• آشکارتر شدن دورویی آمریکا در اجرای حقوق بشر

    آشکارتر شدن دورویی آمریکا در اجرای حقوق بشر

    رفتار غیر انسانی با مهاجران در مرز‌های آمریکا و مکزیک نه تنها جان مهاجرانی که آمریکا مسئولیت محافظت آنها را پذیرفته به مخاطره می‌اندازد بلکه وضعیت را در مناطق مرزی دو کشور وخیم تر کرده است.
جمعه, 28 تير 1398 :: Friday, 19 July 2019
 
کد خبر: 64511

جانمایی مسکن سیل زدگان معمولان؛ کمک‌های بلاعوض از امروز پرداخت می‌شود

جانمایی مسکن سیل زدگان معمولان؛ کمک‌های بلاعوض از امروز پرداخت می‌شود
استاندار لرستان با بیان اینکه جانمایی مسکن سیل زدگان معمولان مشخص شده است گفت: کمک‌های بلاعوض به سیل زدگان از امروز پرداخت می‌شود.
پایگاه خبری ریشه

سید موسی خادمی در جمع خبرنگاران این شهرستان اظهارداشت: بحث اسکان سیل زدگان موضوع پیچیده‌ای است که چندین بعد دارد و باید همه را پیگیری کنیم.

وی افزود: برخی از خانه‌ها آسیب دیده و تعمیرات جزیی لازم دارند که برای این خانه‌ها بنیاد مسکن کمک بلاعوض می‌دهد و از امروز به افرادی که پرونده‌هایشان تکمیل شده کمک بلاعوض پرداخت می‌شود. وام‌ها نیز به استان ابلاغ و بانک‌های عامل مشخص شدند که به محض اینکه آسیب دیدگان تشکیل پرونده بدهند پرداخت خواهد شد.

استاندار لرستان عنوان کرد: پرداخت کمک بلاعوض از امروز شروع می‌شود و تا آخر هفته به بیش از دو یا سه هزار نفر پرداخت می‌شود؛ برای یک گروه که ممکن است تعمیرات منزل بیشتر طول بکشید سقف کمک بلاعوض پرداخت می‌شود و می‌توانند بخش‌هایی از خانه‌شان که آسیب دیده را تعمیر کنند در این مورد دولت خیلی مداخله ندارد و فقط کمک بلاعوض و وام می‌دهد.

وی بیان کرد: اما برای جاهایی که خیلی جدی تر آسیب دیده باید وارد شویم. یک گروه خانه‌هایشان تخریب شده و از بین رفته که دیگر وجود ندارد و یا طوری تخریب شده که غیر قابل سکونت است که برای این افراد باید دو کار انجام داد یکی بحث اسکان فعلی آنهاست که قرار است این موضوع در ستاد ملی بحث شود.

خادمی گفت: با تجربه‌ای که در کشور وجود دارد پیشنهاد اول ما اجاره است که ما مبلغی تحویل این آسیب دیدگان بدهیم تا خودشان جایی پیدا کنند چرا که سیستم کانکس و چادر فایده ندارد و جواب نمی‌دهد. اگر یک عده مشکلشان از طریق اجاره حل نشد باز باید کنارشان باشیم تا مشکلشان حل شود.

وی خاطرنشان کرد: کسانی که خانه‌هایشان را از دست دادند بخشی در همان جا می‌توانند خانه بسازند و از اکنون می‌توانند شروع  به کار کنند، بنیاد مسکن نیز در کنارشان وام و امکانات می‌دهد و قرار است سیمان مجانی نیز بیاید.

استاندار لرستان اظهارداشت: یک عده ممکن است خانه‌هایشان کامل آب برده باشد و اکنون نیز مصلحت نیست آنجا خانه بسازند باید جایی دیگر  بروند که ما باید برای آنها زمین تهیه می‌کنیم.

وی افزود: افرادی که خانه‌هایشان را  کامل آب برده است بیشتر درشهرهای پلدختر، معمولان هستند و چند واحد نیز در چگنی و خرم‌آباد بود، در معمولان حدود 230 قطعه زمین مناسب پیدا کردیم که آماده شده و ظرف دو تا سه روز آینده به کسانی که خانه آنها در ساحلی معمولان تخریب از زمین‌های تفکیک شده متناسب با زمینشان قطعاتی تحویل می‌دهیم.

خادمی عنوان کرد: در خرم‌آباد نیز زمین مسکن و شهرسازی را داریم اما زمینی نداریم که برای مسکن ویلایی به کسانی که خانه‌هایشان دچار مشکل شده بدهیم از آنجا که این منازل عمدتا در بافت فرسوده‌اند سند ندارند البته بخشی هم ممکن است سند داشته باشند که برای آنها هم یک قطعه زمین از مسکن و شهرسازی آماده کردیم و به خیرین سپرده شده و قرار شده با شهرداری خرم‌آباد هماهنگ کنند و به صورت آپارتمانی بسازند.

وی بیان کرد: در چگنی نیز حدود 6 خانوار دچار مشکل شدند که زمین آماده در سایت مسکن مهر بنیاد مسکن داریم و تصویب شده  یک قطعه زمین به آنها بدهیم و زمین‌های خودشان را شهرداری به عنوان فضای سبز یا بستر رودخانه استفاده کند.

استاندار لرستان گفت: در پلدختر مقداری مشکل داریم به طوری که خانه حداقل 130 خانوار تخریب شده و جا ندارند که برای اینها چند گزینه پیشنهادی داریم یکی ساخت و ساز در زمین پشت مسکن مهر یا زمین مربوط به تعاونی فرهنگیان و یا زمینی است که قبلا به دانشگاه پیام نور واگذار شده است.

وی تصریح کرد: در این کمیته مصوب کردیم که تا امروز مکان زمین پلدختر را تعیین تکلیف و130 قطعه زمین در پلدختر تعریف کنند و به کسانی که خانه‌شان کامل از بین رفته و دیگر اجازه ساخت در آن محل را ندارند داده شود تا شروع به کار کنند.

خادمی اظهارداشت: ما محکم و جدی موضوع مسکن آسیب دیدگان سیل را دنبال می‌کنیم و مردم باید بدانند کار تامین، خرید و قطعه بندی زمین و شروع کار ساختمانی ممکن است مقداری طول بکشد.

وی افزود: در بحث اسکان موقت نیز چون روش چادر، کمپ و کانکس خیلی جواب نمی‌دهد ما پیشنهاد می‌کنیم با مبلغی که از طریق ستادملی اعلام و دریافت می‌کنند خودشان چند ماهی که خانه‌شان آماده می‌شود مستقر شوند تا خانه آماده شود ولی اگر باز هم نتوانستند مستقر شوند ما در کنارشان هستیم و فکری خواهیم کرد تامشکل اسکانشان حل شود.

استاندار لرستان با بیان اینکه در بحث اسکان اولویت با کسانی است که خانه‌شان به طور کامل از بین رفته است عنوان کرد: در روستاها نیز حدود 12 روستا داریم که به طور کامل یا بخشی دچار مشکل شدند که اکنون تعدادی زمین از منابع طبیعی پیدا کردیم و بنیاد مسکن دارد طرح می‌گذارد تا برای ساخت واگذار شود.

وی بیان کرد: برای بخشی از روستاها نیز هنوز زمین واگذار نکردیم، دنبال خرید هستیم؛ اکنون اکیپ‌های مختلف در برخی روستاها حضور دارند و خانه‌ها را تمیز می‌کنند و روستاییان می‌توانند فعلا به عنوان اسکان موقت از همان خانه‌ها استفاده کنند ضمن اینکه ما اجاره را هم به آنها می‌دهیم اما اگر خانه غیر قابل سکونت است جایی را فعلا تامین کنند تا زمین‌ها واگذار می‌شود. هم اکنون برای حدود 6 روستا زمین مشخص شده که برای مابقی نیز پیگیری می‌کنیم.

خادمی با بیان اینکه نباید اجاره خانه در پلدختر افزایش یابد تصریح کرد: در این رابطه با دادستان و مسئولان شهر پلدختر صحبت کردم، نباید اجاره‌ها نسبت به قبل از سیل افزایش پیدا کرده باشد، در این رابطه هم دادستان پلدختر و مرکز استان و هم سازمان صمت و اصناف در حال پیگیری این موضوع هستند.

وی اظهارداشت: واقعا اگر کسی بخواهد در این شرایط اجحاف کند حتما برخورد می‌کنیم البته مجموعه قوه قضاییه نیز اعلام کردند که دنبال موضوع هستند.

استاندار لرستان در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا رئیس جمهور به لرستان سفر می‌کند یا خیر افزود: ما از رئیس جمهور دعوت کردیم که به استان سفر کند که امیدواریم انشالله بیاید ولی هنوز چیزی قطعی نیست.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.