سه شنبه, 23 مهر 1398 :: Tuesday, 15 October 2019
 
کد خبر: 64239

تخصیص ۴۴۲ میلیارد تومان برای جبران خسارتهای کشاورزی سیل

تخصیص ۴۴۲ میلیارد تومان برای جبران خسارتهای کشاورزی سیل
رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: برای خسارتهای ناشی از سیل اخیر فعلا ۱۵۶ میلیارد تومان تنخواه برای ستاد بحران و استانهای سیل زده در نظر گرفته شد و ۴۴۲ میلیارد تومان برای جبران خسارتهای کشاورزی تخصیص یافت.
پایگاه خبری ریشه

محمد باقر نوبخت در مراسم رونمایی از برنامه تولید و اشتغال و اصلاح ساختار بودجه افزود: 50 درصد از تخصیص 442 میلیارد تومانی برای جبران خسارات کشاورزی نیز جزء پرداختی‌های این سازمان است.

رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: این سازمان به همه استان‌های درگیر سیل تن خواه 56 میلیارد تومانی پرداخت کرد و 100 میلیارد تومان نیز به ستاد بحران کشور به عنوان تن خواه داد.

وی افزود: بنیاد مسکن جمهوری اسلامی موظف شده با منابعی که در اختیار دارد به استان‌های سیل زده مراجعه و باز پرداخت خسارت را شروع کند.
نوبخت ادامه داد: دولت در اولین جلسه هیئت دولت در سال جدید کمک بلاعوض و پرداخت تسهیلات را برای جبران سیل به خانوار ها، بنگاه‌های تجاری و صنعتی و کشاورزی تصویب و ابلاغ کرد.
وی با اشاره به اینکه برآورد نهایی خسارت هنوز انجام نشده، چون در برخی مناطق سیل در حال وقوع است بنابراین نمی‌توانیم بگوییم جبران خسارت شروع شده است.
نوبخت گفت: طبق دو قانون از سرجمع اعتبارات بودجه برای جبران حوادث غیرمترقبه استفاده می‌کنیم.
براساس قانون مدیریت بحران در ماده 12 آن اجازه می‌دهد 2 درصد از سرجمع اعتبارات بودجه برای جبران خسارت استفاده شود همچنین در ماده 10 قانون تنظیم برخی از مقررات مالی دولت که اجازه می‌دهد 3 درصد از سر جمع اعتبارات دولت برای جبران خسارات استفاده شود و در حادثه سیل از این دو قانون و منابع دیگر که وجود دارد استفاده می‌شود.
وی گفت: از طرف دولت می‌گویم هیچ نگرانی برای مردم نیست و دولت با همه امکاناتش در کنار مردم آسیب دیده قرار دارد و از همه امکاناتش استفاده می‌کند گرچه اعتبارات دولت محدود است، اما اولویت ما پرداخت‌های مرتبی است که برای جبران خسارت اعلام می‌شود.
وی گفت: کمک‌های بلاعوض به سیل زدگان ارائه خواهد شد و تسهیلات ارزان قیمتی در اختیار آنان قرار می‌گیرد که سازمان برنامه و بودجه به نمایندگی از دولت آن را تضمین می‌کند.
نوبخت با اشاره به اینکه در آغاز سال 98 راهبرد توسعه‌ای از طرف مقام معظم رهبری اعلام شد، افزود: همه دستگاه‌ها خودشان را با آن تنظیم کردند تا بتوانیم در زمینه رونق تولید اقدام کنیم به همین دلیل سازمان برنامه و بودجه خود را مخاطب اصلی رونق تولید می‌داند.
وی گفت: برای رونق تولید نیز برنامه‌هایی تعیین کردیم که متناسب با شرایط سال 98 و مطالبات رهبری برنامه بودجه امسال بازنگری شد که امروز این برنامه را رونمایی می‌کنیم که امیدواریم همه دستگاه‌های اجرایی خود را موظف به اجرای آن بدانند تا به اهداف رونق تولید دست یابیم.
وی همچنین افزود: لایحه بودجه 98 مجدداً بازبینی شد و به مجلس ارائه شد و از آن زمان بر روی اصلاح بودجه کار شد.
وی به بارش‌های اخیر اشاره کرد و گفت: متاسفانه این بارش‌ها به رغم پر برکت بودن جان تعدادی از هموطنان ما را گرفت و خسارات قابل ملاحظه‌ای به بار آورد.
وی از همه نهاد‌ها و نیرو‌های مسلح که در کمک به آسیب دیدگان از سیل شرکت کرده اند تشکر و قدردانی کرد و افزود: امیدواریم با برپایی موکب‌ها خلا‌های موجود از بین برود.

نتیجه تحریم ها؛ قوت بخشیدن بیشتر به نهاد‌های انقلابی و مردمی است

رئیس سازمان برنامه و بودجه درباره افزودن نام سپاه پاسداران به فهرست به اصطلاح تروریستی از سوی امریکا گفت: این ادعا؛ تکرار اتهام‌هایی است که مسئولان رژیم امریکا قبلاً به ملت ایران وارد کردند و بعداً نیز وارد خواهند کرد.
محمد باقر نوبخت در ادامه مراسم رونمایی از برنامه تولید و اشتغال و اصلاح ساختار بودجه گفت: اگر امریکا در این ادعا سپاه پاسداران را در فهرست تروریسم قرار داد، قبلاً هم ملت ایران را تروریسم معرفی کرد گرچه این ادعا مانند سایر مواضع غیرمنطقی، غیرقانونی و غیرمعمول مقامات امریکایی در جهان پژواکی نخواهد داشت و خودشان منزوی می‌شوند.
وی افزود: اقدام شایسته و به جایی از طرف شورای عالی امنیت ملی به پیشنهاد وزارت امور خارجه بر طبق قانونی که سال 96 در مجلس شورای اسلامی برای مقابله با نقض حقوق بشر و اقدامات ماجراجویانه و تروریستی امریکا در منطقه، صورت گرفت.
نوبخت گفت: بر اساس این قانون که در مرداد 1396 در مجلس به تصویب رسید، ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده امریکا نیز به عنوان یک سازمان تروریستی معرفی شد که بر اساس بخش شش این قانون، مجازاتی نیز برای آن در نظر گرفته شده است.
وی به سابقه سپاه در 40 سال اخیر اشاره کرد و افزود: در چهل سال گذشته سپاه با چه عده و چه عُده‌ای بود و امروز سپاه کجا قرار دارد؟ در تمام این سال‌ها جمهوری اسلامی به عناوین مختلف در تحریم ظالمانه و غیرقانونی امریکا بود و نتیجه تحریم‌ها این شد که سپاه آن روز، به سپاه محبوب و مقتدر امروز تبدیل شود.
رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: سپاه همیشه در حوادث در خط مقدم قرار داشت و در قلب ملت ایران جای دارد به همین دلیل، این تحریم‌ها نتیجه قوت بخشیدن بیشتر به نهاد‌های انقلابی و مردمی بود.
نوبخت افزود: هیچ هراسی نداریم و امیدواریم این موضوع نیز به قوت نظام جمهوری اسلامی منتهی شود.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.