زدن به ایران بوده و ما سالها تجربه را در خصوص بی‌اثرکردن تلاش‌های دشمنان برای ضربه زدن به کشورمان داریم؛ از این تجارب استفاده می‌کنیم و همان‌گونه که آمریکا در 4 نوامبرِ ادعایی خود به هدف صفر شدن صادرات نفت ایران نرسید، نه‌تنها در 10 روز آینده، بلکه در ماهها و سالهای آینده نیز به این هدف خود نمی‌رسد".

وی افزود: بازار جهانی نفت، به نفت ایران نیاز دارد و ما هم راهکارهای متنوع و متعددی برای فروش نفت کشورمان داریم.

 به‌نظر می‌رسد آمریکا بیش از آنکه به‌دنبال به صفر رساندن صادرات نفت ایران باشد (که البته قله‌ رؤیاهای آمریکا در این بخش است تا بتواند منابع ارزی حاصل از صادرات نفت ایران را به صفر برساند)، به‌دنبال استفاده از فضای ملتهبی است که با بیان اخبار غیررسمی در این زمینه توسط ابزارهای رسانه‌ای خود، آن را ایجاد می‌کند و به‌دنبال این است با فشار روانی به مردم ایران از بابت انتشار چنین اخباری، به‌زعم خود فضای اجتماعی ایران را ملتهب کرده و خاستگاه اجتماعی برای کوتاه آمدن مسئولان کشور در برابر زیاده‌خواهی‌های آمریکا ایجاد کند.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.