يكشنبه, 24 شهريور 1398 :: Sunday, 15 September 2019
 
کد خبر: 63573

ادامه بررسی جنایت جنگی نظامیان آمریکایی در "افغانستان"

ادامه بررسی جنایت جنگی نظامیان آمریکایی در
دیوان بین‌المللی کیفری اعلام کرد با وجود تهدید آمریکا مبنی بر عدم صدور ویزا برای بازرسان این نهاد، به بررسی جنایت جنگی نظامیان آمریکایی در افغانستان ادامه می‌دهد.  
پایگاه خبری ریشه

دیوان بین‌المللی کیفری اعلام کرد با وجود تهدید آمریکا مبنی بر عدم صدور ویزا برای بازرسان این نهاد، به بررسی جنایت جنگی نظامیان آمریکایی در افغانستان ادامه می‌دهد.

مایک پامپئو وزیر خارجه آمریکا روز گذشته (۲۴ حوت) اعلام کرد، در صورتی که بازرسان دیوان بین‌المللی کیفری در نظر داشته باشند به منظور تحقیق در مورد جنایات جنگی در افغانستان به آمریکا سفر کنند، به آنان ویزا نخواهد داد.

پمپیو هشدار داد: اگر این تحقیق این دادگاه در مورد جنایات نظامی آمریکا در افغانستان متوقف نشود، واشنگتن تحریم‌های بیشتری علیه دادگاه بین‌المللی کیفری وضع خواهد کرد.

وزیر خارجه آمریکا بررسی جنایات جنگی نظامیان این کشور در افغانستان را حمله به حاکمیت ایالات متحده عنوان کرد و تصریح کرد: محدودیت صدرو ویزا برای بازرسان دیوان بین المللی کیفری آغاز شده است.

اما دیوان بین‌المللی کیفری در واکنش به این اظهارات وزیر خارجه آمریکا اعلام کرد با وجود این تهدید به بررسی جنایت جنگی نظامیان آمریکایی در افغانستان ادامه می‌دهد.

دیوان بین‌المللی کیفری تاکید کرد که یک نهاد مستقل و بی‌طرف است و کار خود را به منظور حاکمیت قانون در جهان به پیش می‌برد.

در اعلامیه این نهاد آمده که محدودیت ویزا از سوی آمریکا، تلاش برای جلوگیری از اقدامات قضایی در برابر سربازان آمریکایی و سایر سربازان خارجی مستقر در افغانستان در رابطه به احتمال دست داشتن آن‌ها در جرایم جنگی است.

به نوشته جمهور، پیش از این نیز دولت آمریکا نیز هشدار داده بود که اگردیوان بین‌المللی کیفری در نظر داشته باشد در مورد اتهامات جنایات جنگی در افغانستان تحقیق کند، به بازرسان این دادگاه اجازه ورود به آمریکا داده نخواهد شد، منابع مالی آن مسدود و بازرسان در دادگاه‌های آمریکا تحت تعقیب قرار خواهند گرفت.

در طول ۱۹ سال حضور نظامیان آمریکایی در افغانستان بیش از ۴۸ هزار نفر در این کشور کشته شده و تنها در طول سال ۲۰۱۸ بیش از ۴ هزار نفر از مردم غیرنظامی افغانستان کشته شدند که این تعداد بیشتر به دلیل افزایش حملات هوایی نظامیان آمریکایی در افغانستان ثبت شده است.

منبع: خبرگزاری میزان
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.