سه شنبه, 1 تير 1400 :: Tuesday, 22 June 2021
 
کد خبر: 63819

بیانیه ستاد حقوق بشر جمهوری اسلای ایران درباره مصوبه شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد

بیانیه ستاد حقوق بشر جمهوری اسلای ایران درباره مصوبه شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد
ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران در واکنش به مصوبه شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد بیانیه ای صادر کرد.
پایگاه خبری ریشه

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر، متن بیانیه ستاد حقوق بشر به این شرح است :

بسم الله الرحمن الرحیم

شورای حقوق بشر سازمان ملل در نشست هفته گذشته خود در ژنو قطعنامه پیشنهادی کشور سوئد را مبنی بر تمدید مأموریت گزارشگر ویژه برای مدت یک سال دیگر تصویب کرد.

موضع جمهوری اسلامی ایران در قبال این اقدام تأسف بار و ناموجه بازیگران تئأتر حقوق بشر سازمان ملل، مانند گذشته اصولی و متقن و منطقی است:

1- جمهوری اسلامی ایران مهمترین و پیشرفته ترین دموکراسی غرب آسیا و بلکه جهان می باشد و تجربه ملت سرافراز ایران در چهار دهه که از انقلاب اسلام می گذرد یعنی بنای یک نظام مردم سالار مبتنی بر عقلانیت اسلامی و دستاوردهای کاملأ جدید و راهی نو در نحوه زندگی مدنی را مطرح نموده است .
سیاست مداران غرب صهیونی باید از خودمحوری و خودشیفتگی و نادیده گرفتن دیگران دست بردارند و در آینده نه چندان دور مجبور هستند سیاست تحمیل و تحقیر و تهدید را کنار بگذارند.

2- تعیین گزارشگر ویژه برای جمهوری اسلامی ایران که سرچشمه تحولات مدنی معاصر درغرب آسیا و جهان اسلام می باشد ، آشکارا اقدامی ناموجه، نامشروع و محصول دغلبازی سیاسی است . همچنین رفتار خلاف قانون گزارشگران موظف ،خود گواه روشنی بر اهداف شیطانی و سلطه‌طلبانه و تحمیلی بانیان این تئأتر رسوا می باشد.

3- جمهوری اسلامی ایران مکررأ تخلفات آشکار و غیرقابل اغماض گزارشگران را به دبیر کل سازمان ملل و کمیسر عالی منعکس کرده است و ما به مسئوولان عالی سازمان ملل گوشزد کرده‌ایم که :

گزارشگر نمی تواند مانند یک هنرپیشه رسانه ای از یک رسانه به رسانه دیگر برود و علیه کشوری که باید گزارش تهیه کند «شوی سیاسی» اجرا نماید بلکه باید صرفأ در چهارچوب کاری گزارش خود را به دفتر کمیسر عالی تقدیم نماید.

گزارشگر نمی تواند بدون چهارچوب و متدلوژی شفاف به جمع آوری اتهامات بپردازد.

گزارشگر نمی تواند با جنایتکاران و تروریستها همکاری نماید و از آن بدتر پوشش حقوق بشری تهیه کند، حقوق بشر با تحمیل و ترور ارتقاء نمی یابد بلکه  با احترام به فرهنگ و تجربه مدنی دیگران و تعامل سازنده ، توسعه پیدا می کند.

گزارشگر نمی تواند خود را در جایگاه مملکت داری و اداره امور قرار دهد و نسخه مملکت داری بنویسد بلکه صرفأ باید گزارش دهد و به نظامات قانونی کشورها احترام بگذارد.

گزارشگر نمی تواند نقش صاحب فتوا را بازی کند و به خود اجازه تجویز فهم دین بدهد! اگر هم برای خود چنین شأنی قائل است ربطی به مسأله گزارشگری ندارد.

گزارشگر باید مواضع رسمی دولت را کاملأ در گزارش خود منعکس نماید حتی اگر آنها را قبول نداشته باشد . خلاصه اینکه گزارشگرانی که در نقش مجری برنامه های رسانه ای و تبلیغاتی واشنگتن ، لندن، پاریس و تل آویو عمل می کنند خود گواه روشنی هستند بر فساد اصل قضیه و اینکه در تصویب چنین قطعنامه هایی دغدغه حقوق بشری مطرح نیست، بلکه توطئه و شیطنت مبتنی بر سیاست بازی، تبعیض، خود بزرگ بینی و خودشیفتگی ، تحمیل و سلطه محوری تصمیم‌سازی طراحان بوده است .

4- دولت های غربی بانی این قطعنامه ها نباید فراموش کنند که ملت بزرگ و ریشه دار ایران یکی از گهواره های تمدن بشری به حساب می آید و قادر نیستند با چنین اتهاماتی این کشور و ملت بزرگ را لکه دار نمایند آن هم توسط کشورهایی که در سابقه تاریخی خود آدمخواری را ثبت و ضبط کرده اند!

جمهوری اسلامی ایران ضمن محکوم کردن این اقدام شورای حقوق بشر سازمان ملل با صراحت و شجاعت و شفافیت اعلام می کند که پرده از روی این توطئه ها برمی دارد و چهره های نفاق و دشمنی و نژادپرستی که زیر نقاب دفاع از حقوق بشر پنهان شده اند برای مردم جهان آشکار خواهد نمود.

5- جمهوری اسلامی ایران ضمن استقبال از همکاری های سازنده کمیسر عالی و دفتر ایشان تأکید می نماید: تعیین گزارشگر ویژه را ناموجه و نامشروع دانسته و رفتار گزارشگر را در بسیاری از موارد تخلف روشن از آیین نامه های مصوب می داند و در مواردی که با تروریست‌های خون‌آشام و جنایتکار همکاری داشته و از آنها دفاع شده است  قابل پیگرد قضایی می داند.

 

 

 

منبع: ستاد حقوق بشر قوه قضائیه
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.