دوشنبه, 18 فروردين 1399 :: Monday, 6 April 2020
 
کد خبر: 63955

بیانیه ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران

بیانیه ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران
ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران با صدور بیانیه‌ای اقدام یکجانبه ترامپ در شناسایی حاکمیت رژیم صهیونیستی بر بلندی‌های جولان را نقض فاحش اصول و قواعد بین المللی برشمرد و آن را محکوم کرد.
پایگاه خبری ریشه

به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر، ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران با صدور بیانیه‌ای اقدام یکجانبه ترامپ در شناسایی حاکمیت رژیم صهیونیستی بر بلندی‌های جولان را نقض فاحش اصول و قواعد بین المللی برشمرد و آن را محکوم کرد.

متن این بیانیه به شرح ذیل است:

باسمه تعالی

هفته گذشته جامعه بین الملل بار دیگر شاهد نقض فاحش قواعد، اصول و نرم‌های بین‌المللی از یک سو و نضج تنفر و ناامنی در منطقه غرب آسیا از سوی دیگر توسط تیم دو نفره ترامپ و نتانیاهو بود.

همزمانی اقدام یکجانبه آمریکا در شناسایی حاکمیت رژیم اشغالگر قدس بر بلندی‌های جولان به فاصله کمی از شکست نیرو‌های تکفیری و تروریست‌های تحت حمایت آمریکا و اسرائیل در سوریه و متعاقب شناسایی غیرقانونی و یکجانبه قدس شریف بعنوان پایتخت رژیم اشغالگر صهیونیستی، مبیّن نقض سیستماتیک حقوق بین الملل از سوی دولت ترامپ قلمداد می‌شود.

رژیم اشغالگر قدس که از سال ۱۹۴۸ با بکارگیری زور و سرلوحه قرار دادن کشتار ملت مظلوم فلسطین در صدد تحمیل هویت جعلی خود به جامعه جهانی و ملت‌های منطقه است در سال ۱۹۶۷ با تشدید کشتار غیرنظامیان فلسطینی و سوری و بکارگیری زور علیه کشور‌های منطقه، نقض سیستماتیک حقوق بشر را در ابعاد بیشتری در این منطقه ادامه داده است.

بی اعتنایی به رای ۸ دسامبر ۲۰۰۸ دیوان بین‌المللی دادگستری در محکومیت ساخت و متعاقباً دستور تخریب دیوار حائل در جنوب منطقه غزه، بکارگیری متعدد و وسیع انواع تسلیحات نظامی ممنوعه منجمله سلاح‌های فسفری و کورکننده بر علیه غیر نظامیان، کشتار وسیع مردم بی دفاع صبرا و شتیلا و نیرو‌های حافظ صلح سازمان ملل متحد، به راه انداختن جنگ مسلحانه با دولت‌های عرب منطقه، انجام انواع عملیات تروریستی در کشور‌های مختلف جهان، سازماندهی گروه‌های افراطی با هدف ترویج تنفر و ترور از جمله دستاورد‌های تداوم حیات این رژیم جعلی و پر هزینه در منطقه غرب آسیا است.

ستاد حقوق بشر اقدام یکجانبه فوق از سوی آمریکا را نقض آشکار ماده دو منشور ملل متحد در حاکمیت کشور سوریه بر منطقه جولان و همچنین نقض قطعنامه‌های متعدد شورای امنیت منجمله قطعنامه‌های ۲۴۲ و ۴۹۷ که طی آن صراحتاً حاکمیت رژیم اشغالگر قدس بر سرزمین‌های اشغالی پس از ژوئن ۱۹۶۷ از جمله بلندی‌های جولان به رسمیت شناخته نشده است، می‌داند.

ستاد حقوق بشر علاوه بر شناسایی اقدام فوق بعنوان نقض آشکار حقوق بین الملل و قاعده آمره مبنی بر ضرورت عدم شناسایی و مقابله با تصاحب سرزمین ملت‌ها در پرتو بکارگیری زور و نقض حق تعیین سرنوشت ملت‌ها و ضمن یادآوری مسئولیت دولت‌ها به عدم شناسایی مصادیق نقض فاحش قواعد آمره (مذکور در نظر مشورتی دیوان بین المللی دادگستری در قضیه نامیبیا، قطعنامه‌های ۲۶۲۵ و ۶/۳۱ مجمع عمومی سازمان ملل متحد، قطعنامه‌های ۲۶۵ و ۶۶۲ شورای امنیت و همچنین ماده ۴۱ طرح پیش نویس مسئولیت بین‌المللی دولتها) در بالاترین ادبیات ممکن این اقدام ضد حقوق بشری، ضد امنیتی و نفرت پراکنانه که محصول مشترک اتاق فکر دو نفره ترامپ و نتانیاهو است را محکوم می‌کند.

ستاد حقوق بشر ضمن هشدار نسبت به اجتناب ناپذیری اقدام غیرقانونی فوق در راستای تشدید نقض حقوق بشر ساکنین منطقه جولان و سرزمین‌های اطراف آن خصوصا بی ثباتی در منطقه غرب آسیا از دبیرکل سازمان ملل متحد و دیگر سازمان‌های بین المللی و منطقه‌ای منجمله سازمان همکاری اسلامی، جنبش عدم تعهد خصوصاً کلیه کشور‌های منطقه می‌خواهد تا ضمن عدم شناسایی و محکومیت این اقدام در راستای برقراری امنیت و احقاق حقوق دولت و ملت سوریه اقدام قاطع و موثر خود را به مورد اجرا گذارند.

منبع: خبرگزاری میزان
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.