شنبه, 14 تير 1399 :: Saturday, 4 July 2020
 
کد خبر: 64197

کاخ سفید سپاه پاسداران را به عنوان «سازمان تروریستی» معرفی کرد

کاخ سفید سپاه پاسداران را به عنوان «سازمان تروریستی» معرفی کرد
کاخ سفید بیانه ای درباره طرح معرفی سپاه پاسداران به عنوان «سازمان تروریستی» منتشر کرد.  
پایگاه خبری ریشه

کاخ سفید در اقدامی مغایر با هنجارهای بین‌المللی و در ادامه سیاست فشار بر گروه‌هایی که از طریق مبارزه با گروه‌های تروریستی این کشور را در پیشبرد اهدافش در منطقه ناکام گذاشته‌اند، امروز دوشنبه در بیانیه‌ای رسماً برنامه دولت خود برای اضافه کردن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به فهرست سازمان‌های اصطلاحاً «تروریستی» خود اعلام کرد.

رئیس‌جمهور آمریکا در این بیانیه آورده است:

امروز من رسماً طرح دولت خود را برای اضافه کردن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و از جمله نیروی قدس به سازمان‌های تروریستی خارجی اعلام می‌کنم.

در این بیانیه، کاخ سفید با متهم کردن ایران به حمایت از تروریسم آمده است:

ما تا زمانی که این کشور از رفتارهای مخرب و غیرقانونی خود دست بردارد، به افزایش فشار علیه ایران و بالا بردن هزینه‌های حمایت از فعالیت‌های تروریستی توسط این کشور ادامه خواهیم داد.

لازم به ذکر است، این اولین بار است که کاخ سفید نیروهای مسلح رسمی یک کشور خارجی را به عنوان «سازمان تروریستی» معرفی می‌کند و طبق قانون، کنگره آمریکا یک هفته فرصت دارد این تصمیم را تایید یا رد کند.

باتوجه به این بیانیه کاخ سفید که چندی پیش نیز اخباری پیرامون آن منتشر شده بود، مقامات و مسئولان کشور نسبت به این اقدام آمریکا واکنش نشان دادند که در ادامه آورده شده است.

اقدام احتمالی آمریکا در تروریستی خواندن سپاه پاسداران محکوم به شکست است

رئیس قوه قضاییه در جلسه مسئولان عالی قضایی با اشاره به اقدام احتمالی ایالات متحده آمریکا برای قرار دادن نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در فهرست گروه های تروریستی، این اقدام را مانند سایر شرارت های آمریکا محکوم به شکست دانست و اظهار داشت: کشوري که در کارنامه اش چیزی جز تسلیح، هدایت و پناه دادن جریان های تروریستی وجود ندارد، نيروي مسلح رسمي يک کشور را که همواره در مسیر کمک به مردم و دفاع از نهضت های اسلامي پیشگام بوده است، تروریست می داند. گرچه اين اقدام به لحاظ سیاسی و حقوقی هیچ اعتباري نزد دولت ها و ملت های جهان ندارد اما به فرض که آمريکا به عنوان يک حکومت منفور و مسئول جنايات سنگین در منطقه غرب آسیا و سایر نقاط جهان بخواهد چنین اقدامی را دنبال کند، شایسته است که وزارت محترم امور خارجه و شوراي عالي امنيت ملي، مقابله به مثل کنند زیرا طبعا چنین برخوردی نزد افکار عمومی جهان که از کارنامه خونین آمریکا در حمایت از تروریسم آگاه است، پذيرفته خواهد بود.

گنجاندن نام سپاه در لیست گروه‌های تروریستی، دارای خطرات زیادی است

محمدجواد ظریف، وزیر امورخارجه کشورمان در جلسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در جهت بررسی آخرین تحولات سیاست خارجی و برنامه‌ها و اقدامات دستگاه دیپلماسی ضمن محکوم کردن اقدام احتمالی آمریکا در گنجاندن نام سپاه در لیست گروه‌های تروریستی، این اقدام را دارای خطرات زیادی دانست که اگر آمریکا آن را اجرایی کند ایران عمل متقابل انجام می‌دهد.

ظریف در این راستا درباره اقدامات وزارت خارجه از جمله ارسال یادداشت به سفارت سویس در تهران به عنوان حافظ منافع آمریکا توضیح داد.

وزیر خارجه با انتقاد از بیانیه اخیر گروه هفت آن را نقض برجام از سوی کشورهای طرف توافقنامه که عضو این گروه هستند، دانست.

نامه وزیر امور خارجه به رئیس شورای عالی امنیت ملی

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان در نامه ای به حسن روحانی، رئیس شورای عالی امنیت ملی نوشت:

نظر به حمایت پنهان و آشکار نیروهای نظامی آمریکا در منطقه از گروه‌های تروریستی و دخالت مستقیم در انجام فعالیت‌های تروریستی توسط نظامیان آن کشور، بر اساس "قانون مقابله با نقض حقوق بشر و اقدامات ماجراجویانه و تروریستی آمریکا در منطقه" مصوب مجلس، شورای عالی امنیت ملی نیروهای نظامی آمریکا در منطقه غرب آسیا موسوم به سنتکام را در فهرست گروه‌های تروریستی جمهوری اسلامی ایران قرار دهد.

تحریم سپاه؛ نمایشی از ضعف شیطان بزرگ

محمدجواد آذری‌جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در واکنش به اقدام خصمانه ترامپ علیه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در پیامی با تبریک روز پاسدار نوشت:

امروز شیطان بزرگ نفهمید که با تحریم سپاه، تنها ضعف خودش را نشان می دهد، اما جهانیان خواهند فهمید، ما شیشه عطریم بگویید به سنگ ...

هشدار فرمانده کل سپاه پاسداران به آمریکا

سرلشکر پاسدار محمد علی جعفری، فرمانده کل سپاه پاسداران پیش از این اعلام کرده بود در صورتی که آمریکا چنین حماقتی مرتکب شوند و امنیت ملی ما را به مخاطره بیندازند،مطابق سیاست‌های نظام جمهوری اسلامی ایران اقدامات مقابله به مثل را عملیاتی و در دستور کار قرار خواهیم داد و ارتش و نیروهای امنیتی آمریکا در منطقه غرب آسیا، دیگر آرامش امروز را نخواهند داشت.

موافقت شورای عالی امنیت ملی مبنی درج نام نظامیان آمریکایی در غرب آسیا در فهرست گروههای تروریستی

شورای عالی امنیت ملی با پیشنهاد محمد جواد ظریف، وزارت امور خارجه موافقت و اعلام کرد: فرماندهی مرکزی آمریکا درمنطقه و همه نیروهای وابسته به آن جزو گروه‌‌های تروریستی محسوب می‌شوند.

مقابله به مثل ایران علیه کاخ سفید در سریع ترین زمان ممکن

حشمت‌الله فلاحت‌پیشه ،رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در واکنش به اقدام خصمانه آمریکا در قرار دادن نام سپاه در لیست گروه‌های تروریستی گفت: ایران در کمتر از چند ساعت دیگر اقدامی مقابله به مثل خواهد کرد و نظامیان آمریکا در فهرست گروه‌های تروریستی قرار می‌گیرند. این تصمیم از حمایت همه دستگاه‌های نظام برخوردار است.

وی ادامه داد: روش اول اقدام مقابله به مثل با آمریکا اجرای قانون مصوب مجلس درخصوص اقدام متقابل و متناسب در برابر سیاست آمریکاست که اگر اجرای این قانون نظر مجلس را تأمین کند دیگر طرح دوفوریتی را دنبال نمی‌کنیم وگرنه با توجه به رایزنی‌های صورت گرفته و نظر مثبت سه فراکسیون سیاسی مجلس قطعاً طرح قرار دادن نیروهای نظامی آمریکا در لیست گروه‌های تروریستی در مجلس تصویب می‌شود کمااینکه آقای ظریف در جلسه امروز کمیسیون از این موضوع حمایت کرد.

تروریست خواندن سپاه؛ اقدام ماجراجویانه خطرناک دیگری از آمریکا در منطقه

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان با انتشار پیامی در صفحه توئیتری خود نسبت به اقدام خصمانه کاخ سفید و قرار دادن نام سپاه پاسداران جمهوری اسلامی ایران در لیست گروه‌های تروریستی واکنش نشان داد و نوشت:

این اقدام، هدیه انتخاباتی نابجای دیگری به نتانیاهو و اقدام ماجراجویانه خطرناک دیگری از آمریکا در منطقه است.

شروع نبردی سخت برای ترامپ در پی صدور بیانیه علیه سپاه پاسداران

جهانبخش محبی‌نیا نماینده مردم میاندوآب، شاهین دژ و تکاب در واکنش به قرار گرفتن نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در لیست سازمان‌های تروریستی توسط دولت آمریکا در صفحه توئیتر خود نوشت:

«ترامپ آنقدر تخریب‌گر است که توقع بناسازی از ایشان ساده‌لوحی است و امسال شاهد دگمه‌کنی از سوی ایران و آمریکا خواهیم بود نه دگمه بستن!

بیانیه کاخ سفید علیه سپاه پاسداران شروع نبردی سخت برای ترامپ است که منطبق بر سناریو‌های احتمالی او نخواهد بود».

قرارگرفتن نام سپاه پاسداران در فهرست گروه های تروریستی؛ احمقانه‌ترین تصمیم ترامپ

حمید بعیدی نژاد، سفیر ایران در لندن با انتشار توئیتی نسبت به اقدام دولت ترامپ در قرار دادن نام سپاه پاسداران در فهرست گروه‌های تروریستی خارجی وزارت خارجه آمریکا نوشت:

ترامپ با اعلام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به عنوان یک گروه تروریستی یکی از احمقانه‌ترین تصمیمات سیاسی خود را اتخاذ کرد.

تعجیل برای اعلام این تصمیم در روز‌هایی که سپاه با تمامی قوا به مردم سیل زده یاری می‌رساند، فقط هدیه‌ای برای نتانیاهو برای کمک به وی در انتخابات اسرائیل می‌باشد.

دولت آمریکا صلاحیت تروریست خواندن سپاه پاسداران را ندارد

عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان در یادداشتی توئیتری نسبت به به اقدام کاخ سفید مبنی بر قرار دادن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در لیست سازمان‌های تروریستی واکنش نشان داد و نوشت:

دولت آمریکا با ارتکاب جنایاتی بیشمار در اکثر نقاط جهان، چگونه صلاحیت دارد نهاد بر آمده از قانون اساسی یک کشور را تروریست بخواند؟

بهتر است آقای ترامپ پاسخگوی جنایات آمریکا در ویتنام، فلسطین، سوریه، یمن و ... باشد.

منبع: خبرگزاری میزان
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.