شنبه, 10 خرداد 1399 :: Saturday, 30 May 2020
 
کد خبر: 64593

توضیحات واعظی درباره قیمت بنزین و لغو جلسه شورای‌عالی انقلاب فرهنگی

توضیحات واعظی درباره قیمت بنزین و لغو جلسه شورای‌عالی انقلاب فرهنگی
رئیس دفتر رئیس‌جمهور درباره قیمت بنزین و علت لغو جلسه شورای‌عالی انقلاب فرهنگی توضیحاتی ارائه داد.
پایگاه خبری ریشه

محمود واعظی رئیس دفتر رئیس‌جمهور در حاشیه جلسه امروز هیئت دولت و در جمع خبرنگاران گفت: در جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی روی سناریوهای مختلف قیمت بنزین بحث شد اما تصمیم نهایی در این زمینه گرفته نشده است.

وی افزود: لغو جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی ربطی به حواشی مطرح‌شده ندارد. گاهی چون حدنصاب اعضا تکمیل نمی‌شود ممکن است جلسه  به این دلیل برگزار نشود.

واعظی درباره عدم حضور سخنگو در دولت تصریح کرد: من سخنگو نیستم اما سعی می‌کنم هفته‌ای یک بار پاسخ رسانه‌ها را بدهم، ضمن اینکه تلاش می‌کنیم سخنگوی دولت نیز انتخاب شود.

____________________________________

متن کامل گفت‌‌و‌گوی محمود واعظی با خبرنگاران

واعظی درباره آخرین تصمیمات دولت برای کمک به مردم مناطق سیل‌زده گفت: موضوعاتی در جلسه امروز دولت بحث شد که اولویت ما کمک به سیل زدگان بود و در این ارتباط وزیر کشور گزارشی را درباره اقدامات انجام شده ارایه کرد. در همه استان ها به ویژه استان لرستان و خوزستان که وضعیت آنها نسبت به استان های دیگر باید مورد توجه بیشتری قرار بگیرد و از طرف دیگر تعداد خانه ها و مزارعی که خسارت دیده مورد بررسی قرار گرفت و تصمیمات خوبی در این زمینه گرفته شد.

وی افزود:‌ در مصوبه قبلی رقمی که برای پرداخت به برخی از بخش ها مثل صنعت، مزارع و جاهای مختلف در نظر گرفته شده بود با بررسی هایی که شد در برخی نقاط نیاز به افزایش داشت که این کار انجام شد.  کار بسیار فشرده ای که آقای جهانگیری بعد ازدستور رهبری داشتند که ببنید خسارات چقدر است و خود دولت چقدر می تواند از بودجه و جابه جایی ها انجام دهد و مابقی را که لازم است نامه ای خدمت مقام معظم رهبری بفرستیم تا از صندوق توسعه ملی بگیریم، این کار هم انجام شد.

رئیس دفتر رئیس‌جمهور با بیان این مطلب که اتفاق بسیار خوبی هم در دولت و هم در بیرون دولت رخ داده این است که باید هرچه سریعتر به مسئله سیل زدگان رسیدگی شود و حتی رییس جمهور دستور دادند که نگذارید مردمی که آسیب دیدند مزارع و خانه هایشان از بین رفته هرچه سریعتر برای آنها فکری شود،‌ از سفر روحانی به مناطق سیل‌زده خبر داد و اظهار داشت:‌  رییس جمهور مجددا به مناطق سیل زده استان لرستان، خوزستان سفر خواهند کرد و و از نزدیک با مسئولان محل مشکلات را بررسی می کنند ، امیدواریم با سرعت بیشتری بتوانیم این کار را انجام دهیم.

واعظی در ادامه به افزایش حقوق کارمندان اشاره کرد و گفت: برای افزایش حقوق کارمندان دولت و بازنشستگان در سال جدید نیاز داریم که آیین نامه اجرایی آن مصوبه دولت را تصویب کنیم که امروز در این زمینه به جمع بندی رسیدیم که بعد از تصویبی که داشتیم همه حقوق ها افزایش پیدا خواهد کرد. امیدواریم بتوانیم براساس آنچه که نیاز مردم است و آنچه در توان است هم به سیل زدگان و هم به حقوق بگیران و کسانی که مقداری از نظر مسایل گرانی ها به آنها فشار می آید بیشتر کمک کنیم.

رییس دفتر رئیس‌جمهور در پاسخ به سوالی درباره دیدارهای اعضای هیات دولت با مقام معظم رهبری افزود: در پنج سال گذشته اعضای دولت چه به صورت گروهی و چه انفرادی با مقام معظم رهبری دیدار داشته اند. وزرای ما با افتخار درباره موضوعات مختلف مانند موضوعات اقتصادی به صورت خصوصی خدمت مقام معظم رهبری رسیده‌اند.

واعظی ادامه داد: در مناسبت هایی که ایشان گزارش می‌خواستند و این گزارش‌ها یا حضوری بوده، مانند روز 13 فروردین یا گزارش هایی است که خدمت ایشان ارسال می شود. این دیدارها کار معمولی است که بارها و بارها اتفاق افتاده و انجام می‌شود. به نظر من بهترین روابط میان مقام معظم رهبری و رئیس‌ جمهوری حاکم است، بهترین روابط بین دفتر ریاست جمهوری و دفتر مقام معظم رهبری حاکم است. به این قبیل شایعات توییتری نباید توجه کرد.خواهش می کنم دنبال توییت هایی که نوشته می‌شود نباشید.هر هفته دیدار می شود.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر این که آیا در این دیدارها درباره سیل هم صحبت شده است، افزود: مگر می‌شود موضوع به این مهمی که در کشور اتفاق افتاده، آقای رئیس جمهور در ملاقات های منظمی که خدمت مقام معظم رهبری دارد، راجع به این مسئله بسیار مهم صحبت نکند.

واعظی گفت:آنچه رییس جمهوری در جلسات و مراسم های مختلف درباره سپاه بیان کردند، اعتقاد ایشان است و اکنون هم که فرصتی ایجاد شده تا همه جهان به ویژه آمریکایی دیدگاه رییس جمهوری درباره سپاه را بدانند، این مطالب را صریح تر بیان کردند.

رییس دفتر رییس جمهوری درباره درخواست تعدادی از برای عزل پوری حسینی رییس سازمان خصوصی، گفت: نمایندگان در این زمینه درخواستی برای رییس جمهوری ارسال کردند که باید بررسی شود؛ البته مدیران دولت هم باید امنیت شغلی داشته باشند، مطالب نمایندگان و هرکسی دیگر که درباره مدیران دولتی نظری داشته باشد را ابتدا بررسی می کنیم حتی اگر یک فرد عادی نظری درباره مدیران دولتی بدهند اگر حرف وی درست باشد و مدیر دولتی تخلف کرده باشد دولت دوازدهم به هیچ وجه از مدیر متخلف حمایت نمی کند.
وی ادامه داد: از طرف دیگر اگر مدیری روی اصول و سیاست های دولت و منافع کشور بایستد، دولت حتما از وی حمایت می کند.

رییس دفتر رئیس‌جمهور در پاسخ به سوالی دیگری درباره تعیین سخنگوی دولت تاکید کرد: حتما برای دولت سخنگو انتخاب می کنیم؛ من سخنگوی دولت نیستم و نمی خواهم باشم.
وی گفت: ما به دلیل اینکه دولت سخنگو ندارد دو کار انجام داده ایم؛ یکی اینکه بنده به عنوان مسئول شورای اطلاع رسانی دولت از همه اعضای شورا، وزیران و معاونان رییس جمهوری، خواسته ام که هم در وزارتخانه و سازمان خود و هم روزهای چهارشنبه (حاشیه جلسات دولت) بیشتر در دسترس باشند و اقدامات خود را به خبرنگاران توضیح بدهند.
رییس دفتر رییس جمهوری اضافه کرد: آنچه هم که باقی می ماند و سوالات خبرنگاران است و من درباره آنها مطلع باشم، بنده هر هفته در جمع خبرنگاران حاضر شدم و پاسخ دادم.

وی درباره دو نرخی شدن قیمت بنزین هم گفت: استفاده از بنزین در کشور خیلی زیاد شده است به طوری که مصرف روزانه به بالای 90 میلیون و در آخر هفته ها بالای 100 میلیون لیتر رسیده است که رقم بسیار بالایی است. بنابراین باید چارچوبی در مصرف بنزین مشخص شود و مدیریت مصرف بنزین را داشته باشیم البته به گونه ای بحث می کنیم که فشار روی خانواده ها نیاید. با توجه به خساراتی هم که در کشور به وجود آمده است طرح ایجاد صندوق بیمه حوادث ارائه شده است که برای اتفاقاتی مانند سرما زدگی سیل زلزله بتوانیم از آن استفاده کنیم. البته بحث‌ها در ستاد اقتصادی دولت و در جلسه اخیر سران قوا و در دولت شروع شده است وسعی می‌کنیم زودتر به جمع بندی برسیم.

وی در پاسخ به این که در شورای عالی هماهنگی تصمیم گرفتند که بنزین دونرخی شود و افزایش هم 30 درصد است، گفت: من در شورا حضور داشتم.چند طرح مطرح شد در آنجا هم جمع بندی نشده است و قرار شد اعضای شورا و دیگران در این مورد نظر دهند و بعدا تصمیم گرفته شود.

واعظی درباره افزایش سقف کمک به سیل زدگان هم گفت: آقای نوبخت یک رقم 3 هزار ملیاردتومان را پیش بینی کرده که بلافاصله به کسانی که نیازمند هستند بدهند تا دیگر منتظر نمانند، همچنین با رییس کل بانک مرکزی صحبت شد تا بانک ها هم وارد موضوع شوند. به طور قطع بعد از جمع بندی معاون اول رییس جمهوری و به محض این که بتوانیم از صندوق توسعه برداشت کنیم، سرعت ما برای کمک به سیل زدگان بیشتر می‌شود.

رئیس دفتر رئیس‌جمهور ادامه داد: برای ترمیم و کمک بلاعوض و وام با بهره کم تصمیماتی قبلا گرفته بودیم. با توجه به گزارشاتی که وزیران و هیات هایی که به مناطق سیل زده رفتند در عمل دیدیم که تسهیلات باید افزایش پیدا کند.

واعظی در ارتباط با حذف چهار صفر از پول ملی هم گفت: این موضوعی نیست که الان تصمیم گرفته باشیم. در خیلی از کشورها این اتفاق می افتد. باید دقیق بررسی و طرح آن آماده شود و اقتصاد دان های کشور درباره آن نظر بدهند و بعد وارد ستاد اقتصادی دولت شود و بعد هیات دولت روی آن نظر دهد که تاکنون هیچ کدام از این مراحل در هیات دولت طی نشده است.

وی در خصوص لغو جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی و حواشی آن گفت: این موضوع ربطی به حواشی که مطرح شده ندارد، همیشه جلسات مختلفی برگزار می شود و وقتی دبیر جلسه مشاهده می‌کند که تعداد نفرات به حد نصاب نرسیده است می‌تواند جلسه را لغو کند.

رییس دفتر ریییس جمهوری اضافه کرد: به عنوان نمونه روزهای چهارشنبه عصر جلسه شورای اطلاع رسانی داریم، دبیر جلسه دیشب گفت این تعداد از اعضا در مسافرت هستند به همین دلیل دعوت نامه را کنسل کردیم .بحث شورای عالی انقلاب فرهنگی هم همین بود که دبیر گفت تعدادی حضور ندارند و جلسه را لغو کردند.

وی در پاسخ به سوالی درباره مخالفت مجلس با افزایش نرخ بنزین گفت: هر تصمیمی گرفته می شود مجلس نیز باید اطلاع داشته باشد. روز یکشنبه در شورای عالی هماهنگی اقتصادی، رییس مجلس، رییس کمیسیون اقتصادی مجلس و هم رییس کمیسیون برنامه و بودجه حضور داشتند، این بحث مطرح شده است. مطمئن باشید هیچ تصمیمی که مغایر قانون باشد نمی گیریم.

رییس دفتر رئیس‌جمهور در پاسخ به سوال دیگری درباره عدم پخش برنامه نود در صداوسیما و اینکه آیا ممکن است رئیس‌جمهور در این مورد هم ورود کند، گفت: دولت در شورای نظارت بر صداوسیما دو عضو ناظر دارد، در این شورا مجلس و قضاییه نیز دو عضو ناظر دارند، بنابراین وضعیت نظارت این گونه است. ضمن اینکه این 6 عضو نفوذ آنچنانی به آن معنا ندارند؛ از طرف دیگر سازوکار قانون صدا و سیما بر اساس قانون اساسی سازوکار دیگری است.

وی افزود: اینکه آقای علی عسگری (ریس صدا و سیما) در جلسات دولت شرکت می‌کنند به این معنا نیست که مثل بقیه وزرا باشند. حضور وی در جلسات دولت جهت هماهنگی است؛ البته یکی از ناظران نیز آقای حسام‌الدین آشنا است که در این باره اظهارنظر کردند.

رییس دفتر رئیس‌جمهور درباره اهمیت سفر عمران خان نخست وزیر پاکستان به تهران هم گفت: آقای عمران خان نخست وزیر پاکستان روز یکشنبه به همراه هیات عالی رتبه به مشهد مقدس وارد خواهد شد و پس از زیارت حرم امام رضا(ع) به تهران سفر می کند. عمران خان در صدر یک هیات عالیرتبه سیاسی، اقتصادی و امنیتی به ایران می آید، خاطرنشان کرد: مذاکرات رسمی مقامات ایران و پاکستان روز دوشنبه در تهران آغاز می شود و با نخست وزیر پاکستان رهبر معظم انقلاب اسلامی نیز دیدار می‌کنند.

وی افزود: این سفر هم از نظر سیاسی هم از جهت اقتصادی و هم از منظر امنیتی، با توجه به اینکه ما مرز طولانی مشترک با پاکستان داریم بسیار اهمیت دارد؛ روابط ایران و پاکستان همواره روابط خوبی بوده است.  با توجه به اینکه عمران خان اخیراً به عنوان نخست وزیر پاکستان انتخاب شده‌ و اولین سفر وی به ایران است، از نظر ما این سفر بسیار حایز اهمیت است و تدارکاتی هم دیده ایم و کمیته‌هایی در وزارت خارجه و وزارتخانه‌های مختلف با مذاکرات انجام داده اند و قرار است جمع‌بندی خود را فردا به دولت بدهند؛ فکر می‌کنیم این سفر قطعاً سفر خوبی است.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.