پنجشنبه, 9 بهمن 1399 :: Thursday, 28 January 2021
 
کد خبر: 64194
شورایعالی امنیت ملی سنتکام را در لیست تروریستی ایران قرار داد

"دوران بزن و در رو تمام شده است... "

اقدامه احمقانه وزارت خارجه ایالات متحده در قرار دادن سپاه پاسدارن ایران در فهرست سازمان‌های اصطلاحاً «تروریستی» واکنش هایی را در سراسر جهان به همراه داشته است. در گزارش زیر واکنش های قاطع مسئولین جمهوری اسلامی ایران در برابر این اقدام آمریکا را ملاحظه خواهید کرد.
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ریشه

«مایک پامپئو»، وزیر خارجه آمریکا دیروز عصر علی‌رغم هشدارها، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را به فهرست سازمان‌های اصطلاحاً «تروریستی» خود اضافه کرد.

این اولین بار است که کاخ سفید نیروهای مسلح رسمی یک کشور خارجی را به عنوان «سازمان تروریستی» معرفی می‌کند.

مایک پامپئو در کنفرانس خبری گفت که این تصمیم ظرف یک هفته اجرایی خواهد شد. او گفت که تمامی بانک‌ها و شرکت‌ها بایستی معاملات با سپاه ایران را متوقف کنند.

رسانه‌ها گزارش داده‌اند این اقدام به دولت آمریکا اجازه می‌دهد علیه مقام‌های سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و حامیان آنها ممنوعیت‌های مسافرتی درنظر گرفته شود.

نظر به حمایت پنهان و آشکار نیروهای نظامی آمریکا در منطقه از گروه‌های تروریستی و دخالت مستقیم در انجام فعالیت های تروریستی توسط نظامیان آن کشور،  محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان با ارسال نامه ای خطاب به حسن روحانی رئیس شورای عالی امنیت ملی، بر اساس «قانون مقابله با نقض حقوق بشر و اقدامات ماجراجویانه و تروریستی آمریکا در منطقه» مصوب مجلس شورای اسلامی، پیشنهاد کرد شورای عالی امنیت ملی کشورمان نیروهای نظامی آمریکا در منطقه غرب آسیا موسوم به «سنتکام» را در فهرست گروه‌های تروریستی از نظر جمهوری اسلامی ایران قرار دهد.

 

 

جمهوری اسلامی ایران «سنتکام» و تمامی نیروهای وابسته به آن را «گروه تروریستی» اعلام کرد

شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران  در بیانیه ای ضمن محکومیت شدید اقدام غیرقانونی و خطرناک رژیم ایالات متحده امریکا در قرار دادن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در فهرست «سازمان‌های تروریستی خارجی» در اقدام متقابل در برابر اقدام غیرقانونی و نابخردانه امروز آمریکا اعلام کرد که «رژیم ایالات متحده آمریکا را «دولت حامی تروریسم» و «فرماندهی مرکزی آمریکا موسوم به سنتکام» و تمامی نیروهای وابسته به آن را «گروه تروریستی» می‌داند.

متن کامل بیانیه شورای عالی امنیت ملی به شرح ذیل است:

 

بسم الله الرحمن الرحیم

شورایعالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران ضمن محکومیت شدید اقدام غیرقانونی و خطرناک رژیم ایالات متحده آمریکا در قراردادن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در فهرست «سازمان‌های تروریستی خارجی»، این اقدام بی‌اساس را خطر عمده‌ای برای صلح و امنیت منطقه‌ای و بین‌المللی و نقض آشکار قواعد آمره حقوق بین‌الملل و منشور ملل متحد می‌داند.

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، برخلاف آمریکا و متحدان منطقه‌ای آن که همواره حامی گروه‌های افراطی‌ و تروریست‌ها در منطقه غرب آسیا بوده‌اند، پیوسته در خط مقدم مقابله با تروریسم و افراطی‌گری در منطقه بوده و نقش این نیروی فداکار و انقلابی در مقابله با القاعده، داعش، النصره و سایر گروه‌های تروریستی در منطقه توسط مردم و دولت‌های آسیب‌دیده همواره مورد تقدیر است.

جمهوری اسلامی ایران در اقدام متقابل در برابر اقدام غیرقانونی و نابخردانه امروز آمریکا اعلام می‌کند، رژیم ایالات متحده آمریکا را «دولت حامی تروریسم» و «فرماندهی مرکزی آمریکا موسوم به سنتکام» و تمامی نیروهای وابسته به آن را «گروه تروریستی» می‌داند. این فرماندهی مسئولیت اجرای سیاست‌های تروریستی دولت آمریکا علیه منطقه غرب آسیا را به عهده داشته که امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران و جان افراد بی‌گناه ایرانی و غیرایرانی را برای تحمیل سیاست‌های خصمانه ایالات متحده به خطر انداخته است که از آن جمله حمله وحشیانه و عامدانه به هواپیمای مسافربری ایران در سال 1367، مشارکت در کشتار مردم یمن و دیگر شهروندان غیرنظامی در غرب آسیا را می‌توان نام برد.

بدیهی است رژیم ایالات متحده آمریکا تمامی مسئولیت‌های عواقب خطرناک این اقدام ماجراجویانه را برعهده خواهد داشت.»

 

 

شاهد اقدام ماجراجویانه خطرناک دیگری از آمریکا در منطقه هستیم

«محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه ایران در پیامی در توئیتر به اقدام آمریکا در قرار دادن نام سپاه پاسداران در لیست گروه‌های تروریستی واکنش نشان داد و این اقدام را «هدیه انتخاباتی نابجای دیگری به نتانیاهو و اقدام ماجراجویانه خطرناک دیگری از آمریکا در منطقه» توصیف کرد.

 

 

ترامپ یکی از احمقانه ترین تصمیمات سیاسی خود را اتخاذ کرد

«حمید بعیدی نژاد» سفیر ایران در لندن در پی اقدام دولت ترامپ در قرار دادن نام سپاه پاسداران در فهرست گروه های تروریستی خارجی وزارت خارجه آمریکا در صفحه توئیترش نوشت: «ترامپ با اعلام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به عنوان یک گروه تروریستی یکی از احمقانه ترین تصمیمات سیاسی خود را اتخاذ کرد.»

وی افزود: «تعجیل برای اعلام این تصمیم در روزهایی که سپاه با تمامی قوا به مردم سیل زده یاری می رساند، فقط هدیه ای برای نتانیاهو برای کمک به وی در انتخابات اسرائیل می باشد.»

 

 

ارتش و نیروهای امنیتی آمریکا در منطقه غرب آسیا، دیگرآرامش امروز را نخواهند داشت

سرلشکر پاسدار «محمد علی جعفری»، فرمانده کل سپاه گفته در صورتی که آمریکا چنین حماقتی مرتکب شوند ارتش و نیروهای امنیتی آمریکا در منطقه غرب آسیا، دیگرآرامش امروز را نخواهند داشت.

سردار جعفری گفت: «اگر آمریکایی‌ها دست به چنین حماقتی بزنند و امنیت ملی ما را به مخاطره بیندازند، مطابق سیاست‌های نظام جمهوری اسلامی ایران اقدامات مقابله به مثل را عملیاتی و در دستور کار قرار خواهیم داد.»

 

 

قراردادن سپاه در لیست گروه‌های تروریستی به‌ضرر آمریکا تمام می‌شود

محسن رفیق‌دوست وزیر سپاه در دوران دفاع مقدس درباره اعلام مقامات آمریکایی برای قراردادن نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در لیست نیروهای  تروریستی گفت: سپاه بخشی از نیروی نظامی رسمی یک کشور مستقل است لذا اثراتش در منطقه مشخص است.

وی تأکید کرد: سپاه بود که داعش را از بین برد و  توطئه‌های  آمریکا در منطقه را خنثی کرد. ادعای اینکه سپاه یک نیروی تروریستی است، نه‌تنها خللی به سپاه وارد نمی‌کند بلکه دست ایران را برای عمل متقابل در منطقه باز می‌کند.

رفیق‌دوست خاطرنشان کرد: دولت آمریکا در هر صورت دشمن ماست و این کار به‌ضرر آمریکایی‌ها تمام می‌شود.

 

 

"تروریستی خواندن سپاه" امنیت نیروهای آمریکا در منطقه را به مخاطره خواهد انداخت

حسین نوش‌آبادی سفیر سابق ایران در عمان بابیان اینکه "تهدید اخیر آمریکا مبنی بر قرار دادن تام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در فهرست گروهای تروریستی تاشی از روحیه جنگ‌افروزی سردمداران آمریکا در منطقه است" گفت: سپاه پاسداران ازجمله نهادی نظامی کشورمان است که در کنار سایر نیروهای نظامی جمهوری اسلامی حافظ امنیت و اقتدار ملت ایران و انقلاب اسلامی است

نوش‌آبادی با اشاره به اینکه دولت جنگ‌طلب آمریکا و هیئت حاکمه ایران کشور سلطه‌گر، خود عامل اصلی اقدامات ترورییستی در جهان و منطقه غرب آسیاست، تصریح کرد: بزرگترین گردهمایی های افراطی و تکفیری برای گروه های تروریستی مثل داعش و القاعده توسط آمریکایی ها تشکیل می‌شود

نماینده سابق ورامین در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه، تبعات، تروریستی خواندن سپاه برای آمریکا بسیار سنگین خواهد بود، گفت: سران امریکا به خوبی می‌دانند که سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران بزرگ‌ترین نقش را در سرکوب جریانات ترورییستی در عراق و سوریه داشته و اگر نهاد مقدس سپاه در کنار مردم و دولت عراق و سوریه و کمک‌های مستشاری آن نبود سرنوشت منطقه چیز دیگری بود

نماینده سابق مردم ورامین، افزود: حاکمان جاهل آمریکا نباید با طناب پوسیده نتانیاهو به چاهی بروند که نتیجه آن فرورفتن در باتلاق پشیمانی و ندامت است. اگر آمریکایی‌ها دست به چنین اقدام خصمانه و احمقانه بزنند و بخواهند امنیت ایران را به مخاطره بیندازند، امنیت آنان نیز در غرب آسیا به مخاطره خواهد افتاد.

 

 

شایسته است که با اقدام احتمالی آمریکا در قبال سپاه، مقابله به مثل شود

آیت الله سیدابراهیم رئیسی در جلسه مسئولان عالی قضایی با اشاره به اقدام احتمالی ایالات متحده آمریکا برای قرار دادن نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در فهرست گروه های تروریستی، این اقدام را مانند سایر شرارت های آمریکا محکوم به شکست دانست و خاطرنشان کرد: کشوري که در کارنامه اش چیزی جز تسلیح، هدایت و پناه دادن جریان های تروریستی وجود ندارد، نيروي مسلح رسمي يک کشور را که همواره در مسیر کمک به مردم و دفاع از نهضت های اسلامي پیشگام بوده است، تروریست می داند. گرچه اين اقدام به لحاظ سیاسی و حقوقی هیچ اعتباري نزد دولت ها و ملت های جهان ندارد اما به فرض که آمريکا به عنوان يک حکومت منفور و مسئول جنايات سنگین در منطقه غرب آسیا و سایر نقاط جهان بخواهد چنین اقدامی را دنبال کند، شایسته است که وزارت محترم امور خارجه و شوراي عالي امنيت ملي، مقابله به مثل کنند زیرا طبعا چنین برخوردی نزد افکار عمومی جهان که از کارنامه خونین آمریکا در حمایت از تروریسم آگاه است، پذيرفته خواهد بود.

 

 

قرار دادن سپاه در لیست گروه‌های تروریستی خوش‌خدمتی ترامپ برای نتانیاهو است

مهدی چمران نایب رئیس جبهه مردمی نیروهای انقلاب در واکنش به  تصمیم دولت آمریکا مبنی  بر احتمال قرار دادن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در لیست گروه‌های تروریستی گفت: این اقدام دولت کنونی آمریکا را می‌توان در راستای اقدامات غیرمتعارف و غیرقانونی او در یک سال اخیر  از جمله انتقال سفارت این کشور به شهر بیت‌المقدس  و همچنین به رسمیت شناختن جولان اشغالی به نفع رژیم غاصب صهیونیستی تحلیل کرد.

وی افزود: دولت آمریکا و شخص ترامپ برای نشان دادن نهایت خبث طینت و دشمنی با ملت ایران و خوش خدمتی برای نتانیاهو که درگیر رقابت‌های انتخاباتی داخلی در اسرائیل است،  اقدام به قرار دادن سپاه پاسداران در لیست گروه‌های تروریستی  کرده است.

چمران یادآور شد: جای تعجب بسیار دارد که تروریست‌ترین حکومت روی زمین که پایه‌گذار گروه‌های تروریستی چون داعش و القاعده بوده و به ترور شخصیت‌های تاثیرگذار کشورها افتخار می‌کند، نیروی نظامی و رسمی یک کشور را در لیست گروه‌های تروریستی قرار دهد.

نایب رئیس جبهه مردمی نیروهای انقلاب تاکید کرد:‌ وظیفه دولت، مجلس و نیروهای مسلح است که در برابر این اقدام غیرقانونی دولت آمریکا بپا خیزند و موضع‌گیری‌های جدی از سوی این نهادها در قبال این اقدام صورت گیرد.

 

 

آمریکا چطور صلاحیت دارد نهاد برآمده از قانون اساسی یک کشور را تروریست بخواند

عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان به تصمیم کاخ سفید مبنی بر قرار دادن سپاه در لیست سازمان‌های تروریستی واکنش نشان داد.

وی در یادداشتی توییتری نوشت: «دولت آمریکا با ارتکاب جنایاتی بیشمار در اکثر نقاط جهان، چگونه صلاحیت دارد نهاد بر آمده از قانون اساسی یک کشور را تروریست بخواند؟بهتر است آقای ترامپ پاسخگوی جنایات آمریکا در ویتنام، فلسطین، سوریه، یمن و ... باشد».

 

 

آمریکا خود حامی گروه‌های تروریستی است

اسدالله بادامچیان دبیرکل حزب موتلفه اسلامی در حاشیه مراسم ترحیم سیدمحمود محتشمی‌پور در جمع خبرنگاران در خصوص احتمال قراردادن نام سپاه در لیست گروه‌های تروریستی از سوی آمریکا اظهار داشت: کارهای آمریکا دیگر در دنیا ارزشی ندارد.

وی افزود: وقتی رئیس جمهور ناشی آمریکا اشغالگری رژیم صهیونیستی در جولان را تایید می‌کند و می گوید جولان را به اسرائیل دادیم، باید به او گفت که تو چکاره‌ای؟ در سازمان ملل هم تنها یک رای داری.

بادامچیان خاطرنشان کرد: آمریکا دچار رئیس جمهور به تمام معنا ناشی است، البته شاید برای برخی برنامه‌های دیگر ناشی‌گری می‌کند، اما به هرحال حرف آمریکا ارزشی ندارد. وقتی که آمریکا برجام را امضا می‌کند و رئیس جمهورش مدتی بعد از برجام خارج می‌شود، نشان می دهد که امضا، تعهد و حرف آمریکا دیگر ارزشی ندارد.

وی تصریح کرد: آمریکا خود حامی تروریست‌هاست و با وجود اینکه از گروه‌های تروریستی حمایت کرد، اما دچار شکست در سوریه و عراق شد. دوران آمریکا پایان یافته است.

 

 

تهدید امنیتی سپاه پاسداران تبعات سنگینی برای آمریکا دارد

عضو هیئت رئیسه کمیسیون امنیت‌ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، با اشاره به احتمال قرار دادن سپاه پاسداران در فهرست گروه‌های تروریستی آمریکا، گفت: تهدید امنیتی سپاه پاسداران تبعات سنگینی برای آمریکا خواهد داشت.

وی با بیان اینکه مجلس از سپاه پاسداران حمایت همه جانبه می‌کند، افزود: امنیت ملی ملت ایران و نیروهای مسلح آن جزو خطوط قرمز نمایندگان ملت است. در صورت هر اقدامی از سوی مسئولان آمریکا علیه سپاه پاسداران، مجلس اقدام متقابلی انجام خواهد داد.

عضو هیئت رئیسه کمیسیون امنیت ملی مجلس با تأکید بر اینکه هیئت حاکمه آمریکا، عامل تشکیل و حامی گروه‌های تروریستی در منطقه است، گفت: آمریکا خودش تروریست است و شاهد این امر نیز حضور نظامیان آن در تمامی دنیا است.

رضایی با بیان اینکه سپاه پاسداران خاری در چشم مقامات آمریکا است، اظهار داشت: سپاه پاسداران در کنار ارتش قدرت تامین کننده امنیت ملی ایران است.

نماینده مردم خمین در مجلس با بیان اینکه اگر آمریکایی‌ها چنین اقدامی را انجام دهند، ما بیکار نمی‌نشینیم، تاکید کرد: نظر مجلس و همه مردم ایران بر این است که از سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، حمایت کنیم.

انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.